Pojištění na cesty slibuje klidnou dovolenou

Začínáte pomalu chystat kufry? Nebo se ještě rozmýšlíte, ke kterému moři se letos vydáte? Pro oba případy platí – nezapomeňte si přibalit také cestovní pojištění. Ale jaké?

Titulka pro: Pojištění na cesty slibuje klidnou dovolenou
Zobrazit fotografii v galerii

Nejčastěji si pod cestovním pojištěním představujeme pojištění léčebných výloh, úrazové připojištění, dále připojištění zavazadel. Od věci není ani připojištění odpovědnosti, stejně jako připojištění storna cesty a pro milovníky aktivního pohybu v zahraničí i možnost pojištění rizikových sportů.


Začínáme u zdraví

Většina smrtelníků si hradí běžné zdravotní pojištění, případně za nás v určitých situacích platí stát. Díky našemu členství v EU pak toto zdravotní pojištění kryje zdravotní péči v rámci států EU. „Taková péče, jaká se Čechům dostává v ČR, jim bude poskytnutá i v zahraničí, v rámci území EU (včetně Islandu, Norska, Švýcarska a Lichtenštejnska). Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) však nenahrazuje cestovní pojištění. Na základě předložení EHIC má pojištěnec jednoho členského státu EU na území druhého členského státu nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči. V praxi to znamená, že se může nechat ošetřit ve zdravotnických zařízeních, která jsou financovaná z veřejných zdrojů. Za poskytnutou péči ale také bude hradit stejnou spoluúčast jako místní. Za největší kámen úrazu považuji orientaci v lékařských vyšetřeních – co je ve státech EU zdarma a co za poplatek. V západních státech například nejvíce zaplatíte za služby u zubaře,“ vysvětluje Ing. Tomáš Voharčík z www.top-pojisteni.cz.


Což jsou dost pádné důvody k tomu, abyste si zaplatili cestovní pojištění, jenž kryje léčebné výlohy. Vyhnete se tak úhradě nákladů například za ambulantní ošetření, nebo i léky (pozor! - bez pojištění léčebných výloh vám v rámci klasického zdravotního pojištění v zemích EU a výše zmíněných státech bude uhrazeno maximálně 120 eur za měsíc!) a platit. také nebudete převoz nemocného zpět do vlasti ani repatriaci v případně smrti pojištěného.


Co se vám ještě vyplatí?

Kromě pojištění léčebných výloh myslete rovněž na úrazové pojištění, které kompenzuje dobu nezbytného léčení například při pádu, zlomenině, při trvalých následcích a rovněž smrti následkem úrazu.


V destinacích mimo EU platí pro nepojištěného cestovatele plná finanční zodpovědnost za jakékoli ošetření u lékaře. Tato částka se přitom často pohybuje v řádu desetitisíců až statisíců korun!

Náš tip: Ve smlouvě si pohlídejte, do jaké výše se pojistné plnění vztahuje. Například u úrazového pojištění je obvyklá výše plnění od 100 000 do 400 000 Kč.


Od zavazadel k nešikovnosti

Abyste získali alespoň nějakou náplast na bolest, když dojde ke ztrátě zavazadel, zamyslete se, zda si nepřiplatit i za připojištění těchto věcí. Ovšem na „bolestné“ máte nárok také při zpoždění nebo poškození zavazadel, a to v rámci cest všemi možnými dopravními prostředky. Pokud se zavazadla nenajdou, je nutné si v místě dovolené obstarat to nejnutnější.A pečlivě si schovat účtenky, aby vám mohly být po návratu do ČR pojišťovnou zpětně proplacené.


Co je dobré také vědět?

Někdy je do tohoto připojištění zahrnuté i samotné zpoždění letu.

Náš tip: Běžně se za jeden kufr, batoh nebo cestovní brašnu, zkrátka za jedno zavazadlo, vyplácí suma od 10 000 do 20 000 Kč. A dojde-li ke ztrátě všech vašich zavazadel, pak se bez ohledu na počet bude jednat o kompenzaci ve výši od 20 do 50 000 Kč.

Výhodné může být také pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou na zdraví a na majetku, kterou si můžeme přeložit jako pojištění za nešikovnost nebo nešťastnou shodu náhod. Plnění od pojišťovny získáte v případě, že způsobíte jiné osobě újmu, ať už zdravotní nebo majetkovou. Například v obchodě vaše dítě převrhne regál se zbožím a prodejce bude trvat na úhradě vzniklé škody, nebo při nechtěném střetu s jiným plavcem v bazénu. Limity odpovědnosti při újmě na zdraví se pohybují v řádech milionů, podobně jako při újmě na věci. A ať se vám to líbí, nebo ne, na škodě se klient často podílí. Podobně jako u povinného ručení je zde spoluúčast, například 5000 Kč, což je však ve srovnání se škodou v řádech deseti nebo statisíců vlastně maličkost.

Kdo ví, co bude zítra?

Neplánujete nákup zájezdu na poslední chvíli, naopak chcete mít klid a tak ho máte dávno zaplacený? V tom případě jste už jistě mysleli na připojištění storna zájezdu. Například ze zájezdu za 20 000 Kč se částka pojistného pohybuje okolo 400 Kč, což je méně, než kolik zaplatíte za stornopoplatky při rušení cesty. V pojistných podmínkách jsou obvykle vyjmenované důvody, kvůli kterým lze využít pojištění storna – bývá to náhlá ztráta zaměstnání, vážné onemocnění, úraz člena rodiny nebo v důsledku živelné události.


Sport ano, ale s pojistkou

Holdujete pohybu rádi, často a s chutí? V tom případě ani na dovolené v zahraničí jistě nebudete zahálet. Jste v pohodě, protože pojištění rizikových sportů máte dávno sjednané? Nebudeme vás z něj vyvádět, jen připomeneme, že některé sporty jsou z tohoto pojištění vyloučené. Což platí například pro létání na rogalu, potápění s lahví, paintball nebo jízdu na vodním „banánu“. Jelikož seznam těchto pohybových aktivit je velice přesně definovaný jednotlivými pojišťovnami a také poměrně dlouhý, určitě jste si ho podrobně prostudovali. A pokud ne, udělejte to raději hned.


Rady k nezaplacení

  • Pečlivost se vyplácí. Opravdu důkladně si přečtěte, co podepisujete. Zaměřte se hlavně na výši plnění u úrazového pojištění, míru spoluúčasti v případě pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou na zdraví a na majetku druhé osoby, u připojištění storna zájezdu na podmínky, za nichž ho lze využít, výši krytí nákladů v případě ztráty, zpoždění nebo poškození jednoho zavazadla (případně i více) a milovníci adrenalinových sportů si musí pohlídat, zda právě jejich záliba je zahrnutá v jimi zvoleném pojištění.
  • Méně bývá více. Cestovní pojištění vás vyjde na několik desetikorun až stokorun za osobu a běžnou dovolenou, samozřejmě v závislosti na destinaci, době pobytu a zvolených připojištění. Srovnejte si jen ztrátu zavazadel a zjistíte, že dobrá pojistka se vám mnohonásobně vrátí.
  • Kopírujte. Nikdy nevíte, kdy můžete potřebovat kopie svých dokladů, proto si je raději opatřete ještě před cestou.
  • Porovnejte si nabídky. Běhat od jedné společnosti ke druhé a zjišťovat jejich nabídky asi nebudete. Rychlejší řešení nabízejí internetové srovnávače pojištění na našem trhu.
  • Na co myslet na cestě a v zahraničí. Při letecké přepravě si cenné a křehké věci (fotoaparáty, kamery, notebooky, šperky, peníze, léky a další) vezměte do kabiny a zavazadla uzamkněte nebo jinak znesnadněte přístup k jejich obsahu. Jakmile převezmete od přepravce svou „bagáž“, okamžitě ji zkontrolujte - při vykradení nebo poškození se hned vydejte k reklamační přepážce označené Baggage Claims v areálu letiště.

A během dovolené?

Když už se něco stane, vyplatí se mít po ruce funkční mobil a telefonní číslo na asistenční službu vaší pojišťovny, která je v provozu nonstop a poradí vám v kritických situacích – česky. Rovněž je dobré vědět, že nikdy byste neměli odevzdávat svůj cestovní odklad nebo občanský průkaz; k nahlédnutí ho poskytněte, ale to je všechno.


Připravila: Marcela
Odborná konzultace: Ing. Tomáš Voharčík, www.top-pojisteni.cz
Foto: iStock
3. 7. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Bez cestovního pojištění už bych ve svých letech opravdu nikam nevyrazila :-) Chápu například mladé, kteří chtějí ušetřit každou korunu a procestovat ideálně celý svět, když si myslí, že se jim nic nemůže přihodit - také jsem dělala v mládí hlouposti. Myslím si, že za relativně nízkou cenu můžete být v klidu, ať už se Vám na cestách stane cokoliv...

ODPOVĚDĚT

5

jeden známý "nadšený horolezec" kdysi těsně po revoluci vyrazil do světa na vyšší hory, než měl k dispozici v Čechách. Bohužel nepojištěný a bohužel spadl. Následky úrazu (zdravotní i finanční) ho pronásledují dodnes, potýká se s alkoholismem a bezdomovectvím... :o(

ODPOVĚDĚT

4

Bez pojištění nejedu ani na lyžování k nám. Do zahraničí už vůbec. Ty částky za pojištění jsou ve srovnání s tím, co bychom bez pojištění v případě úrazu museli zaplatit neporovatelné.

ODPOVĚDĚT

1

Já bych bez cestovního pojištění na dovolenou nikdy nejela. Beru ho jako samozřejmost. Člověk nikdy neví, co se stane a pak je lepší, když pojištění má. Zas to nestojí svět, aby si ho člověk nemohl sjednat. Při sjednávání využívám https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni , kde si najdu nejlepší nabídku pojištění.

ODPOVĚDĚT

0

Vidím to úplně stejně. Vydat se na dovolenou do zahraničí bez cestovního pojištění je hrozný risk. Cestovní pojištění navíc dnes není žádný drahý luxus. Ten srovnávač o kterém píšete znám, sama už jsem ho párkrát využila. Je ale pravda, že cestovní pojištění si většinou sjednávám u https://www.ervpojistovna.cz/ U těch totiž není nijak drahé a myslím si, že výhoda je i v tom, že se jako jedni z mála na cestovní pojištění přímo specializují.

ODPOVĚDĚT

4

Paní Aleno585 naprosto s vámi souhlasím. Nepojistit se před dovolenou, hlavně do zahraničí bych neriskovala ani náhodou. Párkrát už jsem v zahraničí musela vyhledat lékařské ošetření a nikdy jsem neměla s pojišťovnou problém. Většinou jsme to řešili telefonicky a ani jsem nemusela nic platit na místě.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Jak na cestování se psem

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není...

Titulka pro: Rodičovské dilema: Vozit, nebo nosit?

Rodičovské dilema: Vozit, nebo nosit?

Když přijde na dětské vybavení, mají dnešní rodiče nespočet možností. Jak si ale mezi nimi...

Titulka pro: Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Chystáte se na krátkou dovolenou nebo už řešíte delší letní odpočinek? Pokud je vám blízké...

Jak přežít cestování dálkovým autobusem

Jak přežít cestování dálkovým autobusem

Tak hurá, rozhodnuto, dohodnuto. Auto tentokrát zůstane doma a my vyrážíme autobusem. Před námi je...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz