Poslušné dítě?

Asi každý rodič si někdy posteskl nad neposlušností svého potomka. Možná i závistivě pokukoval po poslušném dítěti sousedů. Je ale opravdu důvod k povzdechu, či dokonce k závisti?

Titulka pro: Poslušné dítě?
Zobrazit fotografii v galerii

Mít poslušné dítě je jistě pro rodiče pohodlné, ale poslušnost s sebou přináší mnohá úskalí. Jak a kde se dítě, které je zvyklé jen poslouchat rozhodnutí někoho jiného, naučí samostatnému rozhodování a zodpovědnosti? Většinou nenaučí, bude celý život závislé na rozhodování druhých. My se pak nestačíme divit, co se to děje s tím dříve tak hodným (rozumějme poslušným) dítětem.

Dříve nebo později téměř všechny děti přestanou poslouchat své rodiče, ale protože se samy rozhodovat neumí, začnou poslouchat někoho jiného. Často pro nás rodiče někoho naprosto nepřijatelného. Dítě podléhá kamarádům“, stává se členem party a jistotu nachází v poslušnosti k jejímu vůdci. Najednou předvádí naprosto šokující kousky, mohou se objevit i potíže se zákonem, všichni kolem se diví, co se to s tím poslušným a tichým chlapcem či dívkou děje. Nic, stále jen poslouchá, pouze někoho jiného. Nic jiného dělat nemůže, nikdo ho nenaučil rozhodovat se, vyjádřit nesouhlas, obhájit si svůj názor. A nepodlehnout např. hloupému nápadu ve skupině vrstevníků vyžaduje silnou osobnost a vysoký stupeň dovedností.

Samozřejmě, že ne vždy dochází k takovým dramatickým událostem. Jsou děti, které své rodiče poslouchají stále, ale ani tato situace se neobejde bez problémů. Dospělý člověk, který se sám neumí rozhodovat a i ve svých třiceti letech podléhá rodičům, není dospělý. Jeho nesamostatnost vyvolává velké problémy v partnerském vztahu. Není lehké žít s partnerem, který potřebuje ke každému svému rozhodnutí požehnání rodičů.
Učit děti poslouchat dospělé jen proto, že jsou dospělí, může mít velmi smutné následky. Lidé, kteří zneužívají děti, bývají přece také dospělí, často i známí dospělí. Dítě, které doma slýchá: "Musíš mě poslouchat, protože jsem dospělý, vím, co je pro tebe nejlepší, ty tomu ještě nemůžeš rozumět.“, se dospělému nedokáže postavit na odpor.


Ještě stále obdivujete poslušného potomka svých známých?

Já rozhodně nejsem příznivcem naprosto volné výchovy, děti musí respektovat pravidla, ale pravidla rozumná, s dětmi společně vytvořená, kterým dítě rozumí a respektují je i dospělí. Naučme děti raději zodpovědnosti, nechme je rozhodovat všude tam, kde je to jen trochu možné. U mladších dětí můžeme začít výběrem ze dvou možností (nabízíme možnosti tak, aby byly pro nás obě přijatelné), postupně u nich rozvíjíme samostatnost a zodpovědnost. Dovolme jim projevit nesouhlas, naučme je, že mohou mít jiný názor a jak ho přijatelným způsobem vyjádřit, jak diskutovat, argumentovat, co je to kompromis. Rozhodně to není cesta lehká, ale myslím, že nám za to naše děti stojí.Autor: Mgr. Markéta Plachá, www.neniucitjakoucit.cz
Foto: iStock
29. 8. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Měli jsme tři, nikdy jsme s výchovou nemeli problém.Myslim, že je dobré i po školní aktivitě najít správné koníčky a čas na děti se jim jako rodina věnovat. Dnes už jsou dospělí slušní a vzdělaní lidé .

ODPOVĚDĚT

3

Jedno z mých vnoučat -vnučka Lucinka- je od mala hyperativní...
Ne že by byla až neposlušná, ale její aktivní projevy a kousky někdy až unavují...
Prostě ďáblík s tváří andílka...
Rodiče ale toto nikdy neřeší násilím nebo bitím...
Já osobně při výchově souhlasím s domluvou a důsledností...

ODPOVĚDĚT

2

také jsem byla vychovávaná spíše tresty a pohlavky,u svých dětí volím mírnější výchovu, několikrát upozorním a když neposlechnou dostanou na zadek

ODPOVĚDĚT

2

výchova dětiček je hodně těžká..já byla vychovávána přímo sparťansky,pohlavků a trestů jsem si užila přehršel..možná proto jsem volila u svých dětí jinou variantu-domluvu a důslednost a hlavně přátelskost..nechtěla jsem,aby se mě děti bály a neměly ke mě důvěru,jako jsem to zažila já...takže dnes,kdy jsou dítka dospělé,jsme přátelé a pro své děti jsem nejlepší kamarádka..co víc si přát..děti vystudovaly,mají svůj život a já jsem na ně pyšná :-)

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

PRODLOUŽENÝ VÍKEND

Kde by se teď na poslední chvíli dal ještě zařídit ...

SVATEBNÍ DAR

Ahojky, hledám nějaký dobrý obchod nebo e-shop kde mají ...

OPAKUJÍCÍ SE ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST

Prosím poraďte co pomáhá na vracející se záněty ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz