Před novým koronavirem SARS-CoV-2 účinně chrání středomořský keř cist krétský

Účinnou prevencí před nákazou novým typem koronaviru SARS-CoV-2 mohou být po staletí využívané léčivé rostliny.

Před novým koronavirem SARS-CoV-2 účinně chrání středomořský keř cist krétský Foto: Pixabay
Další 2 fotografie v galerii

Naději, kterou vědci napříč světem vkládají do cistu krétského, nově potvrdil tým maďarského virologa a klinického mikrobiologa Dr. Istvána Jankovicse. V době zvyšujícího se rizika nákazy a stále probíhajícího vývoje vakcín a léčiv na onemocnění covid-19 je pozitivní, že přípravky obsahující extrakty cistu a dalších rostlin s antivirotickými účinky už jsou na trhu. 


Rostliny rodu Cistus obsahují velké množství polyfenolů a vynikají svými antivirotickými vlastnostmi. Odborníci z maďarské Complex Medical Centre Déli Kliniky v Budapešti se pod vedením virologa a klinického mikrobiologa Dr. Istvána Jankovicse zaměřili na výzkum účinků polyfenolů cistu krétského (Cistus creticus), jehož extrakt obsahuje vysoké množství polárních sloučenin. Tyto sloučeniny se dobře vážou na povrch virů a buněk, narušují jejich bílkovinový obal, čímž se zvyšuje jejich přímý inhibiční účinek. 


Maďarský vědecký tým ověřil své hypotézy in vitro na kultivacích známých jako Vero buňky. Ty pocházejí z ledvin kočkodana zeleného a standardně se používají právě při testování virové replikace. V dalších fázích se chce tým Dr. Istvána Jankovicse zaměřit na testování in vivo. „Buněčná kultura ledviny kočkodana zeleného je velmi citlivá a SARS-CoV-2 se v ní výborně rozmnožuje. Po dosažených výsledcích se proto dá předpokládat, že extrakty cistu budou schopny zabránit rozmnožování viru a předcházet infekci i na sliznici dýchacích cest savců,“ uvedl Dr. István Jankovics. 


Dosažené výsledky navíc potvrdily, že extrakt cistu krétského nejenže zamezuje růstu virů, ale zároveň usměrňuje patologické imunologické reakce, způsobené virovou infekcí, čímž pomáhá snižovat závažnost onemocnění. „V případě onemocnění SARS, MERS a ptačí chřipky extrakt z cistu usměrňuje takzvané cytokinové bouře, tedy závažné imunitní reakce, při nichž napadený lidský organismus produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány. Právě tato imunitní reakce může podle některých expertů vysvětlovat úmrtí mladších pacientů s onemocněním covid-19,“ dodal Dr. István Jankovics, jehož závěry validovala maďarská Complex Medical Centre Déli Klinika v Budapešti. 


Účinky cistu rapidně zvyšují příměsi dalších léčivek

Zadavatelem studie byla maďarská společnost Fytofontana Kft., která nechala otestovat nejen čisté extrakty cistu krétského, ale také roztok na bázi cistu krétského v kombinaci s výtažky z šalvěje lékařské, echinacey purpurové, aceroly a citrusových bioflavonoidů, který řadu let úspěšně prodává pod názvem VIROSTOP. „Inhibiční účinek samotného cistu, byť trval i po 96 hodinách inkubace viru, byl nižší než v případě vzorku VIROSTOPu ústního spreje. V dalších testech proto chceme prověřit inhibiční účinek dalších rostlinných složek a jejich synergie,“ upozornil Dr. István Jankovics, který se před více než 10 lety podílel na vývoji uvedeného přípravku. VIROSTOP ústní sprej, který je registrován jako zdravotnický prostředek I. třídy, vykazuje své inhibiční účinky dokonce i při zředění v poměru 1 : 640. 

Nabídka produktů Virostop Foto: Herb-Pharma

Nabídka produktů Virostop Foto: Herb-Pharma


Některé druhy cistů a výše zmíněné léčivé rostliny se silnými antivirotickými účinky se používaly v lidovém léčitelství už v období starověku a své místo mají také v moderní medicíně. Mezi mnoha přístupy k prevenci koronavirových chorob bylo ovšem jejich možné využití zatím poněkud podceňováno. „Cist krétský umožňuje vedle terapeutické aplikace také profylaktické použití v rizikových skupinách. Navíc je důležité, že prostřednictvím svého účinku přímo na patogenní zárodek nevede k vytvoření rezistence proti antivirotikům,“ uvedl Ondrej Michlo, zástupce švýcarského holdingu Herb-Pharma. Na základě provedené in vitro studie předpokládáme, že ústní sprej VIROSTOP nastříkaný na sliznici vytváří ochrannou bariéru a tím účinně zabraňuje množení a průnikům virů. 


Přípravek VIROSTOP patří mezi volně prodejné zdravotnické pomůcky I. třídy. Registrován byl v Maďarsku v roce 2011. Zakoupit jej lze v kamenných lékárnách nebo například na e-shopu Lekarna.cz. Dosud bylo prodáno více než 1,5 milionu balení ústního a nosního spreje, který je zatím nabízen jako prevence proti chřipce a nemocem z nachlazení, ale do budoucna může sehrát významnou roli v potlačování celosvětové pandemie koronaviru SARS-CoV-2.


Komerční prezentace
Foto: Pixabay, herb-Pharma

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Tak to je tedy opravdu fajn :) Já jsem nedávno také hledala nějaký ten přírodní lék na tuto nemoc, nebo aspoň nějakou prevenci na přírodní bázi a nejvíce mi z toho vyšlo přesně toto, co zde píšete:) Jinak, kdyby náhodou někdo chtěl stránku, kde se můžete dozvědět docela velké množství informací o COVID a vláda vám tyto informace nedá, doporučuji tuto stránku zde :)

ODPOVĚDĚT

0

Snad se něco rychle najde. Protože ta běžná doba, která byla před covidem se mi zdá čím dál tím víc vzácnější. Bohužel jsme si na novou situaci museli zvyknout. Pro někoho bylo nošení ochranných pomůcek novinkou, no u nás v továrně je úplně běžné používat třeba rukavice od www.uvex-safety.cz. O respirátorech a dalších věcech ani nemluvě. Ale chápu, že si plno lidí stěžuje.

ODPOVĚDĚT

3

Než najdou účinný lék, tak vir zmutuje a můžou začít hledat znovu.

ODPOVĚDĚT

5

věřím že něco najdou

ODPOVĚDĚT

4

snad s podaří něco na ten virus,bylo by to dobré

ODPOVĚDĚT

4

Snad nějaký účinný lék brzy najdou.

ODPOVĚDĚT

4

Už by bylo na čase...

ODPOVĚDĚT

4

samé nemoc samej strašák

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Testy na covid-19 z moči: samotestování bez nepříjemného stěru.

Testy na covid-19 z moči: samotestování bez nepříjemného stěru.

V boji s pandemií koronaviru účinně pomáhá masivní testování. Zatímco běžné a nejpřesnější PCR testy...

Co může trápit pacienty po prodělané infekci covid-19

Co může trápit pacienty po prodělané infekci covid-19

Začátkem roku se pravidelně zvyšuje počet pacientů, kteří navštíví lékárnu. V současné době lékárníci často...

Posilněte imunitu a buďte připraveni Foto: Pixabay

Posilněte imunitu a buďte připraveni

Některé nemoci se rychle šíří a občas s nimi i panika. Místo obav je potřeba...

Vliv detoxikace na imunitu

Vliv detoxikace na imunitu

Imunita, to je pojem s velkým „P“. Jen si zkuste toto slovo zadat do interetového...

Vyhrajte probiotika pro celou rodinu a posilněte imunitu

Vyhrajte probiotika pro celou rodinu a posilněte imunitu

Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika....

Proč při léčbě příznaků covid-19 pomáhá kyselina acetylsalicylová

Proč při léčbě příznaků covid-19 pomáhá kyselina acetylsalicylová

Ukazuje se, že léčivé přípravky na bázi kyseliny acetylsalicylové, kterou obsahuje například známý český Acylpyrin,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

POSTÝLKA PRO MIMINKO

Ahojky, neznáte nějakou dobrou stránku kde najdu pěkné ...

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz