Kosmetika

Podzim a zima je vhodný čas k bělení a rozjasňování pleti

Sbírání kytiček

Na jaře a v létě se ochotně vystavujeme slunečním paprskům, které nám pomáhají dobít energii a navodit dobrou náladu. Kam chodí slunce, tam nechodí lékař, jak praví jedno staré přísloví.

Někdy se ale díky působení slunečního záření dočkáme i předčasných známek stárnutí v podobě drobných či hlubších vrásek nebo dokonce nechtěných pigmentových skvrn, které nám rozhodně radost nedělají. V měsících s nízkým slunečním svitem je vhodné napravit tyto nevítané škody. Můžeme k tomu využít různé kosmetické přípravky, které si poradí s obnovením jednotného odstínu pleti a navíc pomohou výrazně zlepšit kvalitu kůže – tzv. peelingy.

Mechanický peeling

Velmi oblíbený je mechanický peeling. Většinou se jedná o drobné abrazivní částečky umístěné v krémovém nebo gelovém základu. Dříve se jako abrazivum používaly mandlové otruby nebo drcená meruňková jádra. Dnes se spíše setkáváme s polyetylénovými kuličkami, které nemají ostré hrany. Přípravek se rovnoměrně nanáší na důkladně odlíčenou, většinou předem navlhčenou pleť a konečky prstů se provádí jemná krouživá masáž. Následně se pleť důkladně opláchne a dočistí pleťovou vodou. Abrazivní (obrušující) složka přípravku odstraní odumřelé povrchové buňky a důkladně očistí povrch pleti. V tomto případě se jedná o mechanické obroušení odumřelých povrchových kožních buněk.

Mechanický peeling není vhodný pro pleť s červenými žilkami ani pro hyper-reaktivní pleť se sklonem k začervenání. Jeho použití se rovněž nedoporučuje na aknózní pleť se zánětlivými projevy. Zde je mnohem šetrnější použití jemné neabrazivní gomáže nebo enzymatického peelingu.

Enzymatický peeling

Při enzymatickém peelingu dochází pomocí přírodních biologických enzymů k odstraňování zrohovatělých buněk svrchní vrstvy pokožky. O intenzivní a přitom šetrné hloubkové čištění pleti se postarají proteolytické enzymy. Mezi proteolytické enzymy patří například enzym ananasu – bromelain (také bromelin) nebo enzym získávaný z papáji – papain. Peeling je vhodný prakticky pro každý typ pleti, ideální je pro kuperózní pokožku. Enzymatický peeling má rozjasňující, protizánětlivé, čistící a hydratační účinky.

Chemický peeling

A do třetice je tu chemický peeling, který pracuje na principu „rozpuštění“ povrchových odumřelých buněk kůže. Nejčastěji se k tomuto účelu používají tzv. AHA = alfa-hydroxylové kyseliny známé také jako ovocné kyseliny. Zvládnou hravě odstranit svrchní odumřelé buňky, vyhladit povrch pleti nebo i zmenšit póry. Navíc urychlují buněčnou obnovu, podporují tvorbu kolagenu a zvyšují hydrataci i elasticitu pleti. Vhodné jsou jak na vrásky, tak na rozšířené póry nebo akné. Zkrátka mají výrazný zkrášlující účinek a často se používají právě v boji proti pigmentovým skvrnám.

Čím je jejich obsažené procento vyšší, tím intenzivněji účinkují, ale zároveň se zvyšuje také riziko poškození pleti. Vysoké koncentrace ovocných kyselin proto patří výhradně do rukou odborníků. Existují dokonce krémy s obsahem AHA, které se při pravidelném používání postarají o zlepšení kvality a omlazení kůže. Pro domácí použití jsou vhodné přípravky, které obsahují maximálně do 12 % AHA.

Chemický peeling také způsobuje vyšší citlivost pleti vůči UV záření, proto se používá právě v období nízkého slunečního svitu – na podzim a v zimě. Jestliže z nějakého důvodu musíme používat chemický peeling na jaře a v létě, vždy je nutné se vyhnout přímému slunečnímu záření během a ještě alespoň týden po ukončení používání přípravku a v každém případě důsledně nanášet krémy s vysokým UV faktorem.

Peeling patří do doplňkové péče o pleť a může se používat například 1-2x měsíčně pro udržení bezvadného stavu pleti nebo jako intenzivní kúra i jednou týdně pro výraznou změnu stavu pleti, jako je zejména sjednocení barevného odstínu, vyhlazení povrchu, zmenšení rozšířených pórů, urychlení buněčné obnovy a zlepšení elasticity i tzv. hutnosti pleti. Vzhledem k vysoké účinnosti zejména chemického peelingu je vždy třeba důsledně dodržovat návod k použití uvedený výrobcem.

Zkrátka peeling je dobrý sluha, ale zlý pán. Díky peelingu mohou účinné složky z následně použitých kosmetických přípravků pronikat snadněji do pokožky a naplno rozvinout své blahodárné působení. Proto následně používáme pleťové masky, výživné krémy nebo séra. K zesvětlení pigmentových skvrn jsou určena speciální bělící séra s obsahem zesvětlujících a rozjasňujících složek.

Připravila: kosmetička Marie Mandelíková

Zdroj informací: MM beauty & colours
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků