Rodina

Pracovat na mateřské nebo radši ne?

Sbírání kytiček

Ještě před pár lety byly ženy, které na mateřské pracovaly, považovány za krkavčí matky. Dnes už to není nic výjimečného. Jen málokdo si může dovolit ztratit kontakt s pracovním prostředím, nebo zůstat bez významného zdroje financí. Moderní technika navíc umožňuje být v kontaktu se světem, aniž bychom museli do kanceláře. Řada profesí se tedy dá zvládnout i z domova. Jenže pracovat a přitom se starat o miminko není vůbec nic jednoduchého. Je třeba zvážit, co všechno jste schopni zvládnout.

Na rozdíl od většiny jiných zemí, je v ČR stále poměrně běžné zůstávat doma s dětmi i několik let (nejčastěji tři roky, někdy až čtyři na jedno dítě). Většina lidí u nás stále věří, že nejvíce svému dítěti v jeho prvních letech prospějí svou nonstop přítomností a péčí. Některé ženy, zvláště ty s vysokoškolským vzděláním, jazykovými znalostmi či podnikatelským talentem, nebo ty, které měly před mateřskou dovolenou uspokojivou a zajímavou práci, mnoho koníčků či aktivit, může dlouhý pobyt s dětmi v domácnosti a izolace od okolí postupně spíše traumatizovat. Dříve či později se u nich přihlásí pocity méněcennosti, frustrace, nenaplnění a osamocení. 

To nejlepší pro matku i dítě?
Ani odborníci z řad dětských psychologů či pedagogů se neshodují, zda je pro děti opravdu přínosné, aby první tři roky života strávilo většinu svého času pouze v přítomnosti pečující dospělé osoby. Navíc, ačkoliv děti jsou pro všechny rodiče středobodem světa, neznamená to, že by všechny maminky a tatínkové přestali mít chuť se realizovat, něco nového se naučit, pracovat na své kariéře a na svých znalostech a dovednostech. Pokud tedy přistoupíme na argument, že spokojený rodič znamená spokojené dítě, pak je volba jasná a jisté, byť částečné, zapojení do pracovního procesu během rodičovské dovolené je jednoznačně tou správnou cestou.

Spojte příjemné s užitečným
Mnoho rodičů pečujících o malé děti vidí jako optimální řešení práci na částečný úvazek nebo kombinaci jiných forem flexibility práce, jako je např. možnost práce z domova a pružná pracovní doba. Mohou si tak naplno užít chvíle se svým dítětem, stejně jako práci sami na sobě, osobní rozvoj a pocit seberealizace, a v neposlední řadě přilepší rodinnému rozpočtu. Nespornou výhodou je také fakt, že nedojde k několikaletému výpadku z pracovního procesu a profesního oboru, který může způsobit horší uplatnitelnost na trhu práce. Dítě naopak těží nové poznatky a vjemy z kontaktu s další osobou, například babičkou či chůvou, která může přinést potřebné zpeztření jinak rutinního života, či trénovat sociální dovednosti a učit se fungovat ve skupině při pobytu v dětských skupinách.

Jak najít vhodné uplatnění?
Navzdory nesporným výhodám pro zaměstnance nejsou u nás zaměstnavatelé zatím ve velké míře flexibilitě pracovních úvazků nakloněni, proto mnozí rodiče volí třeba cestu drobného podnikání, v poslední době především online, kdy např. založí a provozují e-shop. Pro ty, kteří jsou finančně zajištěni, může být řešením také odborná bezplatná výpomoc v neziskové organizaci, např. překlady. Ale zpět k zaměstnavatelům: „Pokud už firmy částečný úvazek nebo home-office nabízejí, týkají se tyto možnosti v drtivé většině stávajících, tedy již osvědčených zaměstnanců, kterým se zaměstnavatel snaží vyjít vstříc, například nabízí tuto možnost právě rodičům vracejícím se z mateřské či rodičovské dovolené. Nově vypsaná flexibilní pracovní místa tohoto typu jsou bohužel stále spíše výjimkou,“ uvádí personalistka Petra Karlachová ze společnosti GoodCall. Jednou z výjimek je např. Recruitment Academy, kde právě v rodičích pečujících o děti vidí velký potenciál a nabízejí jim pozice Talent Sourcerů, které v sobě spojují všechny výše zmíněné benefity, jako je flexibilní pracovní doba, zkrácený úvyzek a možnost home-office. 

 

Připravila: Zuzana
Foto: Thinkstock
28.7. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků