Pozor na vánoční hodování!

Cukroví, salát, kapr, krůta nebo kachna, chlebíčky, vínko, brambůrky – je těžké odolat všem svodům vánoční a silvestrovské tabule. Ale „když jsou ty svátky“, tak to přeci nebudeme tolik řešit. A v lednici jsou takové zásoby jídla, že by se najedl regiment vojáků. No přeci se to nevyhodí! A tak si s lehce černým svědomím dopřáváte. Jenže kromě pár kilo tuku navíc si koledujete také o zdravotní problémy.

Titulka pro: Pozor na vánoční hodování!
Zobrazit fotografii v galerii

Tradiční vánoční jídla mají málo vitamínů a minerálů, ale zato hojně podporují tvorbu cukru v krvi. Tělo velké množství jídla nestihne zpracovat a je to tady: začíná to nafouknutým břichem a říháním, přepadá vás únava a přidává se nervozita. Jelikož Vánoce často tráví rodina pohromadě s příbuznými, je nejen více příležitostí k nekontrolovanému přejídání, ale i větší prostor k hádkám…

Vánoce – omluva za tvorbu „zásob na další rok“

Stůl se prohýbá pod tíhou všech pokrmů a zažívací ústrojí má napilno. Pokud si pořádnou porci jídla dopřejete jen o Štědrovečerní večeři, nic hrozného se neděje. Maximálně vám nebude dobře. Horší je, když s nepřiměřenou konzumací jídla začnete už o týden dříve a nepřestanete celé svátky. Koledujete si tím „přinejmenším“ o nevolnost, pálení žáhy, střevní problémy, žlučníkovou koliku, akutní zánět slinivky břišní i mnohem závažnější potíže. Ordinace lékařů se o Vánocích plní a není se čemu divit, přejídání se v těchto dnech nedokáže ubránit téměř 63 % lidí!

Žaludek není skládka!

Užijte si Vánoce hlavně tradičními zvyky, ochutnejte kapra se salátem, vánoční pečivo, dejte si sklenku, ale vše v rozumné míře. „Nadměrné množství jídla a alkoholu, či jejich špatná kombinace jsou nejčastěji příčinou zažívacích potíží. Lidé by si měli uvědomit, že žaludek je „chemická továrna“, která potravu zpracovává, nikoli skládka“, upozorňuje bylinkářka Venuše Studničková a dodává, že vánoční hodování často provází pálení žáhy. „Pyróza je, zjednodušeně řečeno, nevyrovnaná chemická reakce v žaludku. Žaludeční šťávy se vracejí jícnem nahoru, způsobují nepříjemný pocit pálení za hrudní kostí a v krku. Kupodivu nejrychleji působí na pálení žáhy kyselá okurka“. Samozřejmě, nejlepší je prevence.

S.O.S.

 

Okamžitá úleva

Okamžitou úlevu vám přinese např. Ranisan www.nakyselo.cz. Rychle se vstřebává ve střevě a jeho účinek, který nastupuje již během půl hodiny a trvá 10 – 12 hodin, není ovlivněn současnou náplní žaludku.

Dlouhodobé řešení

Pokud trpíte častými (více než dva dny v týdnu) příznaky typu pálení žáhy či žaludečního překyselení, zvolte raději moderní přípravek Loseprazol. Na rozdíl od gelů účinně blokuje tvorbu žaludeční kyseliny, proto je vhodný zejména pro léčbu častých, opakujících se, nebo závažných (silných) projevů překyselení žaludku – pálení. Výhoda je také v tom, že jej pojišťovna hradí v plné výši.

Prevence

Samotné podávání léků však nepomůže, pokud neuděláte zásadní opatření ke snížení možnosti dráždění jícnu. Co to znamená? Nepřejídat se, vyhnout se přílišné konzumaci kávy a alkoholu, spouštěcím potravinám a neposlední řadě stresu. Zažívání můžete podpořit také Aloe vera juice. Je vhodný pro podporu trávicího ústrojí, příznivě působí na střeva, zažívání a slinivku břišní. Povzbuzuje činnost trávicích žláz, napomáhá při sekreci sliznic a pozitivně ovlivňuje střevní flóru.

Užijte si konec roku bez pálení žáhy, přejídání a stresu a hlavně v klidu.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
24.12. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Show Jana Krause – Jana Kánská, Tomáš Maštalír a Cecílie Jílková

Show Jana Krause – Jana Kánská, Tomáš Maštalír a Cecílie Jílková

Dcera Milady Horákové Jana Kánská, herec Tomáš Maštalír a výživová poradkyně Cecílie Jílková se představí...

10 tipů, jak trvale zhubnout

10 tipů, jak trvale zhubnout

Trápení dietami a mučení sportem možná přinese nějaké to „vydřené“ kilo dolů – ale z...

Titulka pro: Inspirace pro zdravý jídelníček - obiloviny I.

Inspirace pro zdravý jídelníček - obiloviny I.

Obiloviny by měly tvořit základ našeho jídelníčku. Ale víte proč a také jak je nejlépe...

Titulka pro: Krabičková dieta na dva týdny zdarma

Krabičková dieta na dva týdny zdarma

Éra popularity striktních a nevyvážených redukční diet je naštěstí již za námi a čím dál...

Titulka pro: Vyhrajte diář dietář

Vyhrajte diář dietář

Chcete mít pod kontrolou svůj čas i svou hmotnost a zároveň zdravě žít? Pořiďte si...

Titulka pro: Máte doma cvalíka?

Máte doma cvalíka?

Dětská obezita je jedním z největších strašáků naší civilizace. Přitom se tomuto závažnému zdravotnímu problému...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

KRYT NA TELEFON

Zdravím, kde se dá koupit kvalitní kryt, ale za nějakou ...

BATOH DO ŠKOLY

Dobrý den, sháním školní batoh pro dcerku, která je ve ...

INTIMNÍ HYGIENA

Dobrý večer, doporučíte mi prosím přípravek na intimní ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz