Co dělat, když vám zaměstnavatel nedá výplatu?

Potkat to může každého – vy sice pracujete, ale výplata na váš účet ne a ne přijít. Proti nepoctivému jednání se však můžete bránit. Víme jak!

Titulka pro: Co dělat, když vám zaměstnavatel nedá výplatu?
Zobrazit fotografii v galerii

Problém nevyplacené mzdy většinu z nás zaskočí. A protože si myslíme, že nejlepší bude vyčkat, zpravidla dále pracujeme pro svého zaměstnavatele a doufáme, že se za měsíc, dva vše napraví. Tento postup potvrzuje i Kateřina Procházková, tisková mluvčí bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz. „Zaměstnanci si v takovém případě navíc myslí, že nebudou mít žádné problémy s vyřízením zápočtového listu a dalších formalit u původního zaměstnavatele.“


Když nechcete čekat

Měli byste vědět, že pokud vám zaměstnavatel nepošle výplatu déle jak měsíc a půl po odpracování kalendářního měsíce, můžete ze svého zaměstnání hned odejít. To je také uvedeno v § 56 odstavce 1, písmeno b) Zákoníku práce. „Například výplatu za práci odvedenou v měsíci dubnu 2015 musíte dostat proplacenou nejpozději do konce měsíce května, a pokud ji neobdržíte ani do 15. června, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr,“ říká advokát Mgr. Tomáš Chalupa spolupracující s portálem. A dodává, že v případě okamžitého zrušení pracovního poměru zákon nestanovuje dvouměsíční výpovědní dobu, nýbrž pracovní poměr skončí doručením oznámení zaměstnavateli o zrušení pracovního poměru.

Nebojte se: Svým odchodem neztrácíte nárok na uhrazení dlužné mzdy. Navíc ještě máte nárok na náhradu mzdy ve výši dalších dvou měsíčních průměrných výdělků.
 

Na co si dát pozor

Nehleďte na své dřívější dobré vztahy se zaměstnavatelem a nenechte se ukolébat domněnkou, že výpověď stačí sdělit ústně. Nestačí, výpověď musíte podat písemně a řádně ji svému chlebodárci doručit. Když ji ponesete na osobní oddělení, nechte si potvrdit, že ji personalistka přijala, nebo volte formu doporučeného psaní. Vrátila se vám obálka, protože ji zaměstnavatel nepřevzal? Nevadí! „Pokud si zaměstnavatel zásilku na poště nevyzvedne, nic se tím nemění. Ze zákona se má za to, že bylo doručeno a převzato,“ připomíná advokát. A pokud to lze, nechte si zaměstnavatelem potvrdit i přehled dlužných výplat.
 

Jak peníze vymáhat

Možná jste se ale pak ocitli v patové situaci – nemáte ani práci, ani peníze. Neseďte doma obrazně řečeno „s rukama v klíně“, shánějte nové uplatnění. Ale totéž – nesedět, a jen čekat - odborníci doporučují i tehdy, když vám teď už bývalý zaměstnavatel peníze nevyplatil.

Co můžete udělat? Jednou z možností je podat žalobu k soudu a to jako návrh na vydání platebního rozkazu, kterým soud zaměstnavateli přikáže zaplatit dlužnou mzdu. Pokud zaměstnavatel nijak nereaguje do 15 dní od obdržení rozkazu, lze se obrátit na exekutora. „Exekutor pak například obstaví zaměstnavateli účty, nebo zpeněží jeho majetek,“ uvádí advokát. Bojíte se tento krok řešit sami? Využijte advokátních služeb. Je dobré vědět, že pak advokátovi nebudete nic platit, protože jejich odměnu uhradí zaměstnavatel, který vám dlužil.
 

Jiné řešení? Návrh na insolvenci

Pokud jsou pro insolvenci splněné zákonem dané podmínky, lze v případě insolventního zaměstnavatele požádat příslušný úřad práce, aby vám proplatil dlužnou mzdu. „Žádat můžete mzdové nároky za 3 měsíce rozhodného období, které činí tři měsíce před zahájením insolvenčního řízení a tři měsíce po jeho zahájení. Podmínkou je, že jste chodili do práce a zaměstnavatel vám za toto období dluží,“ upozorňuje Tomáš Chalupa.
Nepřehlédněte: Mzdové nároky můžete uplatnit nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů zpětně od chvíle, kdy úřad práce zveřejnil na své úřední desce informace o zahájení insolvenčního řízení proti zaměstnavateli.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
19. 5. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Reklamace nemusí být problém

Reklamace nemusí být problém

Smůlu má občas každý. Přinesete si domů nové jarní boty a po týdnu se vám...

Právo

Právo

Mgr. Nina Bachroňová

Titulka pro: Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy

Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy

V životě nastávají okamžiky, kdy z určitých důvodů nemůžeme dorazit do zaměstnání. Může to být...

Práce o svátcích a o víkendech

Práce o svátcích a o víkendech: co je vaše povinnost a na co máte nárok?

Vloni na podzim, přesněji na státní svátek 28. 10., měly poprvé zavřeno velké obchody. Což...

Titulka pro: Dara Rolins

Dara Rolins

Ve čtyřech letech se poprvé objevila v televizi, v osmi natočila film a v devíti...

Titulka pro: Spotřebitelský rádce – na co máte právo?

Spotřebitelský rádce – na co máte právo?

Ne vždy se nám při nákupech podaří dosáhnout svého cíle, a pak třeba chceme danou...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CO PRO LEPŠÍ EREKCI

Partner má problémy s udržením erekce, jak to řešíte? Co ...

ZAHRADNÍ NÁBYTEK

Odkud máte nábytek na zahradu? Chceme sedačku a lehátka, ale ...

DETOX ORGANISMU

Trpím lupénkou, takže potřebuji pravidelný detox ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz