Rodina

Potíže se čtením? A znáte SFUMATO?

Sbírání kytiček

SFUMATO – splývavé čtení aneb čtení pro všechny je metodika autorky PaedDr. Márie Navrátilové, která se postupně začíná objevovat v základních školách.

Jejím cílem je prevence a reedukace problémů se čtením. Je založena na vázaném napojování hlásky na hlásku. Děti protahují hlásky, a tak mozek dostává více času na zpracování informace o čteném. Autorka velmi dobře propracovala metodické kroky, kterými se u dětí docílí vytvoření dokonalého obrazu písmene, děti poznají každou jeho část, a proto nedochází k jejich záměně. SFUMATO zabraňuje dvojitému čtení (špatné technice, při které si dítě rozluští slovo nejprve potichu pro sebe a teprve potom ho vysloví nahlas) i vynechávání písmen. Učí číst plynule, bezchybně, s porozuměním a se správnou intonací.

Výuka čtení uvedenou metodou se realizuje zábavnou formou, využívá výtvarné, pracovní a dramatické činnosti i mnoha zajímavých pomůcek (kostky, skládací tabulky, karty…).

Pokud se dítě učí takto číst, nevznikají dyslektické potíže, protože metoda respektuje individuální potřeby každého žáka a umožňuje dětem vlastní čtecí tempo. SFUMATO pomáhá i dětem, u kterých již potíže se čtením vznikly. Při nápravě čtení popisovanou technikou dochází většinou velmi brzy k výraznému zlepšení. Mě samotnou překvapilo, jak rychle se zlepšuje plynulost čtení, porozumění textu a ubývá počtu chyb. Nejlepší je ale sledovat, jak se u dětí postupně mění vztah ke čtení, nechuť celkem v krátké době přechází v radost a zájem.

Pokud vás čeká výběr školy pro vašeho potomka, zkuste se zeptat, zda některá z okolních škol učí číst splývavou metodou, zvláště vyskytuje-li se ve vaší rodině dyslexie. Potřebuje-li vaše dítě pomoci se čtením, zkuste nápravu pomocí SFUMATA, bývá velmi úspěšná. Přeji všem dětem i jejich rodičům, aby jim čtení přinášelo jen radost.

Chcete-li se autorky na něco zeptat, najdete ji v naší poradně.

Autor: Mgr. Markéta Plachá, www.neniucitjakoucit.cz
Foto: iStock
10. 5. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků