Péče o auto v zimě. Jak předejít nepříjemnostem?

Cestování autem v nejchladnějších měsících roku je náročnější nejen kvůli nízké teplotě. Na co byste měli myslet, abyste se společně se svým čtyřkolovým miláčkem neocitli v nouzi?

Péče o auto v zimě. Jak předejít nepříjemnostem.
Zobrazit fotografii v galerii

Určitě jste už dávno vyměnili letní pneumatiky za zimní, které jsou důležité při jízdě na sněhu a ledu, zajišťují kratší brzdnou vzdálenost a slibují udržení zvolené stopy při teplotách přibližně od 7 °C níže. Ovšem pokud patříte mezi sváteční řidiče, dost možná, že jste na další opatření tak trochu zapomněli. Co byste ještě měli udělat? 


Baterie a chladící kapalina

Díky špatnému stavu baterie nemusíte nastartovat. Požádejte servisního technika o rychlou kontrolu, nebo sami zrevidujte stav baterie voltmetrem. Při vypnutém zapalování vyčistěte kontakty baterie a změřte její napětí. V optimálním případě byste měli naměřit hodnotu mezi 12,4 a 12,7 V. Stejně tak si nechte zkontrolovat stav chladící kapaliny.


Nemrznoucí kapalina do ostřikovačů 

Naše zimy jsou nevyzpytatelné, ale těžko se spoléhat na to, že se teploty budou pohybovat spíše nad nulou. Zamrznutí kapaliny v systému může způsobit popraskání rozvodových hadiček nebo čerpacího systému. Pokud stále máte v nádržce zbytek letní směsi, dolijte ji, je-li nádrž plnější, odstříkejte. Poté odstříkněte několikrát přední i zadní sklo, aby se nemrznoucí kapalina dostala do celého systému, až k tryskám. Také se vyplatí mít v autě alespoň menší zásobu pro případ, že vám kapalina při jízdě dojde. 


A co olej? 

Málokdo mění olej v motoru s ohledem na sezónu. Přesto i olej má vliv na to, jak dobře ráno nastartujete. Orientovat se můžete podle označení, například SAE 15W-40, SAE 5W-40 a podobně. Čím je první udávané číslo nižší, tím tekutější bude olej při nízkých teplotách a tím rychleji zajistí správné promazání celého motoru. 


Pohonné hmoty

Pokud chcete zlepšit zimní starty a preventivně prodloužit životnost pohonné jednotky, dopřejte motoru prémiové palivo, například OMV MaxxMotion. To se týká především nafty, ve které se při nízkých teplotách sráží parafíny. Speciální složky přidávané do prémiového paliva tomu zabraňují. Získáte lepší chod, delší životnost a maximální využití výkonového potenciálu motoru, a to nejen v zimě.


Pojistka nejen na hory

V autě byste měli mít sněhové řetězy. Pokud přes noc nasněží a budete parkovat v kopci, můžou se stát nepostradatelnými také ve městě. Jakmile najedete na udržovanou vozovku, řetězy sundejte. Nepřehlédněte: maximální povolená rychlost při jízdě s řetězy je 50 km za hodinu. 


Co ještě mít v kufru

Zamrzlé těsnění u dveří automobilu není nic neobvyklého. Mějte s sebou silikon ve spreji nebo v lahvičce s aplikační houbičkou, pak ho snadno nanesete na gumové těsnění. Stejně tak se hodí rozmrazovač zámků, prodávají se i v elektronické verzi, a skel. Kufr totiž ve velkých mrazech většinou otevřete snáze než dveře. Mezi další šikovné pomocníky patří škrabka na okna, smetáček na sníh a pracovní rukavice


Připravila: red 

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

U nás se stará o auta manžel. Jezdí tankovat, kontroluje provozní věci, a když je na nich něco rozbitého, tak to opraví. Já jediné, co mám na starost, tak auta jednou za čas vyluxovat o umýt je. Manžel vybral autokosmetiku , která mu přišla nejšetrnější k laku, tak můžu používat jen ji + samozřejmě jen houbu. Žádný smeták, který by mohl poškrábat lak auta.

ODPOVĚDĚT

0

Hele, pokud vám vaše Honda ještě drží, zkuste navštívit nějakého svářeče a zeptejte se ho, jestli umí svařovat autogenem (více informací o této šikovné věcička - pokud teda neznáte) se dozvíte na ardon.cz. Můj chlap - svářeč se tam naučil plno dobrých věcí a hodně pracovních pomůcek tam i nakupoval chlapům do jeho firmy. Všichni jsou spokojení.

ODPOVĚDĚT

1

Pro mne snad v zimě byla jediná nepříjemnost to, že jsem ztratila jednou ve sněhu náhradní klíče od auta a už se mi nepodařilo je najít. Jinak všechno spojené s technickými problémy a zimou mám pod palcem, tedy zatím :-D Nové klíče jsem si pak pořídila ze stránek autokluc

ODPOVĚDĚT

1

Tak já osobně bych nikdy s automobilem, který má obuté nevyhovující pneumatiky nikdy nevyjela, takže tohle mě opravdu ze židle nezvedne, na rozdíl od jiných internetových odborníků. V první řadě je nutné vybrat pneumatiky vhodné, s tím mi ale vždy rádi pomohou na https://www.pneuok.cz/

ODPOVĚDĚT

2

zimu také nemám ráda a o vše se stará můj muž

ODPOVĚDĚT

4

taky mám ráda jaro a léto, když se blíží podzim už se ani netěším co přijde za nečas

ODPOVĚDĚT

5

taky nejsem zimní typ ...

ODPOVĚDĚT

4

Já neřídím, spoléhám na manžela.

ODPOVĚDĚT

4

My už máme nepříjemnost za sebou...syn v serpentinách z kopce dostal smyk na ledovce...auto pomačkané, naštěstí vyvázl syn bez zranění,jel opatrně...ALE!!!

ODPOVĚDĚT

3

To je hodně nepříjemné.

ODPOVĚDĚT

8

nesnáším zimu a tyhle starosti

ODPOVĚDĚT

4

To je sice hezké, ale když jsem na to sama, musím vše zajistit.

ODPOVĚDĚT

5

Nejezdím,můj muž je profesionální řidič tak on se o vše stará

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (13 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vyberte dětem ten správný kroužek!

Vyberte dětem ten správný kroužek!

Snad nic na světě dětem neuteče tak rychle jako prázdniny. Než se nadějí, budou si...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

Titulka pro: Crocsy v novém kabátku

Crocsy v novém kabátku

Ideální boty pro volný čas? To jsou jednoznačně Crocsy. Pokud jste si tuto značku oblíbili,...

Titulka pro: Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Vaše děti odešly natrvalo z domova a začaly žít svůj dospělý život. Váš život tak...

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Minule jste měli možnost se seznámit se základními charakteristikami lidí s energií Dřeva a Ohně.

Román na Mezizenami.cz: Osmdesát tři minut po půlnoci 10. kapitola, Lázně

Román na Mezizenami.cz: Osmdesát tři minut po půlnoci 10. kapitola, Lázně

Březen 1986 Byla zima, v práci jsem po nemoci nevěděla, co dřív, ale byla jsem šťastná....

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz