Zdraví

Pozor na vánoční hodování!

Sbírání kytiček

Cukroví, salát, kapr, krůta nebo kachna, chlebíčky, vínko, brambůrky – je těžké odolat všem svodům vánoční a silvestrovské tabule. Ale „když jsou ty svátky“, tak to přeci nebudeme tolik řešit. A v lednici jsou takové zásoby jídla, že by se najedl regiment vojáků. No přeci se to nevyhodí! A tak si s lehce černým svědomím dopřáváte. Jenže kromě pár kilo tuku navíc si koledujete také o zdravotní problémy.

Tradiční vánoční jídla mají málo vitamínů a minerálů, ale zato hojně podporují tvorbu cukru v krvi. Tělo velké množství jídla nestihne zpracovat a je to tady: začíná to nafouknutým břichem a říháním, přepadá vás únava a přidává se nervozita. Jelikož Vánoce často tráví rodina pohromadě s příbuznými, je nejen více příležitostí k nekontrolovanému přejídání, ale i větší prostor k hádkám…

Vánoce – omluva za tvorbu „zásob na další rok“

Stůl se prohýbá pod tíhou všech pokrmů a zažívací ústrojí má napilno. Pokud si pořádnou porci jídla dopřejete jen o Štědrovečerní večeři, nic hrozného se neděje. Maximálně vám nebude dobře. Horší je, když s nepřiměřenou konzumací jídla začnete už o týden dříve a nepřestanete celé svátky. Koledujete si tím „přinejmenším“ o nevolnost, pálení žáhy, střevní problémy, žlučníkovou koliku, akutní zánět slinivky břišní i mnohem závažnější potíže. Ordinace lékařů se o Vánocích plní a není se čemu divit, přejídání se v těchto dnech nedokáže ubránit téměř 63 % lidí!

Žaludek není skládka!

Užijte si Vánoce hlavně tradičními zvyky, ochutnejte kapra se salátem, vánoční pečivo, dejte si sklenku, ale vše v rozumné míře. „Nadměrné množství jídla a alkoholu, či jejich špatná kombinace jsou nejčastěji příčinou zažívacích potíží. Lidé by si měli uvědomit, že žaludek je „chemická továrna“, která potravu zpracovává, nikoli skládka“, upozorňuje bylinkářka Venuše Studničková a dodává, že vánoční hodování často provází pálení žáhy. „Pyróza je, zjednodušeně řečeno, nevyrovnaná chemická reakce v žaludku. Žaludeční šťávy se vracejí jícnem nahoru, způsobují nepříjemný pocit pálení za hrudní kostí a v krku. Kupodivu nejrychleji působí na pálení žáhy kyselá okurka“. Samozřejmě, nejlepší je prevence.

S.O.S.

 

Okamžitá úleva

Okamžitou úlevu vám přinese např. Ranisan www.nakyselo.cz. Rychle se vstřebává ve střevě a jeho účinek, který nastupuje již během půl hodiny a trvá 10 – 12 hodin, není ovlivněn současnou náplní žaludku.

Dlouhodobé řešení

Pokud trpíte častými (více než dva dny v týdnu) příznaky typu pálení žáhy či žaludečního překyselení, zvolte raději moderní přípravek Loseprazol. Na rozdíl od gelů účinně blokuje tvorbu žaludeční kyseliny, proto je vhodný zejména pro léčbu častých, opakujících se, nebo závažných (silných) projevů překyselení žaludku – pálení. Výhoda je také v tom, že jej pojišťovna hradí v plné výši.

Prevence

Samotné podávání léků však nepomůže, pokud neuděláte zásadní opatření ke snížení možnosti dráždění jícnu. Co to znamená? Nepřejídat se, vyhnout se přílišné konzumaci kávy a alkoholu, spouštěcím potravinám a neposlední řadě stresu. Zažívání můžete podpořit také Aloe vera juice. Je vhodný pro podporu trávicího ústrojí, příznivě působí na střeva, zažívání a slinivku břišní. Povzbuzuje činnost trávicích žláz, napomáhá při sekreci sliznic a pozitivně ovlivňuje střevní flóru.

Užijte si konec roku bez pálení žáhy, přejídání a stresu a hlavně v klidu.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
24.12. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků