Olga Šípková odpovídá na nejčastější dotazy o hubnutí

Po novém roce se to všude hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden účinný a zdravý je opravdový oříšek. Pokud se snažíte zhubnout, ale jazýček váhy se ani nepohne, je možné, že se při shazování přebytečných kil děláte chyby. Proto vám přinášíme odpovědi Olgy Šípkové na nejčastější dotazy ohledně hubnutí.

Zobrazit fotografii v galerii

Jím zdravě, ale nedaří se mi hubnout. Čím to je?

Tady může být více aspektů. Pokud vyloučíme onemocnění, např. štítné žlázy, pak vám může chybět pravidelnost. Nebo jíte málo a tělo si zpomaluje metabolismus, nebo vám chybí dostatek pohybu. Dále může být člověk hodně unavený a tělo nemá energii a vše si schovává. Nemalou roli také hraje psychika.


Co je to JOJO efekt?

Jo-jo efekt je vždy následkem nějakého extrému, v tomto případě nějaké drastické diety. Období, kdy si řekneme, že budeme měsíc jíst velmi málo a zcela jinak oproti svým zvyklostem. V závěru se už těšíme, že je konec, něco jsem zhubli a zcela vyčerpaní se vrháme do normálního života a ještě se odměníme. A tady začíná jo-jo efekt. Musíme si uvědomit, že hubnutí je běh na dlouhou trať. Já říkám - čím pomalejší, tím trvalejší.


Jak zhubnout co nejrychleji?

Odpověď souvisí s předcházejícím dotazem. Je to nesmysl pro dlouhodobější účinky. Není normální zhubnout hodně a rychle, tělo si v krizi bude dělat zásoby. Navíc ho vyčerpáme, zbavíme se vody a bílkovin, bude slabé, nemocné a budeme psychicky podráždění.


Je pravda, že se po šesté hodině večer nemá jíst?

Večer se sice přejídat není dobré, nejen že si tělo ukládá přebytek, ale také zaměstnáme na noc náš organismus a tělo si neodpočine. Ale držet nějaké dogma, že zrovna po 18. ne… Stále dokola platí jíst přes den často, nehladovět, připravovat si jídlo a když se večer nepřejíme, dodáme si něco lehkého, tak to může být i v 19 hodin.


Jak se bránit večernímu hladu?

Je dobré předejít vůbec tím, že přes den budeme dodávat tělu pravidelné dávky a náš organismus nebude večer doma vyčerpaný. Nehladovět a nebát se jíst. Většinou děláme chyby v tom, že jíme málo a vytváříme si fóbii z přísunu jídla. I večeře je důležitá, bílkovina, méně, ale přesto sacharidy a zelenina. Pokud nás honí mlsná, tak něco rozumného, třeba ovoce nebo správné cereálie, ne ty plné cukrů, které koupíte v každém obchodě. Nutrend má celou řadu skvělých produktů, které můžete vyzkoušet.


Pozoruji u svého desetiletého syna, že tloustne. Jak tomu zabráním?

To je další nešvar současné doby. Protože děti sedí více u IT vymožeností, nehýbou se a v nabídce je čím dál více umělých potravin a nesmyslných slazených nápojů. Je to ale v naší moci, u nás u rodičů, abychom naučili děti pohybu a právně jíst. V dětství to ještě ovlivníme, v dospělosti už ne.


Co pít při hubnutí?

Denně se doporučuje vypít 2 litry tekutin, je to samozřejmě individuální. Voda, částečně minerálka a při cvičení bych doporučovala neslazené drinky, klidně obohacené o carnitin, který nám urychlí při cvičení metabolismus tuků. Naprosto vyloučit z jídelníčku slazené nápoje, umělé džusy či kolové nápoje.


Jsou sladkosti při hubnutí opravdu zakázané?

Jsou sladkosti a sladkosti. Cukr samozřejmě také potřebujeme, a pokud
„prázdné„ sušenky nebo sladké pečivo nahradíte vhodnými müsli tyčinkami, používáte pouze hnědý cukr nebo med, dále různé neslazené a nepražené cereálie, pufované chlebíčky s jogurtovou polevou atd… Myslím, že všichni víme o čem to je. A když jednou za čas zhřešíme třeba kvalitní čokoládou, tak nám to také neublíží.


Je pravda, že když vynechám přílohy, zhubnu?

Je to o tom, že si opět vytváříte nějaké omezení, a dřív či později se vrátíte ke svému normálu. A opět se vytváří podmínky pro jo-jo efekt. Jíst celá jídla, proč ne, ale vybírat si a připravovat ty kvalitní pokrmy. Nechat si klidně poradit od odborníků, poupravit složení jídelníčku a hlavně jíst a nehladovět.


Jaký je správný poměr jednotlivých živin z celkového energetického příjmu?

Při hubnutí se doporučuje 30 % bílkovin, stejné množství tuků a 40 % sacharidů.


Při jakém energetickém příjmu hubnou nejčastěji ženy?

To je samozřejmě velmi individuální. Záleží na výdeji, konstituci, množství svalové hmoty…. Udává se, že průměrná žena by měla mít denní příjem 2000kcal/8400kj. Při hubnutí je nejlepší se více hýbat. A když už omezit stravu, tak snížit příjem sacharidů a tuků a lehce navýšit poměr bílkovin. Zhruba na 1400kcal/5880 kj.

Komerční prezentace
Foto: Nutrend
29. 1. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Na hubnutí je nejlepší ketonová dieta https://www.ketofit.cz/ketonova-dieta . Mně i kamarádce se osvědčila. Není to žádná drastická dieta, takže se dá bez problémů dodržovat. Chce to ale vydržet a výsledky jsou vidět.

ODPOVĚDĚT

1

Udržuji si postavu prací na zahrádce a chůzí.

ODPOVĚDĚT

0

Zajímavé :)
Já hledám doporučení na nějakého výživového poradce. Takle z reklam znám jen Svět Zdraví (svet-zdravi.cz), prosím máte s nimi někdo zkušenost? Nebo s někým jiným? Kdo vám pomohl s hubnutím?

ODPOVĚDĚT

0

Miike mám s nimi zkušenost. za mě je mohu maximálně doporučit. S hubnutím mi fakt pomohli. I mé mamce.

ODPOVĚDĚT

0

Ahoj Margo, ano? Díky, že jsi napsala. Opravdu přemýšlím, že se k nim objednám. Snad nebudu litovat.

ODPOVĚDĚT

0

Není zač. Za nás určitě maximálně můžeme doporučit. Však jestli nejsi pevně rozhodnutá, tak tam prostě zajdi a zeptej se co a jak. Oni ti řeknou jak to chodí, jak by to probíhalo a ty se poté můžeš rozhodnout.

ODPOVĚDĚT

0

Asi to tak udělám, jdu tam zavolat. První návštěvou nic nezkazím, že jo :-) Tak děkuji ještě jednou a mysli na mě, prosím.

ODPOVĚDĚT

3

už necvičím ale kdysi ano

ODPOVĚDĚT

9

také máme dvd ale už podle něho necvičím

ODPOVĚDĚT

10

Máme doma videokazetu s Olgou Šípkovou

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Jak už jsem zmínil minule, pro začátek je velmi důležité vytvořit si reálný plán zdravého...

Jak se projíst k sexy tělu

Jak se projíst k sexy tělu

Toužíte po sexy postavě a dodržujete zdravý životní styl, ale stále se vám nedaří obléknout...

Titulka pro: Soutěž o balíček produktů od Nutrendu

Soutěž o balíček produktů od Nutrendu

Pustili jste se do hubnutí.

Mám hubnout s odborníky nebo na vlastní pěst?

Potřebujete zhubnout, nejlépe ihned a nevíte si rady. Je lepší se do hubnutí pouštět na...

Titulka pro: Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Léto láká k vodě a to nás, zástupkyně ženského pohlaví pomalu bez ohledu na věk,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz