Zdraví

Pozor na nebezpečné implantáty firmy PIP

Sbírání kytiček

V souvislosti s plastickými operacemi prsou se v současné době hovoří o nebezpečných implantátech firmy PIP. V Česku se tento problém může týkat až 2000 žen.

Jeden z výrobců silikonových prsních implantátů, společnost Poly Implant Prosthesis (PIP), ve svých produktech používala v rámci úspory průmyslový silikon. Ušetřila tak asi miliardu eur ročně. Její výrobky navíc šly na odbyt, protože byly velmi levné. Podle jednoho z lékařů stojí jeden implantát běžně 1200 eur (přes 30 000 korun), on je ale nabízel za 250 eur (asi 6500 Kč). Firmě tento přístup sice přinesl velké zisky, ale desetitisícům žen po celém světě, kterým byly implantáty voperovány, přinesl problémy a obavy o zdraví. Implantáty totiž po určité době začaly v těle praskat a rozpadat se.

Ministerstvo zdravotnictví i plastičtí chirurgové doporučili postupně, plánovitě a bez emocí všechny tyto rizikové výrobky vyměnit. V ČR republice bylo celkem voperováno asi tři tisíce implantátů dvěma tisícům žen. Ty by se postupně měly nahradit novými. Ženy by se podle doporučení ministerstva měly obrátit na pracoviště, kde jim byla implantace provedena. VZP potvrdila, že uhradí všechny reoperace u žen, které prodělaly rakovinu prsu a podstoupily operaci ze zdravotních důvodů. U ostatních, které si nechaly prsa operovat z kosmetických důvodů, není ještě financování vyřešené.

„Uvědomujeme si závažnost nastalé situace a v souvislosti s doporučením Ministerstva zdravotnictví implantáty PIP budeme postupně měnit. Přicházíme s nabídkou pomoci těmto ženám. I když jsme na Klinice Esthé nikdy tyto implantáty nepoužívali, rozhodli jsme se dotyčným ženám poskytnout zdarma služby naší mammologické poradny a s výraznou slevou i ultrazvukové vyšetření prsů na klinice Esthé. O případných dalších možnostech pomoci budeme jednat“, sdělil na setkání s novináři Doc. MUDr. Jan Měšták, CSc., vedoucí lékař kliniky ESTHÉ a přednosta Kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce

„U žen, které z onkologických důvodů byly operovány v Nemocnici Na Bulovce a byla jim provedena rekonstrukce prsů po jeho odstranění za použití implantátů PIP budeme v nejbližší době po domluvě s příslušnými zdravotními pojišťovnami plánovat jejich vyměnění. Do té doby jim nabídneme vyšetření k vyloučení možných komplikací, i když tyto ženy jsou v rámci onkologického programu pod častými kontrolami a doposud u nich nebyly zaznamenány problémy spojené s implantáty“ , informoval MUDr. Karel Urban – plastický chirurg kliniky ESTHÉ a primář Kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce.

Další informace hledejte na www.esthe-plastika.cz nebo také na www.vadneimplantatypip.cz

 

Připravila: Zuzana

Foto: iStock

16.1.2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků