Jak se vypořádat s výpovědí

Jednou z možností skončení pracovního poměru je výpověď ze strany zaměstnavatele. S touto problematikou je spojena také otázka poskytnutí odstupného a pojem ochranné doby.

Titulka pro: Jak se vypořádat s výpovědí
Zobrazit fotografii v galerii

Výpověď
Paní Hana, jakožto dlouholetá zaměstnankyně velké společnosti, dlouho odolávala tlaku, který byl vyvíjen ze strany zaměstnavatele na ostatní zaměstnance ohledně ukončení pracovního poměru. Nicméně i na zasloužilé pracovníky nezbývají peníze, tedy následovala výpověď dle § 52 písm. c) zákoníku práce, kdy se paní Hana stala pro svého zaměstnavatele nadbytečná. Rozhodnutí zaměstnavatele ohledně těchto organizačních změn však nesmí být nahodilé a nevěcné. Postradatelnost zaměstnance musí být trvalá. Pokud by došlo ze strany zaměstnavatele k brzkému přijetí jiného pracovníka na tutéž pozici (řádově se jedná o několik měsíců), výpověď by se tím jevila jako značně neopodstatněná.

Pokud by dokonce zaměstnavatel přijal v předchozím období několik nových zaměstnanců a po několika měsících zapracování propustil pro nadbytečnost jiné zaměstnance, jeho jednání by mohlo být posuzováno jako obcházení zákona. Je jasně patrné, že určitých jedinců bylo třeba se zbavit.

Motivací zaměstnavatele nemusí být nutně pouze snížení počtu zaměstnanců, ale například změna struktury, co se týče kvalifikace pracovníků. Je možné si v případě existence kolektivní smlouvy sjednat ustanovení, která chrání určitou skupinu zaměstnanců. Většinou se jedná právě o starší zaměstnance, svobodné rodiče apod. To znamená, že tato skupina lidí bude propuštěna až v případě, kdy nemůže být propuštěn někdo jiný.

Odstupné
V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele dle § 52 písm a) až c) náleží zaměstnanci odstupné. I paní Haně ze zákona náleželo odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Nicméně zaměstnavatel, který má toto odstupné vyplatit v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, odstupné nevyplatil. Výplata odstupného může být dohodnuta i v jiném termínu, pokud obě strany souhlasí. Ocitnete – li se však v situaci paní Hany, je nutné zaměstnavatele urgovat o zaplacení, a to nejprve písemnou výzvou a následně příslušnou žalobou.

Ochranná doba
V určitých případech zaměstnavatel zaměstnanci výpověď dát ze zákona nemůže. Neznamená to však, že nemůže pracovní poměr skončit jiným způsobem (dohodou, uplynutím doby aj.) Zákaz výpovědi platí v době dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance, v době jeho ústavního ošetřování, výkonu vojenského cvičení, uvolnění pro výkon veřejné funkce, v době těhotenství či dočasné nezpůsobilosti zaměstnance k výkonu noční práce.

Pokud se Vám stane, že dostanete řádnou výpověď a následně během ní začne běžet ochranná doba (např. pro nemoc), tak tato doba se do doby výpovědní nezapočítává, pokud v řádné době výpovědní nenastoupíte zpět do práce. Dojde-li tedy k tomu, že výpověď obdržíte k 30. dubnu, výpovědní doba uplyne 30. června. V půli května onemocníte a Vaše pracovní neschopnost skončí k 20. červnu. Pracovní poměr pak bude ukončen v řádném výpovědním termínu. Pokud ovšem dočasná pracovní neschopnost bude ukončena až během měsíce července, tedy po uplynutí řádné výpovědní doby, je nutno nahradit dané pracovní dny, které se kryly s ochrannou dobou.

Autor: Mgr. Nina Bachroňová
Advokátní kancelář Hejda & Židová
Foto: iStock
15. 8. 2012
 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Na tuto problematiku jsem narazila na super článek na jedné stránce, kde se psalo o právech a povinnostech zaměstnance. Snad ho najdu a jestli ano, tak ho sem určitě pošlu, protože je to velice důležité čtení!

ODPOVĚDĚT

0

Dobrý den, chtěla bych poradit. Končí mi rodičovská dovolená a kontaktovala jsem zaměstnavatele. Prozatím není jisté, zda budou mít pro mě místo. Jaké by mi v tom případě náležele odstupné a co mám v tom podniknout (jak se o to přihlásit, v jakém termínu apod.) děkuji za radu. Kateřina

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Buďte krásná a sebejistá s Bobbi Brown

Buďte krásná a sebejistá s Bobbi Brown

Na jaře spustila Bobbi Brown Cosmetics kultovní a inspirující kampaň krásy Pretty Powerful, a to...

Titulka pro: Jaký je ideál krásy?

Jaký je ideál krásy?

Kypré tvary, tělo kost a kůže, smyslné rty, úzké rty, velké nebo malé oči, dlouhé...

Titulka pro: Cellu-cup proti celulitidě

Cellu-cup proti celulitidě

Trápí vás celulitida? Vyzkoušejte Cellu-cup.

Péče o pleť

Podzimní krása: známe triky, jak odolat počasí!

S nástupem podzimu přichází vítr, tepelné změny a vlhkost ve vzduchu. To všechno má ale...

Titulka pro: Pár kosmetických zákroků, které se vámi udělají divy

Pár kosmetických zákroků, které se vámi udělají divy

Toužíte po mladistvém vzhledu a není vám proti srsti estetický chirurgický zákrok? Podzim a zima...

Titulka pro: 5 beauty vychytávky, které by vám neměly chybět!

5 beauty vychytávky, které by vám neměly chybět!

Krása něco stojí. Kromě peněz také čas, který je v dnešní době pro řadu moderních...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DEKORACE ONLINE

Dobrý večer, poradíte prosím, kde mají na internetu hezké ...

JAKÉ KOUPIT OŘÍŠKOVÉ MÁSLO?

Dobrý den, nemáte prosím doporučení na kvalitní ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz