Stop domácímu násilí

Rodinný život není vždy úplně ideální. Tak to bylo i v případě rodiny Tomášových, i když zpočátku se zdálo, že manžel a otec dětí je jen poněkud vášnivějšího charakteru. Nejprve to byly hádky, psychický nátlak, rozbíjení věcí a následně se přidalo i fyzické ubližování. Často je tímto jednáním zcela zásadně ohrožena lidská důstojnost. Abychom mohli z právního hlediska a pro účely trestního, potažmo přestupkového řízení hovořit o domácím násilí, je třeba, aby toto násilí bylo určitým způsobem charakterizováno.

Titulka pro: Stop domácímu násilí
Zobrazit fotografii v galerii

Pro využití zákonných možností je násilnost spatřována v opakovaných útocích. Většinou postupně narůstá jeho intenzita, předem jsou dané role, kdy jedna z osob je násilná a druhá ohrožená. Tyto role se nijak nezaměňují. Jednání násilné osoby se projevuje v soukromí, tedy beze svědků, ale mnohdy jsou svědky násilí v rodině děti, popř. jsou bohužel často také součástí samotného chování.

Vykázání
Zákon č. 237/2008 Sb., o Policii ČR dává možnost osobám stiženým domácím násilím účelně se bránit ve spolupráci se státními orgány, s intervenčními centry či neziskovými organizacemi. Pokud jsou naplněny znaky násilného chování, je třeba sebrat veškerou odvahu a jakožto ohrožená osoba uvést dané skutečnosti Policii ČR. Ta, pokud hrozí další útoky, je oprávněna násilnou osobu na místě ze společného obydlí vykázat a zakázat jí vstup do tohoto místa na dobu 10 dnů. Tato doba nemůže být ničím zkrácena! Násilník je povinen vydat Policii ČR klíče od společného obydlí a za její přítomnosti si vzít osobní věci, dokumenty a cennosti. Do 24 hodin si za asistence Policie ČR může osoba vyzvednout ještě další věci osobní potřeby.

Policie poučí obě osoby o jejich právech a možnostech. Ohroženou osobu pak zejména o možnosti využití služeb v oblasti pomoci obětem násilí. Pracovníci intervenčního centra kontaktují ohroženou osobu vždy do 48 hodin od vydání rozhodnutí o vykázání. Je-li tedy ohrožená osoba v dané situaci neschopna jakéhokoliv kontaktu, nemusí hledat pomoc sama, ale pomoc je jí nabídnuta nezávisle na její aktivitě.

Předběžné opatření
Vzniklou situaci lze pak řešit také občanskoprávní cestou u soudu, kdy ohrožená osoba může žádat soud o vydání předběžného opatření. Soud musí o jeho vydání rozhodnout do 48 hodin, přičemž může uložit násilné osobě zejména zdržení se kontaktu s osobou ohroženou, zákaz vstupu do inkriminovaného objektu a jeho okolí. Trvání opatření je 1 měsíc, nemusí mu nutně předcházet policejní vykázání. Pokud však již proběhlo vykázání, může být tento návrh taktéž podán a původní desetidenní lhůta se prodlužuje do doby, než soud rozhodne o předběžném opatření. Celková doba trvání předběžného opatření je maximálně na 1 rok, a to v případě, pokud bylo během původní doby zahájeno řízení o rozvodu, svěření dětí do péče, vypořádání apod. Při podávání návrhu je však v tomto případě nutnost aktivity ohrožené osoby.

Nejenom že samotná násilná činnost může naplňovat skutkovou podstatu trestného činu, ale i porušení vykázání či předběžného opatření je trestným činem. Dle § 337 odst. 2 trestního zákoníku bude ten, kdo takto poruší svou povinnost, potrestán odnětím svobody až na tři léta.

Chcete-li se autorky na něco zeptat, najdete ji v naší poradně.

Autor: Mgr. Nina Bachroňová, http://www.ak-hzh.eu
Foto: iStock
19. 5. 2011

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DEKORACE ONLINE

Dobrý večer, poradíte prosím, kde mají na internetu hezké ...

JAKÉ KOUPIT OŘÍŠKOVÉ MÁSLO?

Dobrý den, nemáte prosím doporučení na kvalitní ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz