Zdraví

Pořiďte si nové zoubky

Sbírání kytiček

Zdravý a krásný chrup je vizitkou každého z nás. I při té nejlepší péči se však může stát, že o jeden či více zubů přijdete. Tradičním řešením bývají nejčastěji umělé korunky, můstky, nebo vyndavací protézy. Současná medicína však nabízí i další moderní postupy, a tak můžete využít možnosti pořídit si zubní implantáty.

O co jde?
Implantáty se podobně jako skutečné zuby vsazují přímo do čelisti. Lze jimi nahradit chybějící zub nebo i více zubů, nastavit zkrácený zubní oblouk či podepřít protézu. Implantát je podpůrný pilíř tvaru šroubku nebo cylindru, jehož povrch umožňuje dobré spojení mezi kostí a korunkou. Každý implantát se skládá ze dvou částí. Jedna se zavrtá do kosti, kde vlastně nahradí zubní kořen. Druhá část vyčnívá do ústní dutiny a nasazuje se na ni samotná zubní náhrada, ať už korunka či můstek.

Výhody
Oproti běžným náhradám není nutné při použití implantátu obrušovat okolní zdravé zuby. Tím, že implantát nahradí i zubní kořen, odpadá riziko ztráty kostní masy (atrofie). Navíc v případě, že se implantát na poprvé neujme, nedojde k poškození vlastních tkání a po vyjmutí a zahojení je ho možné znovu zavést. Taková možnost v případě běžné náhrady není. Výhodou je i dlouhá životnost a v neposlední řadě váš pocit jistoty jako u vlastních zubů.

Nezbytná konzultace
Pokud uvažujete o pořízení zubního implantátu, nejprve vše prodiskutujte se svým stomatologem. Ten posoudí nejen vaše zuby i okolní tkáně, ale také celkový zdravotní stav. Provede rentgen pro zhodnocení kvality a množství kosti v místě plánovaného implantátu a podle toho navrhne optimální postup. Měl by vás také seznámit s léčebným plánem a upozornit na možné komplikace, které mohou nastat podobně jako u každého chirurgického zákroku.

Operační zákrok
Zavedení zubního implantátu se provádí ambulantně, v lokální anestezii a většinou ve dvou fázích. Nejprve se zavede do kosti část implantátu, která nahradí kořen zubu. Rána se zašije a nechá několik týdnů v klidu, aby se implantát „vhojil“. Po tomto období přijde druhá fáze zákroku, při níž dojde k naříznutí dásně v místě implantátu a nasazení titanového válečku – pilíře. Na něj se již nasadí samotná zubní náhrada, kterou od přirozených zubů téměř nerozeznáte. Odborníci se shodují, že úspěšnost léčby je téměř 100%.

Zvýšená péče
Po operačním zákroku počítejte s nutností dodržovat vysokou úroveň hygieny ústní dutiny. O implantáty se pak budete muset starat stejně dobře jako o skutečné zuby. Samozřejmostí je tedy správné čištění chrupu a používání vhodných pomůcek, jako jsou mezizubní kartáčky a dentální nitě.

Jaké jsou ceny
Zasazení implantátů je náročné jednak z hlediska času, ale především financí. Tento druh zákroku totiž nehradí zdravotní pojišťovny, takže budete muset sáhnout do peněženky hlouběji. Cena ošetření se skládá z platby za vsazení implantátu a za protetickou náhradu (korunka, můstek, protéza). Částka je ovlivněna zejména počtem, typem a cenovou hladinou použitých implantátů. Jeden implantát tuzemské výroby bez korunky vyjde přibližně na 10 tis. korun, zahraniční implantáty stojí zhruba jednou tolik. 

Text: Zuzana

Foto: iStock

20.6. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků