Děti

Mgr. Markéta Plachá, speciální pedagog


Mgr. Markéta Plachá se narodila v roce 1972 v Praze. Je vdaná a má dva syny.

 
Vystudovala speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci, kde složila státní zkoušku z logopedie, a pedagogiku předškolního věku se zaměřením na speciální pedagogiku na Univerzitě Karlově v Praze.
 
Na částečný úvazek pracuje jako speciální pedagog v mateřské škole v Praze 6, která integruje děti s různým druhem postižení. Stará se zde o všestranný rozvoj dětí zdravých i postižených, včetně logopedické péče.
 
Ve své soukromé praxi připravuje děti na úspěšný vstup do základní školy, pracuje s dětmi s poruchami učení, napravuje poruchy výslovnosti a připravuje děti na zkoušky na víceletá gymnázia. Při reedukacích i učení využívá velké množství zajímavých didaktických pomůcek, mnoha z nich je sama autorkou. Uplatňuje metodu zprostředkovaného učení.
 
Absolvovala semináře různých preventivních, rozvíjejících i nápravných programů pro předškoláky a školáky – např. MAXÍK, HYPO, KUPREV, Metoda dobrého startu, Feuersteinova metoda instrumentálního obohacení, Dílčí oslabení výkonu (DOV) apod.

www.neniucitjakoucit.cz
 

OTÁZKY

Kakání do kalhot

Dobrý den.Prosím Vás mám takový dotaz. Mám 28měsíčního syna a máme takový problem, nechce chodit kakat na nočník s čuráním je to v pohodě sam si řekne,že chce čurat,ale s kakaním to uděla do slipečku a pak řekne,že je pokakany.Je to hlavně problem,když jsme venku.Co s tím je na to nějaká rada. Děkuji

OTEVŘÍT TÉMA (1)

Řev, vztek u 1,5 letého syna

Dobrý den, teď aktuálně nás nejvíc trápí vztekání-ale strašně, extrémně, kvůli vzteku řve snad tak 20-30xdenně a ječí jak siréna.Na svůj věk si myslím že i tak bez vzteku je pořád dost uřvaný.Kolikrát se stane, že z ničehonic začne ječet jak hysterka, nedá se uklidnit a kolikrát jediný lék na uklidnění je jen prso-kojení.Fyzickou bolest vylučuji, když po nakojení už neječí.A hlad asi též ne, protože nic jíst nechce před kojením,není s ním vůbec řeč.Ale nyní k tomu vztekání-pro jakoukoli maličkost, např. když se mu něco nedaří udělat, když mu něco nechci dát,když má vyhrnutý rukáv u mikiny nebo tepláků a nejde mu natáhnout na ruku-nohu.A hodně se též vzteká, když chce někam jít, tahá nás za ruku a my hned nejdem(on sám by nešel, nesnese být někde sám) nebo naopak když chce někde být a my ho vemem do náručí a jdeme jinam-šíleně začne kopat nohama kolem sebe,takže nás dokope, dokonce ko pe nohama a vzteká se snad při každém přebalování.Extrémem je když se něco dělá na kuchyňské lince a on na to nevidí, pověsí se člověku na nohu nebo stojí a dupe a začne vřískat a vřískat dokud ho nevezme a vůbec nepomůže pokud je v kuchyni další člověk který by se mu věnoval,on je strašně zvědavý a asi nesnáší když na něco nevidí, chce mít asi přehled kde se co děje nebo to chce chytat do ruk možná.takže já osobně vůbec nevařím, nejde to.bydlíme s babičkou, ta vaří ale teď když si malý umí otevřít dveře, vyběhne a letí do kuchyně k ní a dělá stejné scény. Toto chování asi není uplně normální že?Takto se asi projevuje období vzdoru,ale není to navíc i brzy,nebývá až kolem 2.roku.Navíc toto vztekání trvá asi od 1 roku ne-li dříve protože co si pamatuju nohama kopal do vrchu a do stran a zuřil už jako novorozenec. Já vím že toto vše musíme vydržet ale já bych potřebovala jak
zareagovat, co v takové situaci dělat.není jistě výchovné mu vždy vyjít vstříc a udělat to kvůli čemu se vzteká, nechat sebou manipulovat ale když si ho nevšímám a nesplním co chce, je schopný třeba hodinu i dýl ječet jak siréna,dupat,kopat nohama-to opravdu uplně trhá uši. A když na něj člověk mluví, beznadějně,nevidí,neslyší vlastně přes ten řev ani nemá šanci slyšet co říkám. Nechci nic podcenit, nechci aby z něj vyrostl zuřivý nervní psychopat proto se ptám zda tu není vhodná konzultace psychologická.

Jinak obecně popis syna-problémy byly už od narození, už v porodnici když se vzbudil, vřískal tak že ho šlo slyšet na celou chodbu když jsem zrovna byla venku mimo pokoj.A první 3 měsíce s ním bylo peklo,řval snad nonstop a přestal jen když se kojil nebo spal-a bříško to asi nebylo,když před návštěvou byl klid,takže jsem si odvodila že řval nudou.Nepomohlo chování, nošení nic. Až byl trochu větší, zabavil se aspoň tak že jsem ho nosila,on se díval a byl klidnější.nepohraje si ale ani dnes když je větší, nudí se, doma je otravný,znuděný ufňáganý ikdyž se mu oba s manželem věnujem ale jakmile k nám dojde návštěva nebo my k nim, je klid a je skoro andílek…To asi svědčí o tom, že potřebuje společnost ale cizí ne domácí, rozptýlení ale spíš sledovat zdálky, ještě donedávna se totiž stávalo že začal ječet když na něj někdo neznámý zblízka promluvil. Jinak je takový celkově znuděný, hype raktivní, nic moc ho nezabaví už od mala, nikdy si s žádnou hračkou nepohrál,nezabavil dýl než 3 min, navíc klasické hračky ho nezajímali, žádné plyšáky,kousátka. to už tak mobily,ovladače,šroubováky, nože prostě dospělácké věci čím ostřejší a nebezpečnější tím lepší. Je takový technický typ, dívá se kde by co šrouboval, strčil, ale nechce plastové šroubováky,kladívko, lopatky, hrábě dětské ,chce opravdové nejlíp železné.nebo ho baví kramářit ve skřínkách ale jen vyházet věci,jinak se s tím nezabaví.doma chodíme z místnosti do místnosti neboť v 1 pokoji se nezabaví a nevydrží dýl než 0,5hod někdy výjimečně dýl. Nebaví ho ani jezdit na odrážedle a když ho chci vézt na tříkolce, okamžitě sesedá, prostě nemůže asi chvíli vydržet sedět. Mám co dělat abych ho nakrmila v jídelní židličce.naštěstí aspoň v kočáru zatím ještě vydrží sedět ale jen když se jezdí, na m stě ne. Ještě k tomu řevu, často se stává, že je zrovna v klidu, usmívá se ale z ničehonic bezdůvodně začne ječet, dupat nohama nebo kopat a řve a řve….nevím co si o tom myslet…

2) co si myslíte o tomto-celkem často se stane,třeba 2-3xdo měsíce že většinou ve spánku se probudí, začne řvát, mlet sebou v postýlce, svíjet se ze strany na stranu jako by měl nějaký „záchvat“, kupodivu si ani nesedne nebo nestoupne což většinou po probuzení dělá, a ječí a uklidní se až prsem…pak už je to třeba dobrý.myslela jsem si že třeba bříško ale není na to už dost velký? A že by ho přešlo jen kojením?v takových chvílich bývám bezradná, třeba teď se to stalo zase, s manželem jsme si už mysleli že ho musí něco hodně bolet, nechtěl se ani pochovat, dali jsme ho na zem a on jen dupal a ječel a neudělal ani krok.a asi po 20 min.manžel vytáhl mobil,ukázal obrázky v něm a z ničehonic byl klid…ale předtím vypadal skoro že s ním budem muset na pohotovost ono ho asi fakt něco bolelo protože za tu noc se 2 x vzbudil a ječel ale usnul poté co jsme ho vždy nakojila ale asi ho bolest 2 x vzbudila ji nak se totiž nebudí a spí celou noc…

Jinak fyzicky je určitě v pořádku, nemá nebo aspoň nemá prokázanou žádnou alergii, a od mala dobře prospíval, přibíral skoro 1kg za měsíc,pak se to ustálilo a v 1 roce měl 12,5 kg, nyní má skoro 14kg při výšce 91 cm.. samostatně chodí od 15 měsíců.

Jsem celkem bezradná, protože dítě to bylo chtěné a teď nám tedy hlavně mě která jsem s ním celý den doma, ze života peklo. Čekám kdy se zklidní a kdy si konečně to mateřství začnu užívat jako ostatní maminky ale nevím zda se někdy dočkám…takové náročné nespokojené dítě je pro člověka trestem, ne radostí.


 

OTEVŘÍT TÉMA (1)

Usínání 4,5 letého syna

Dobrý den,Synovi bude v březnu 5 let a stále nechce spát sám v
pokojíčku.Nevím,jak ho nenásilně donutit,aby usínal ve své postýlce a
nechodil s námi do ložnice,když už v pokojíčku usne,tak v noci stejně
přijde.prosím o radu.Děkuji

OTEVŘÍT TÉMA (1)

Odklad školní docházky

Dobrý den, zajímal by mě váš názor na odklad školní docházky u dětí narozených v srpnu. Myslíte, že by od určitého data narození měly mít automaticky odklad? Děkuji, V.

OTEVŘÍT TÉMA (2)
Název otázky
Popis problému
POLOŽIT OTÁZKU

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

POSTÝLKA PRO MIMINKO

Ahojky, neznáte nějakou dobrou stránku kde najdu pěkné ...

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz