Proč polovina Čechů stále neovládá jazyky?

Ačkoli 88 % Evropanů považuje znalost cizích jazyků za velmi užitečnou, Češi jsou v ovládání řečí stále outsideři. Loňský průzkum Eurobarometru dokonce zjistil, že v rozmezí šesti let klesl podíl Čechů, kteří hovoří alespoň jedním cizím jazykem na 49 %. Proč, jestliže i naprostý začátečník zvládne angličtinu v případě nutnosti za 3 měsíce? Chybí nám talent, vůle nebo motivace, když odborníci tvrdí, že se cizí jazyk může naučit každý?

Titulka pro: Proč polovina Čechů stále neovládá jazyky?
Zobrazit fotografii v galerii

Kdo neumí cizí jazyk, často se vymlouvá na věk nebo na nedostatek talentu. Spíš je to ale tak, že se učit nechce. Kdo to s jazykem myslí opravdu vážně, zvládne ho.“ Každého zajímá, jak nejrychleji se dá jazyk naučit, ale odpověď je hodně individuální. Jsou lidé, kteří mají talent a navíc je jazyky baví, ti se učí samozřejmě rychle. Vždycky a u každého je však nejdůležitější osobní motivace“, říká Karel Klusák, ředitel cestovní kanceláře INTACT specializované na individuální jazykové kurzy v zahraničí

Podle odborníků jsou na tom s jazykovou výbavou dobře lidé ze Švýcarska, Německa a ze skandinávských zemí. Němci a Skandinávci mají kvalitní jazykovou výuku na základních
a středních školách a k tomu ještě jezdí hromadně na kurzy do zahraničí. „Němci, Švýcaři, Dánové či Švédové jezdí hodně na jazykové pobyty do zahraničí. A třeba u Švýcarů je naprosto běžné, že vyjedou studovat na 3 měsíce a složí nějakou mezinárodní zkoušku. Takhle to dělají u dvou nebo tří jazyků, proto je tak dobře ovládají,“ přibližuje ředitel CK INTACT. Jako příklad uvádí Švýcara, kterého nedávno potkal na kurzu francouzštiny na ostrově Guadeloupe v Karibiku. „Zvládl už výborně angličtinu, takže teď vyrazil na 3 měsíce studovat francouzštinu,“ popisuje Klusák.

Cizinci podle něj moc dobře vědí, že se do jazykového studia v zahraničí vyplatí investovat. Na rozdíl od Čechů, kteří hledají bezplatné způsoby, jakými se lze jazyk v cizině také naučit. Například při práci v baru, na stavbě nebo jako au-pair. Je ale otázkou, co se tak vlastně naučíme. „Pokud má člověk ambice pracovat v nějakém náročnějším prostředí, tak tyto způsoby jazykového vzdělávání působí spíš komicky. Asi málokdo si myslí, že kvalitní češtinu je možné pochytit od zedníků na stavbě nebo někde v hospodě,“ podotýká ředitel INTACTu.

Začínám opravdu od nuly…

Pokud s angličtinou nebo jinou řečí začínáte skutečně od nuly, je lepší osvojit si nejdřív základy jazyka při studiu doma. „Na kurz do zahraničí je dobré vyjet, pokud daný jazyk studujete aspoň rok a ovládáte nejmíň 600, 800 slovíček a základní gramatiku,“ doporučuje ředitel CK INTACT.

Na kurzu v zahraničí si výrazně zlepšíte poslech i mluvení a naučíte se v jazyce rychle reagovat. Rozmluvíte se, protože musíte v cizí řeči komunikovat od rána do večera. „Studenti rádi využijí každou příležitost ke konverzaci, ať už se spolužáky, s učiteli nebo s hostitelskou rodinou. Studovaný jazyk je zkrátka potřeba neustále nasávat,“ podotýká Klusák, jehož cestovní kancelář nabízí na možností výuky 12 jazyků ve více než 35 zemích.

Ušijte si kurz na míru
Pokud již máte začátky za sebou, přiznejte si, jaká tedy je skutečná úroveň vašich znalostí jazyka a jak intenzivně vlastně chcete v zahraničí studovat. Abyste pak nebyli otrávení, že máte málo času na výlety, zábavu či opalování na pláži. Nebo naopak naštvaní, že vaše lekce má 45 minut, ačkoli v jiné škole trvá celou hodinu. A opravdu dobře si rozmyslete volbu konkrétního místa pro studium. Pokud milujete ruch velkoměsta, nekupujte si kurz na malém městě jen proto, že je levnější. „Cizí jazyk se nejlépe učíme tam, kde se nám líbí,“ konstatuje Klusák.

Více informací na www.intact.cz

 

Připravila: Zuzana
Foto archiv
14. 3. 2013

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Blíží se vysvědčení

Blíží se vysvědčení

Na konec školního roku se těší všechny děti. Čekají je prázdniny. Mnozí rodiče se však...

Na prvním stupni českých základních škol učí z 94 % ženy

Na prvním stupni českých základních škol učí z 94 % ženy

Ačkoliv ženy převažují na základních školách v celé Evropě, v Česku je podíl učitelek na...

Absolutní většina účastníků ankety organizované v aplikaci Viber souhlasí se začátkem školního roku ve třídách

Absolutní většina účastníků ankety organizované v aplikaci Viber souhlasí se začátkem školního roku ve třídách

Od začátku pandemie COVID-19 uběhlo již několik měsíců a školy po celém světě zvažovaly, jak...

Nový projekt České televize UčíTelka

Nový projekt České televize UčíTelka

Česká televize spouští od pondělí 16. března unikátní projekt nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na...

Profesní vzdělávání pomůže získat náskok před ostatními

Profesní vzdělávání pomůže získat náskok před ostatními

Honosit se vysokoškolským titulem dnes nestačí. Je to málo. K úspěšné kariéře na pozici středního...

Titulka pro: Beauty expo

Beauty expo

Zaujal vás článek o veletrhu BEAUTY EXPO, který jsme uveřejnili 3. prosince? Tři z vás...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DETOX

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat... co berete na detox ...

KVALITNÍ BOTY

Ahoj maminky :) Potřebuju poradit. Děti mi vyrostly z bot a ...

CO JE DOBRÉ PROTI PADÁNÍ VLASŮ

Dobrý den, nemáte prosím zkušenost s nějakým ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz