Omega 3 ochrání naše srdce, mozek i zrak

Zdravé srdce, stále živé vzpomínky a bystrý zrak by si přál každý z nás udržet co nejdéle. Co pro to můžeme udělat?

Omega 3 ochrání naše srdce, mozek i zrak
Další 2 fotografie v galerii

Třeba mít dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin. Jejich pozitivní účinky na náš organismus jsou dobře známé a probádané. Jenže nic není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Náš organismus si je totiž neumí vyrobit a z potravy jich získáváme příliš málo. 


Komplexní účinky omega 3 

 Vědci od 70. let, kdy tyto důležité látky objevili, sepsali celou řadu vědeckých studií o jejich přínosu pro zdraví. Mezi nejdůležitější omega-3 mastné kyseliny patří kyseliny eikosapentaenová (EPA), dokosahexaenová (DHA) či α-linolenová (ALA). Hlavně první dvě jmenované podporují zdraví srdce, mozku a očí. Byl prokázán také jejich pozitivní účinek při léčbě deprese, snížení hladiny triglyceridů v krvi či udržení normálního krevního tlaku. Fungují rovněž jako prevence astmatu a mají i kladný vliv na imunitu a snižují zánětlivé procesy v organizmu. 


Pro nastávající maminky i miminka jsou nutností 

Samostatnou a velmi důležitou kapitolou je pak zvýšená potřeba omega-3 a konkrétně DHA v době těhotenství a mateřství. Maminky jich potřebují mnohem větší přísun, a to nejen pro sebe ale i pro své dítě. Během těhotenství a při kojení je DHA nutná pro správný vývoj mozku a očí dítěte. Podle lékařů také dostatečné množství této mastné kyseliny může snížit riziko výskytu poporodních depresí. Nedávná studie Centra zdraví, výživy a potravin (CZVP) SZÚ, při které byl studován obsah mastných kyselin v tuku mateřského mléka, ukazuje, jak jsou na tom maminky a děti v České republice. Podle odborníků mělo jen 50 % maminek v mateřském mléce požadovaný obsah DHA. Lékaři proto radí ženám v těhotenství a po porodu k dávce 250 mg omega 3 doporučované pro dospělé přidat ještě dalších 200 mg DHA denně. 


Tělo si je neumí vyrobit, musíme mu je dodat 

Tady však nastává zádrhel. Naše tělo si tyto nepostradatelné látky neumí samo vyrobit, a tak mu je musíme dodávat. Mezi nejbohatší zdroje omega 3 patří mateřské mléko, rostlinné oleje ale hlavně tučné ryby. Jenže kdybychom měli dodržet potřebnou denní dávku, znamenalo by to jíst tučné ryby minimálně dvakrát týdně, což jí málokdo z nás. Podle čísel jí ryby méně než jednou za týden 44,5 % dospělých Čechů a dětí pak 41 %. Protože konzumace ryb je v Česlu na úrovni jen asi pětiny doporučovaného množství v EU, na řadu tak musí přijít jiné zdroje. 


Pořádná porce ryby v kapsli 

Omega 3 One a Day

Omega 3 One a Day


K těm patří doplňky stravy či rybí olej. Jen při zmínění druhé možnosti se většina lidí otřese a vybaví si nepříjemnou pachuť v ústech, mnohem raději tak sáhnou po přípravcích z lékárny. Vybírat je opravdu z čeho. Výrobci se předhánějí v široké nabídce doplňků stravy s rybím tukem, produktů s omega-3 kyselinami či výrobků z krilu, což jsou malí korýši. Rozličné je také zpracování a podoba preparátů. Jde o tekuté oleje a kapsle, s příchutí či bez, s různým obsahovým zastoupením EPA a DHA. Jak je široká nabídka, tak o to více byste se měli zajímat, jaké množství omega-3 kyselin produkt obsahuje, což má zásadní vliv na dávkování. Existují produkty s obsahem omega-3 v množství 30 % ale také 90 %. Máte-li potíže se zrakem, čekáte-li miminko či chcete-li podpořit činnost mozku, pak byste měli sáhnout po koncentrovanějším produktu s maximálním obsahem EPA a DHA tak, aby byste užívali jen jednu kapsli či jednu lžíci denně. Ideální volbou pro vás může být novinka Naturevia Omega 3 One-a-Day, jejíž jedna kapsle obsahuje minimálně 700 mg omega-3 mastných kyselin, což je 2x více EPA a DHA oproti běžným přípravkům s rybím olejem. Proto stačí užívat jen jednu kapsli denně a získáte dostatečnou dávku potřebných látek, a to i pokud čekáte miminko či kojíte. 


Ochránce po celý život 

U omega 3 mastných kyselin ani zdaleka neplatí, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Potřebujeme je totiž po celý život. Na jeho počátku jsou nepostradatelné, aby se vše vyvinulo, tak jak je potřeba. Poté bychom se měli starat, aby naše srdce, mozek i oči fungovaly co nejdéle a nejlépe. Podle lékařů totiž právě deficit těchto látek zhoršuje poznávací funkce seniorů. U pacientů s Alzheimerovou nemocí byl totiž zjištěn nižší obsah DHA v mozku. Takže křížovky jsou pro prarodiče jako trénink paměti skvělé, ale jen ony nestačí. Je potřeba myslet i na omega 3, aby nepřišel na návštěvu a nezůstal ten Němec, co schovává věci. 


KP

Zdroj a foto: www.naturevia.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Dobrý den, myslím, že ano. Jsou super i jako doplněk při hubnutí:-)

ODPOVĚDĚT

5

Zdravý člověk by měl denně přijmout cca 1 až 2 gramy Omega 3 mastných kyselin. Zvýšený příjem je spojen s určitými riziky a nežádoucími účinky. Podle některých vědců může nadměrný příjem těchto látek vést i ke vzniku rakoviny. Takže všeho s mírou.

ODPOVĚDĚT

3

máte naprostou pravdu

ODPOVĚDĚT

5

Jejich prospěšnost je znáná a vědecky prokázaná. Také se s přípravky, které je obsahují doslova "roztrhl pytel" a valí se ze všech stran.

ODPOVĚDĚT

1

Budu si muset koupit kapsle, protože ryby nejím.

ODPOVĚDĚT

2

vše co se píše je pravda

ODPOVĚDĚT

3

vše co vidím na obrázku je velice dobré

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Doplňky stravy s omega3 kyselinami. Jak si vybrat?

Doplňky stravy s omega3 kyselinami. Jak si vybrat?

Součástí zdravé výživy by kromě jiného měl být dostatek omega3 mastných kyselin. A protože je...

Titulka pro: Hledáte pokladnici zdraví? Najdete ji v chia semínkách!

Hledáte pokladnici zdraví? Najdete ji v chia semínkách!

V pořadu Gondíci s.r.o. vám Adéla s Daliborem představí super potravinu – drobná černá nebo...

Titulka pro: Soya dessert Dark Chocolate

Soya dessert Dark Chocolate

Už jste ochutnali vynikající sójový dezert s extra porcí tmavé čokolády? Vychutnat si ho...

Ryby jsou zdravé! Přesvědčte děti, aby je jedly Foto: Shutterstock

Ryby jsou zdravé! Přesvědčte děti, aby je jedly

Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před...

Titulka pro: Zdravé osvěžení na cesty

Zdravé osvěžení na cesty

Máte rádi cestovní balení nápojů? Malé čtvrtlitrové krabičky s brčkem jsou praktické, vejdou se do...

Podpořte kondici pro úspěšný boj s infekcí Foto: Pixabay

Podpořte kondici pro úspěšný boj s infekcí

Česku se podařilo pandemii zvládnout. Díky tomu se postupně začínají uvolňovat ochranná opatření a mluví...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

VENDYSKA

Nemáte někdo filtr na pitnou vodu od firmy Dionela? Chceme si ho ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz