Zdraví

Olga Šípková odpovídá na nejčastější dotazy o hubnutí

Po novém roce se to všude hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden účinný a zdravý je opravdový oříšek. Pokud se snažíte zhubnout, ale jazýček váhy se ani nepohne, je možné, že se při shazování přebytečných kil děláte chyby. Proto vám přinášíme odpovědi Olgy Šípkové na nejčastější dotazy ohledně hubnutí.

Jím zdravě, ale nedaří se mi hubnout. Čím to je?

Tady může být více aspektů. Pokud vyloučíme onemocnění, např. štítné žlázy, pak vám může chybět pravidelnost. Nebo jíte málo a tělo si zpomaluje metabolismus, nebo vám chybí dostatek pohybu. Dále může být člověk hodně unavený a tělo nemá energii a vše si schovává. Nemalou roli také hraje psychika.


Co je to JOJO efekt?

Jo-jo efekt je vždy následkem nějakého extrému, v tomto případě nějaké drastické diety. Období, kdy si řekneme, že budeme měsíc jíst velmi málo a zcela jinak oproti svým zvyklostem. V závěru se už těšíme, že je konec, něco jsem zhubli a zcela vyčerpaní se vrháme do normálního života a ještě se odměníme. A tady začíná jo-jo efekt. Musíme si uvědomit, že hubnutí je běh na dlouhou trať. Já říkám – čím pomalejší, tím trvalejší.


Jak zhubnout co nejrychleji?

Odpověď souvisí s předcházejícím dotazem. Je to nesmysl pro dlouhodobější účinky. Není normální zhubnout hodně a rychle, tělo si v krizi bude dělat zásoby. Navíc ho vyčerpáme, zbavíme se vody a bílkovin, bude slabé, nemocné a budeme psychicky podráždění.


Je pravda, že se po šesté hodině večer nemá jíst?

Večer se sice přejídat není dobré, nejen že si tělo ukládá přebytek, ale také zaměstnáme na noc náš organismus a tělo si neodpočine. Ale držet nějaké dogma, že zrovna po 18. ne… Stále dokola platí jíst přes den často, nehladovět, připravovat si jídlo a když se večer nepřejíme, dodáme si něco lehkého, tak to může být i v 19 hodin.


Jak se bránit večernímu hladu?

Je dobré předejít vůbec tím, že přes den budeme dodávat tělu pravidelné dávky a náš organismus nebude večer doma vyčerpaný. Nehladovět a nebát se jíst. Většinou děláme chyby v tom, že jíme málo a vytváříme si fóbii z přísunu jídla. I večeře je důležitá, bílkovina, méně, ale přesto sacharidy a zelenina. Pokud nás honí mlsná, tak něco rozumného, třeba ovoce nebo správné cereálie, ne ty plné cukrů, které koupíte v každém obchodě. Nutrend má celou řadu skvělých produktů, které můžete vyzkoušet.


Pozoruji u svého desetiletého syna, že tloustne. Jak tomu zabráním?

To je další nešvar současné doby. Protože děti sedí více u IT vymožeností, nehýbou se a v nabídce je čím dál více umělých potravin a nesmyslných slazených nápojů. Je to ale v naší moci, u nás u rodičů, abychom naučili děti pohybu a právně jíst. V dětství to ještě ovlivníme, v dospělosti už ne.


Co pít při hubnutí?

Denně se doporučuje vypít 2 litry tekutin, je to samozřejmě individuální. Voda, částečně minerálka a při cvičení bych doporučovala neslazené drinky, klidně obohacené o carnitin, který nám urychlí při cvičení metabolismus tuků. Naprosto vyloučit z jídelníčku slazené nápoje, umělé džusy či kolové nápoje.


Jsou sladkosti při hubnutí opravdu zakázané?

Jsou sladkosti a sladkosti. Cukr samozřejmě také potřebujeme, a pokud
„prázdné„ sušenky nebo sladké pečivo nahradíte vhodnými müsli tyčinkami, používáte pouze hnědý cukr nebo med, dále různé neslazené a nepražené cereálie, pufované chlebíčky s jogurtovou polevou atd… Myslím, že všichni víme o čem to je. A když jednou za čas zhřešíme třeba kvalitní čokoládou, tak nám to také neublíží.


Je pravda, že když vynechám přílohy, zhubnu?

Je to o tom, že si opět vytváříte nějaké omezení, a dřív či později se vrátíte ke svému normálu. A opět se vytváří podmínky pro jo-jo efekt. Jíst celá jídla, proč ne, ale vybírat si a připravovat ty kvalitní pokrmy. Nechat si klidně poradit od odborníků, poupravit složení jídelníčku a hlavně jíst a nehladovět.


Jaký je správný poměr jednotlivých živin z celkového energetického příjmu?

Při hubnutí se doporučuje 30 % bílkovin, stejné množství tuků a 40 % sacharidů.


Při jakém energetickém příjmu hubnou nejčastěji ženy?

To je samozřejmě velmi individuální. Záleží na výdeji, konstituci, množství svalové hmoty…. Udává se, že průměrná žena by měla mít denní příjem 2000kcal/8400kj. Při hubnutí je nejlepší se více hýbat. A když už omezit stravu, tak snížit příjem sacharidů a tuků a lehce navýšit poměr bílkovin. Zhruba na 1400kcal/5880 kj.

Komerční prezentace
Foto: Nutrend
29. 1. 2014


Diskuze: příspěvků