Potřebujete šetřit? Zkuste naše netradiční tipy, které jste třeba ještě neznali!

Šetřit, šetřit, šetřit! Ale jak? To je mnohdy to jediné, co máme v hlavě, když nás trápí nedostatek financí. Musíme se uskromnit, snížit náklady na jídlo, na provoz domácnosti, na oblečení, na zábavu, prostě na všechno!

Potřebujete šetřit? Zkuste naše netradiční tipy, které jste třeba ještě neznali!
Zobrazit fotografii v galerii

Jenže jak na to, zejména když máme malé děti? A taky když už jsme doma zavedli všechna běžná doporučení k šetření?


Na šetření se musí hlavou, a to vždy! 

Všechna doporučení k šetření vycházejí z počítání, o tom žádná. Některé nákupy jsou levnější a dostaneme za ně stejné zboží v podobné kvalitě, to už víme. Někdy dostaneme i část nákupní ceny zpět. Nebo když budeme plánovat jídelníček, a tomu uzpůsobíme nákup potravin, utratíme méně a méně toho pak i vyhodíme, to také už víme. Už jsme ušetřili třeba i tisícovku měsíčně na levnějších energiích od dodavatelů, kteří je dodávají s lepšími podmínkami. Při čištění zubů zavíráme vodu a nenecháváme ji volně téci, na radiátorech máme termostaty, takže i topení je optimalizované. Oblečení nakupujeme v lepších second handech, dětem kupujeme kousky o něco větší, aby déle vydržely. Ale kam se s šetřením vydat dál, když to pořád ještě nestačí? Když třeba víte, že si nutně budete muset vzít půjčku, třeba tu bez doložení příjmů – a je potřeba si udělat rezervy na její budoucí splácení? 


K šetření se dopracujme i vlastním úsilím, nejen levnějšími nákupy! 

Teď už budeme muset odhodit kousek naší přirozené lenosti a začít přemýšlet o tom, co si můžeme doma připravit sami tak, abychom to nemuseli kupovat. Ne, nebojte se, rozhodně nejde o to, abyste si šili vlastní oblečení, to se opravdu nevyplatí a není to pro každého! Zkuste ale popřemýšlet nad tím, co si doma sami vyrobit můžete, a za minimální peníz. A to jednak z nově koupených surovin, jednak třeba formou recyklace z použitých věcí. 


Důsledná domácí recyklace je teď i moderní! 

Není tím myšleno třídění odpadu, to už snad děláme každý z nás automaticky. Jde naopak o vícenásobné využití věcí, které máme doma. Mnohdy vyhazujeme něco, co by se dalo ještě dobře využít a na čem se dá slušně ušetřit. Inspirací najdete spousty třeba u hnutí Zero Waste, kteří se mimo jiné domácími recyklacemi již delší dobu zabývají. 


Věděli jste třeba, že z obnošených bavlněných triček jsou ty nejlepší houbičky na nádobí a hadříky na úklid? Stačí je šikovně splést anebo prošít (několik vrstev na sobě) a máte hotovo. Z jednoho trika uděláte houbičku i hadřík - a nákup za pajcku je doma (když bereme v úvahu cenu kvalitní viskózové houbičky). Do roka to zopakujete několikrát. 


Nádoby od přípravků na úklid můžeme použít znovu tak, že s prázdnou lahví zavítáme do stáčírny nebo tzv. bezobalového obchodu, kde nám prodají mycí prostředek (a jiné prostředky) do naší lahve. A samozřejmě výrazně levněji. 


Zůstávají vám nesnědené zbytky jídla? Pátrejte na internetu po zajímavých receptech na jejich využití. Je škoda vyhodit třeba včerejší bramborovou kaši, když z ní jdou udělat tak dobré placky! Vařené maso snadno přetvoříte na pomazánku a všichni vám s ní utrhnou ruce. 


Vypadá to, že salám či šunka už do rána nevydrží? Zapečte je večer na pečivu (nebo z mouky a pomazánkového másla udělejte placku), pečte je posypané sýrem, pokud to jde. Po vychladnutí dejte do lednice. Ráno jen rozehřejte, třeba v mikrovlnce, a bude luxusní snídaně. Ani nepoznáte, že vlastně šetříte. 


Polotovary a hotové výrobky nechte v regálech 

Pokud jste byli zvyklí kupovat polotovary anebo hotové výrobky rovnou k snědku, tak na to zapomeňte. A týká se to třeba i ochucených jogurtů, různých pribináků, termixů a smetánků, pochoutek, pomazánek a salátů k pečivu. 


Všechny tyhle věci si totiž můžete vyrobit doma a nezaplatíte za to ani polovinu ceny toho, co běžně berete v regálech. To už stojí za trochu námahy, nemyslíte? Stačí najít recepty, koupit základní suroviny a pár stovek měsíčně je zase doma. 


Speciální výživa? 

Třeba obilné mléko si vyrobíte za pár korun! Ano, je to snadné. Ale protože je speciální teď moderní, jsou její produkty mnohem dražší, než je skutečná výrobní cena. Jak tedy na výrobu obilného mléka? Vezměte vodu a to zrno, ze kterého mléko chcete. Snadnější je příprava přímo z mouky, například jahelné, kukuřičné, pohankové, sójové, rýžové či třeba cizrnové. 


Do vody dejte trochu oleje, mouky a svařte je, po dobu asi pěti minut. Celou dobu důsledně míchejte, nejlépe metličkou. Poté ponorným mixérem nebo v klasickém mixéru namixujte, přeceďte přes jemné sítko, případně i s použitím gázy. Zchlaďte (pozor, ať se neudělá škraloup) a šup s ním do lednice. Litr vás vyjde maximálně na pakatel. Množství vody a mouky je třeba vyzkoušet podle vašich požadavků na hustotu rostlinného mléka a podle typu mouky – každá zahušťuje jinak. Zkuste začít na litru vody, lžíci oleje a dvou lžících mouky. Oleje se nebojte, do mouky se dokonale vsákne a vašemu tělu umožní zpracovat vitamíny A, E, D, a K. 


Tak drahé bylinky a některá zelenina! 

Chcete mít bio zeleninu, ale nemůžete si dovolit její nákup v obchodě? A máte terasu nebo balkon? Stačí pár větších truhlíků (investice na několik let), zemina a semínka. Na balkoně se dají vypěstovat okurky, rajčata, papriky, ale i kořenová zelenina (ředkvičky, mrkev). A samozřejmě bylinky a všechny druhy salátů. Budou vždy bio a pár kroků od kuchyně. A levnější! 


Zalévat je můžete i použitou vodou, ve které jste třeba omývali ovoce nebo jinou zeleninu. Pokud byste se chtěli vydat na cestu malého balkonového zahradničení, ale nemáte teď z čeho koupit truhlíky, můžete využít nebankovní půjčku bez registru


Když navíc budete na balkoně i kompostovat, budete vždy mít hnojivo organické a zadarmo. Stačí k tomu třeba vermikompostér anebo větší děrovaná nádoba, která bude větrat. 


Co třeba domácí drogerie a kosmetika? 

Víte, že vlastně vůbec nemusíte kupovat drahé aviváže? Stačí voda, ocet a trocha vonné esence, případně voda a kyselina citronová. 


Ani šampon vás nemusí stát příliš mnoho peněz. Dokonale ho totiž nahradí žitná mouka. Stačí hrstka mouky, naředit ji na řídkou kašičku a tu nanést na vlasy, lze i na suché. Pak je vymýt. A je odmaštěno, umyto. Podmínkou je, že kaše musí být opravdu řídká. Místo suchého šamponu ve spreji za mnoho peněz používejte kukuřičný škrob za pár korun. Vpravíte jej do vlasů, necháte jím nasát mastnotu a pak rozčešete. 


Líčíte se? Tak se večer odličte vodou s olivovým olejem. Stačí do menší lahvičky nalít dvě třetiny převařené vody (můžete uchovávat déle, ale v tom případě vařte vodu alespoň 20 minut) a třetinu panenského olivového oleje. Před použitím protřepat. Odlíčení bude snadné a super levné. 


Vyplatí se říct si o pomoc 

Pokud máte nízké příjmy a vaše děti chodí do školy, můžete například požádat o pomoc s placením jejich obědů. Pomoc poskytuje projekt s názvem Obědy pro děti, ti spolupracují přímo se základními školami. Vaše dítě dostane obědy na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu až k němu a pomoc nemohla být zneužita. 


Na městských úřadech najdete i sociální pracovníky, kteří vám udělají souhrn toho, na jakou pomoc od státu máte nárok. Nebojte se je oslovit a požádat o tuto službu. Je to jejich práce. 


Když šetříte, většinou se dopracujete k vyšší kvalitě 

Všimněte si, že když se vydáte cestou šetření, a tedy i domácí výroby, tak výsledky, které budete nabízet sobě a své rodině, budou mnohem kvalitnější a zdravější než to, co za drahé peníze koupíte už hotové v obchodech. 


Třeba v suchých šamponech ve spreji jsou propan, butan, alkohol, konzervanty a stabilizátory – nic lákavého, že? Viděli jste někdy, co všechno je třeba v pribináku? Vy tam dáte jen tvaroh, smetanu a cukr s trochou vanilky. Víte, že aviváž zatěžuje životní prostředí a že pro kůži vůbec není to pravé ořechové? S octem či kyselinou citronovou to rozhodně nehrozí. Když se odlíčíte vodou a olejem, bude vám za to kůže vděčná. Když na odličování jdete chemickými pleťovými přípravky, už to tak zdravé není… 


Pokud vaříte doma a ze základních surovin, jídlo ve většině restaurací už vás pak nijak nenadchne. Tak vás ani nebude mrzet, že na večeře v restauracích nezbývají peníze. Díky tomu se dostanete do pohody a i šetření půjde zase o něco lépe. 


KP

Foto: 123RF samo trebizan

DISKUZE K ČLÁNKU

1

My jsme šli spíše tou klasičtější cestou a nezkoušeli jsme žádné vylomeniny. Pro nás dost zásadní šetření a zjištění bylo to, že jsme změnili dodavatele plynu . Od té doby, co jsme ho změnili se nám nějakým zvláštním způsobem žije o něco lépe a peněz je také najednou záhadně více :-)

ODPOVĚDĚT

1

Mně se osvědčilo používat při nákupech na internetu slevové kupony. Najít se dají na http://kuponozdroj.cz/ a někdy jsou ty slevy vážně velké. Jednou se mi díky slevovému kuponu povedlo udělat objednávku za polovinu ceny a to je podle mě už slušná úspora peněz.

ODPOVĚDĚT

1

S některými těmi body musím souhlasit. Mně se co se šetření hodně osvědčily například slevové kupóny. Dost často totiž nakupuji přes internet a to se docela prodraží. Se slevovými kupóny z https://slevovykupon.net/ to už ale není tak velký problém.

ODPOVĚDĚT

1

Každá ušetřená koruna je dobrá. Na jídle my ale nešetříme, to si kupujeme kvalitní. Na čem se dá ale hodně ušetřit, tak je oblečení. Přestala jsem kupovat značkové oblečení, které stojí zbytečně hodně peněz a nakupuji v second handu https://www.onlinesekac.cz/ , kde seženu stejně pěkné kousky.

ODPOVĚDĚT

1

dnes asi každý šetří

ODPOVĚDĚT

5

Také šetříme, kde se dá...třeba zeleninu a bylinky si pěstujeme.

ODPOVĚDĚT

5

Šetřit se snažím, což o to, ale jíst se musí a dnes není nic levné.
O BEZOBLOVÉM OBCHODU JSEM ČETLA.

ODPOVĚDĚT

6

o tomhle taky slyším prvně... a že by to až tak bylo úsporné, no nevím... pokud za takovým obchodem pojedu světa lán, moc neušetřím...

ODPOVĚDĚT

5

Celý život jsem se snažila žít skromně. Ušetřili jsem si na byt na zařízení, chatu, auto. Neříkám, že se mi žije špatně. Jsem v důchodu a bez manžela. Vždy to není jednoduché, ale stále žiji a pomáhám svým dětem, jak mohu.

ODPOVĚDĚT

6

o "stáčírně" a bezobalovém obchodu slyším poprvé, viděla jsem to jen na videu ze zahraničí. Tipuju, že u nás budou tak jedině v Praze :o(

ODPOVĚDĚT

5

Četla jsem o tom,asi zatím jen v Praze...

ODPOVĚDĚT

3

Také opravujeme domeček. Zdá se to nekonečné.

ODPOVĚDĚT

4

opravujeme baráček tak šetříme jak to jde a stále do něho vrážíme,Jsme s manželem na to sami

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (13 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také...

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Bojujte proti bakteriím

Bojujte proti bakteriím

Bakterie a viry, které nás obklopují na každém kroku, jsou příčinou nejrůznějších onemocnění. Zdravotní rizika...

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před týdnem či delším časem více či méně plánovaného oddechu...

Tipy pro zdravou domácnost Foto: Roventa

Tipy pro zdravou domácnost

Zabavit děti po celý den a zároveň udržet domácnost dokonale čistou je občas oříšek a...

Titulka pro: Bakterie: kde všude na nás číhají?

Bakterie: kde všude na nás číhají?

Snažíte se mít domácnost jako klícku, aby vaše rodina žila v čistém prostředí? Děláte dobře,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SLADKÉ ALE ZDRAVÉ MLSÁNÍ

Jak řešíte, když dostanete chuť na sladké, ale kvůli ...

PRALINKY

Prosím pěkně .. potřebovala bych doporučení na kvalitní ...

EROTICKÝ ESHOP

Zdravíčko, prosím vás, jakým způsobem tady ty eshopy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz