Papír, který netřídíme do modrého kontejneru

Češi zvládají třídění odpadů velmi dobře. Žijeme ovšem v době, kdy se většina věcí kolem nás velmi rychle vyvíjí, a mezi ně samozřejmě patří i systém pro zodpovědné nakládání s odpady.

Papír, který netřídíme do modrého kontejneru
Zobrazit fotografii v galerii

Proto se může stát, že občas váháme, co třídit lze a co naopak ne. I takový papír, jehož sběr má u nás tradici již několik desítek let, dovede být záludný. Jak je to s jeho tříděním? 


Není papír jako papír 

Použitý papír by měl skončit v modrém kontejneru – díky tomu jej můžeme ještě 5-7 krát zrecyklovat. I tady však existuje pár výjimek, kdy papír pro recyklaci vhodný není a nepatří do nádob určených k třídění papíru. O jaký papír se jedná? 


Mezi takový rozhodně patří mastný či jinak znečištěný papír – například krabice špinavá od pizzy či mastný papírový obal od salámu. 


Do modrého kontejneru dále netřídíme ani papír zatavený v plastové fólii nebo ten s voskovou úpravou. Stejné je to i s balicími i ostatními papíry s povrchovou úpravou. Proto bychom zvlášť před Vánoci měli dávat pozor, do čeho dárky balíme, a nebát se ani ekologického řešení dárkového balení


Zvláštní zacházení si zaslouží i celé svazky knih. Pokud pro ně již nenajdete další využití nebo čtenáře, vhazují se do modrého kontejneru pouze bez pevné vazby a ve větším počtu patří do sběrného dvora. 


Co dále do modrého kontejneru nepatří? 

•uhlový a křídový papír

•znečištěný papír – např. od barev, lepidel apod., vč. mokrého 

• termoúčtenky 

•papíry zatavené ve fólii nebo povoskované 

•fotografie

•pleny a použité kapesníky

•hygienické potřeby

•vlhčené ubrousky 


Setkat se můžeme také s papírem znečištěným od jiných chemikálií a nebezpečných látek. S tímto odpadem bychom měli zamířit rovnou do sběrného dvora. 


Papír vhodný pro třídění 

Při pohledu na předchozí výčet to skoro vypadá, že do modrého kontejneru nepatří snad žádný papír. Opak je ale pravdou. Podívejme se na seznam, který naopak říká, co všechno bychom do modrého kontejneru třídit měli. 

• noviny

• časopisy a reklamní letáky – nikoli ty s povrchovou úpravou 

• bloky a sešity

• papírové obaly a krabice

• lepenku

• knihy bez vazby

• obálky, včetně obálek s fóliovými okénky

• kartony od vajíček

• ruličky od toaletního papíru. 


Do modrého kontejneru patří i obaly od vajíček a ruličky od toaletního papíru – recyklační linky i zpracovatelé si s nimi v běžném množství, které se v tříděném odpadu vyskytne, dokáží poradit. A tak si i tento odpad zaslouží šanci na jejich využití. Další praktické, zajímavé ale i zábavné informace nejen o třídění papíru najdete na Samosebou.cz.


KP
Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

My odpad třídíme a myslím si, že i docela úspěšně. I když jsem narazila na spoustu sousedů z baráku, kde se ozývalo “vy třídíte odpad jo? ” Moje reakce byla překvapivá a vy snad ne? Ale chtěla bych zajít ještě do dalšího extrému a to drtiče odpadů. Používáte to někdo? vyplatí se to? nebo je to blbost?

ODPOVĚDĚT

0

Děkuji moc za tento velice přínosný článek o recyklaci, spoustu věci jsem ani já nevěděla, takže se mi to určitě bude do budoucna hodit. My si právě v práci teď řešíme takové to roční hlášení odpadu a toto jsme třeba nevěděli. Nicméně není třeba být nějak zlý, protože se člověk občas také přeci jen splete a je to potřeba vše napravit, no ne?

ODPOVĚDĚT

0

Já si myslím, že je daleko větší problém to, že spousta lidí netřídí odpad ani na papír, plast a sklo, natož aby se ještě zaměřovali na to, co patří a nepatří do modrého kontejneru. Já jsem dřív také vyhazovala kartony od mléka a džusu do papíru, ale už je dávám do plastu. Musela jsem to i přeučit děti, které třídí odpad zodpovědně. Pomohly nám k tomu barevné igelitové pytle, které jsem objednala z https://www.vangillern.cz/produkty/pytle a děti se řídí při vyhazování odpadů barvou pytle.

ODPOVĚDĚT

3

tak nevím, někde zase píší, že ruličky od toaletního papíru, rozhodně nepatří do tříděného odpadu, tak to mají i na stránkách o třídění. Kdo se v tom má vyznat?

ODPOVĚDĚT

6

Že tento druh kartonu do kontejneru nepatří jsem doteď taky brala jako pravdivou informaci. Přesně, kdo se v tom má vyznat. Od doby co jsem to někde vyčetla, tak to házím do popelnice.

ODPOVĚDĚT

4

papír pálím něco dávám na kompost a ostatní třídím

ODPOVĚDĚT

3

Třídím odpad už dlouho.Dcera se zabývá ekologií, tak první dárek od ní byly barevné koše na odpady. Ten na plasty je stále plný, i když třeba minerálky vůbec nekupujeme.

ODPOVĚDĚT

2

když donesu nákup, je to samý plast. Hlavně, že se řeší brčka na pití. Také mám stále plno plastu, také nekupuji balenou vodu.

ODPOVĚDĚT

7

O platech a ruličkách jsem četla, že už jsou jednou z recyklovaného materiálu a na další recyklaci tudíž nevhodné. Doba a technologie zpracování jdou dopředu a zase je to jinak. Při poctivém třídění mně do směsného odpadu v popelnici už toho moc nezbývá.

ODPOVĚDĚT

5

Kartony od vajíček a ruličky od toaletního papíru do modrého kontejneru je pro mě novinka. Ale máte pravdu, pídila jsem se a opravdu je to tak. Musím se polepšit, protože já mám vsugerováno, že se tyto dvě věci dávají do směsného odpadu

ODPOVĚDĚT

0

A kde jste se, prosím, dopídila, že tomu tak je? Já jsem tuto informaci kromě tohoto článku nikde nenašla, naopak všude je psáno, že obaly od vajec stejně jako ruličky od toal. papíru už jsou několikrát zrecyklované, že znovu recyklovat již nejdou a patří tudíž do směsného odpadu, případně na kompost.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (11 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také...

Titulka pro: Bojujte proti bakteriím

Bojujte proti bakteriím

Bakterie a viry, které nás obklopují na každém kroku, jsou příčinou nejrůznějších onemocnění. Zdravotní rizika...

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před týdnem či delším časem více či méně plánovaného oddechu...

Tipy pro zdravou domácnost Foto: Roventa

Tipy pro zdravou domácnost

Zabavit děti po celý den a zároveň udržet domácnost dokonale čistou je občas oříšek a...

Soutěž o poukázky do obchodního domu Kika

Už víte, jak na Vánoce vyzdobíte své domovy? Obchodní domy kika po celé České republice...

Titulka pro: Bakterie: kde všude na nás číhají?

Bakterie: kde všude na nás číhají?

Snažíte se mít domácnost jako klícku, aby vaše rodina žila v čistém prostředí? Děláte dobře,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz