Praktické tipy, jak správně krmit pejska

Pro zdravý a vitální život by i krmení psa mělo mít svá pravidla a měli byste vědět, jak správně krmit svého pejska. Pro jeho spokojený život je právě správná výživa důležitou součástí.

Praktické tipy, jak správně krmit pejska
Další 2 fotografie v galerii

Pro správné a zdravé krmení dospělého psa neexistuje univerzální návod. Každý chovatel by měl svého psa a jeho potřeby umět vnímat. Proto by měl být pes krmen podle svých individuálních nároků, věku i zatížení. 


Pes má rád „to své“ 

Psi mají rádi pravidelnost. Je proto důležité, aby měl pes na své krmení určené jedno místo. Rozhodně není dobré, aby jeho miska měnila často stanoviště. Krmte ho také každý den ve stejnou dobu. Ideální je 2x denně. Ráno po první procházce a pak odpoledne. Pes by měl mít během jídla klid a dostatek času. Pokud svojí porci ale nedojí, tak mu misku vezměte a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. odpoledne. Může to znít tvrdě, ale taková důslednost se vyplatí, protože pejsek se příště na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Toto je důležité dělat především ve štěněčím věku. 


Nezapomínejte také na čerstvou vodu. V letních měsících ji měňte několikrát za den. Voda by neměla být příliš studená. Ideální je pokojová teplota. 


Zdraví psa začíná v misce 

Yoggies granule pro psy s probiotiky Kozí maso a zelenina

Yoggies granule pro psy s probiotiky Kozí maso a zelenina


Důležité je krmit kvalitní a vyváženou stravou. U každého krmiva, která pejskovi dáváte, čtěte na obalu výživové hodnoty. Rozhodně není dobré a zdravé dávat psovi granule, které obsahují sóju, obiloviny nebo umělá dochucovadla. Tyto složky nejsou vhodné pro zdravé zažívání a celkovou vitalitu zvířete. Pří nákupu krmiva se proto neřiďte jen cenou, ale především složením. „Základem by mělo být skutečné a kvalitní maso. Další důležitou složkou jsou přírodní vitamíny, kloubní výživa, vláknina pro správnou funkci střev, prebiotika a probiotika. Toto vše by mělo být součástí nejkvalitnějších krmiv. A právě u zdravých krmiv bez chemie pak platí známé heslo, že zdraví začíná v misce. Protože díky kvalitnímu krmivu můžeme svému psovi prodloužit život a zažít spoustu krásných společných chvil,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z české značky krmiva Yoggies. Krmiva také nenakupujte v hypermarketech nebo v nespecializovaných obchodech. Krmivo zde bývá z ekonomických řad. Ty jsou sice levná, ale z dlouhodobého hlediska mohou zvířeti zdravotně ublížit v podobě špatného zažívání, alergií či zhoršení srsti a celkového zdraví. 


Siesta po jídle 

Stejně jako lidé často po jídle odpočívají, měli by si po jídle udělat siestu také psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předešlo se tak i torzi (přetočení) žaludku. Především u větších plemen. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho vždy jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce. Riziko torze žaludku mohou pomoci snížit i granule lisované za studena, protože v žaludku psa nebobtnají a rychle se rozpouštějí. 


Pozor na hltání 

Častým nešvarem pejsků je i hltání při jídle. Granule by měl pejsek chroupat a nehltat. Při rychlé konzumaci krmiva pes polyká nejen stravu, ale také vzduch a může tak dojít k nadýmání nebo i zmíněné torzi žaludku. Řešením může být speciální miska proti hltání, ze které pejsek žere potravu pomaleji. 


Pozor: Nedojedené granule nevhazujte zpět do pytle. Mohou obsahovat sliny, které mohou kontaminovat čerstvé granule. Zajímavost: Kousání potravy vyplavuje psům endorfin (hormon štěstí), ale i čistí chrup.


Autor: Václav Dlouhý Yoggies 
Foto: Yoggies

DISKUZE K ČLÁNKU

2

psovi vařím maso a přidávám granule

ODPOVĚDĚT

2

Psy jsme mívaly, když byly děti malé. Samozřejmě jsme zvířata krmili určenými granulemi, ale nesměli nás vidět cokoliv jíst, to pak žebrali a byl problém jim nic nedat.

ODPOVĚDĚT

3

mám pejska a dvě kočičky. Dávám jim jejich jídlo, ale vařím jim k tomu rýži nebo těstoviny.

ODPOVĚDĚT

3

A to vám ty těstoviny kočičky jedi? Ja mám venkovní kočičku a ta nic než granule a maso nejí. Asi je rozmazlená, ale v zimě se uvidí. Žije volně v chatařské zahradě a dostává jídlo nejen odemne.

ODPOVĚDĚT

1

Docela ano. Hlavně vylížou tu vodu, ve které se to vařilo.

ODPOVĚDĚT

4

mám 8 měsíců německého ovčáka a dávám mu 40dg celkových granul denně

ODPOVĚDĚT

3

Pejska nemám, ale myslim dobre rady.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se cvičí psí pomocníci: asistenční a vodící psi pomáhají handicapovaným lidem Foto: Pomocné tlapky o.p.s.

Jak se cvičí psí pomocníci: asistenční a vodící psi pomáhají handicapovaným lidem

„V začátcích byla potřeba především odvaha, zkušenost se psy, chuť, empatie a trocha drzosti“, říká...

Titulka pro: Psi ve městě a jejich slavní páníčci

Psi ve městě a jejich slavní páníčci

Více jak 55 % obyvatel měst nad 25 tisíc obyvatel má doma psa. Z toho...

Pes

Pes je nejloajálnější zvíře zvěrokruhu, věrný, čestný, pečlivý, spravedlivý, poctivý, ale i pedantský, pesimistický,...

Pes

Pes je nejloajálnější zvíře zvěrokruhu, věrný, čestný, pečlivý, spravedlivý, poctivý, ale i pedantský, pesimistický, chladný...

Jak odnaučit psy žebrat

Jak odnaučit psy žebrat

Mezi časté nepříjemné zvyky psů patří loudění. Tento zlozvyk se projevuje častým kňučením, neposlušností, a...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BOLAVÁ KOLENA

Dobrý den, nemáte doporučení na bolavá kolena? Máte něco ...

BOHEMIA OLEJ

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s oleji od značky Bohemia ...

VIBRÁTOR

Kde koupit pořádnou hračku do postele?:-) Nápady?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz