Zdraví

Perioda není tabu

Sbírání kytiček

V soukromí jí dáváme neobvyklé názvy: přijela teta, mám návštěvu, jsem na jahodách…
U gynekologa jí naopak říkáme: menzes, měsíčky, menstruace, perioda… Pro mnoho mladých dívek a žen je povídání o menstruaci choulostivým tématem, o kterém se stydí mluvit i před svým lékařem. Perioda je přitom přirozený projev pravidelné fyziologické změny, která se odehrává v těle každé zdravé ženy během jejího reprodukčního věku. Pro možnost bavit se o periodě bez zábran právě probíhá pod značkou RIA interaktivní soutěž pro dívky. Zároveň byl spuštěn nový blog Teta Irma.

Menstruace je normální součástí pravidelného fyziologického cyklu všech dívek a žen mezi pubertou a klimakteriem. Jako přirozená součást života každé zdravé ženy by proto neměla být tabu. Dívky a mladé ženy by o ní měly umět mluvit beze studu nejen u lékaře, ale i v rodině a také se svým partnerem.

Značka dámské hygieny Ria připravila k tomuto tématu zajímavou interaktivní soutěž s názvem “Perioda není tabu/ Perioda nie je tabu”, jejíž podstatou je navrhnout vlastní design menstruačního tamponu. O vítězném návrhu rozhodne odborná porota i široká veřejnost. Na tři nejlepší „designérky“ čekají atraktivní ceny v podobě MacBook Air a iPad. Hlavní vítězka soutěže se navíc stane autorkou designu limitované edice tamponů Ria, které se objeví v prodeji v ČR a SR.

Nový blog „Teta Irma“ na webových stránkách www.tetairma.cz čeká na všechny dívky, které chtějí sdílet své postřehy a názory o periodě nebo si o ní jen tak číst.
„Jsem velmi ráda, že podobné aktivity vznikají. Denně se ve své ordinaci setkávám s dívkami, které jsou z menstruace vystresované a vůbec si s ní nevědí rady. V rodinách se o menstruaci otevřeně nehovoří, ve škole dostávají ve většině případů velmi strohé a bohužel i zkreslené informace,“  říká k projektu specialistka v oboru psychogynekologie a psychosomatiky MUDr. Helena Máslová a dodává: „Ráda tento projekt svou účastí podpořím a doufám, že stránky www.periodanenitabu.cz a nový blog „Teta Irma“ navštíví nejen soutěžící slečny a dívky, ale také jejich maminky, babičky, ale i tatínkové a z menstruace se tak konečně stane téma, o kterém se nikdo nebude bát otevřeně hovořit.“

Soutěž „Perioda není tabu“ proběhne v ČR a SR v termínu 21. března – 21. června 2012 na internetových stránkách www.periodanenitabu.cz a www.periodaniejetabu.sk, kde je pro všechny dívky připraven speciální konfigurátor tamponů, s jehož pomocí lze vytvořit originální návrh designu, a poté ho přihlásit do soutěže. Mimo to si zde mohou všichni poslechnout nový videoklip Kláry Vytiskové.

Klára Vytisková podpořila soutěž svou vlastní písní
Projekt „Perioda není tabu“ se rozhodla podpořit i zpěvačka Klára Vytisková, přezdívaná také K.LARA. Složila a nazpívala nový song Perioda není tabu, který se s nadsázkou a humorem věnuje tématu menstruace. Textem písně dává jasně najevo, že dívky by tyhle věci neměly řešit a hlavně se tím rozhodně nijak omezovat. Nové video k písni Perioda není tabu můžete shlédnout na stránkách www.periodanenitabu.cz, www.periodaniejetabu.sk, stejně jako na www.youtube.com nebo www.facebook.com/periodanenitabu a www.facebook.com/periodaniejetabu. 

Přiipravila: Zuzana

Foto: Hartmann-Rico

3.4. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků