Proč se bojíme?

Představte si, že sledujete film: Temnou noční ulicí kráčí osamělá žena. Náhle se kdesi za ní ozvou tiché zvuky - jako by se k ní zezadu někdo blížil…

Titulka pro: Proč se bojíme?
Zobrazit fotografii v galerii

Jako diváci takové podívané už tušíte, co asi přijde, a zmocní se vás příjemný strach. Prožít však takovou situaci v reálném životě, ocitnout se na místě hrdinky, jež bude zřejmě co nevidět přepadena, to by těžko někdo nazval příjemným zážitkem. Strach, který by v tu chvíli pociťoval, by totiž byl skutečný, psychicky i fyzicky značně nepříjemný… Ostatně ženy, pokud se necítí být zrovna „silné v kramflecích“ třeba proto, že neabsolvovaly kurz sebeobrany, ho velmi dobře znají – asi každá se alespoň někdy musí sama dopravit domů nočními ulicemi či opuštěným parkem.

To jsou však jen dva příklady toho, že „bát se“ a „bát se“ nemusí být vždycky totéž. Strach je silná emoce a má mnoho forem a širokou škálu intenzity. Evolučně je strach velmi starý, proto ho neznají pouze lidé, ale i ostatní živočišné druhy. Původně totiž vznikl jako jednoznačně kladná reakce organizmu na hrozící nebezpečí – má nás nabudit k tomu, abychom se onomu nebezpečí vyhnuli, bránili nebo před ním utekli. Tomu odpovídají i fyziologické procesy, které probíhají v těle: mobilizují k úniku či k boji. Pro naše dávné předky to byla nezbytnost k tomu, aby přežili. Problém však je, že my se dnes už řadě věcí, z nichž máme strach, nemůžeme ani vyhnout, ani před nimi uprchnout, ani s nimi přímo bojovat, takže nás strach z nich spíše deptá (a zvyšuje riziko různých tělesných i duševních onemocnění), než aby nám byl co platný. Tak „přišly na svět“ úzkosti, fobie, takzvané noční můry atd. (ty s námi ostatní živočichové nesdílejí, s výjimkou některých domácích mazlíčků, kteří od nás převzali i jiné civilizační neduhy). Tak co s ním? Máme se tedy strachu zříkat a dělat všechno pro to, abychom jím netrpěli, nebo si ho máme ponechat jako důležitou součást naší psychické a fyzické výbavy, zděděné po dávných předcích?

Od každého trochu – strach se musíme učit někdy překonávat, někdy se ho snažit úplně zbavit a někdy ho poslechnout, protože má pravdu. Ostatně naprostá absence strachu (jak je známo například z pohádek o Nebojsovi a jemu podobných) je porucha, a to značně nebezpečná. Ten, kdo není schopen vnímat, že mu něco vážného hrozí, a adekvátně na to také reagovat, moc dlouho nepřežije…

Strach z některých věcí jsme dostali do vínku, je nám dán geneticky – strach ze tmy, z bouře, z hadů, ze šelem apod. (tedy z toho, čeho se nezbytně museli bát naši předkové, aby si dávali pozor a nic se jim nestalo). Jiné zdroje strachu lidé „objevují“ v průběhu života sami – bojí se například stáří, chudoby, osamění, války, nehody, nemoci, rozchodu… Obecně platí, že se každý „normální“ člověk více či méně bojí toho, co nezná (v tomto směru „vede“ smrt, z níž má strach skoro každý, ale patří sem i „veselejší“ náležitosti, jako je třeba první pohlavní styk apod.). To, čeho se však všichni bojíme nejvíc, by většina z nás asi paradoxně zapomněla do žebříčku děsivých záležitostí zařadit, protože si to často přímo neuvědomujeme – je totiž prokázáno, že lidé mají největší strach ze strachu jako takového. Kromě toho „náhradního“, příjemného mrazení třeba při sledování napínavého filmu, je to totiž, jak víme, emoce prožívaná těžce a bolestně.

Text: Hana Primusová
Foto: iStock
Zdroj: Svět ženy číslo 10 / 2011. Právě na novinových stáncích.
6. 10. 2011

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Doba ledová komiks

Doba ledová komiks

Nové příběhy oblíbené bláznivé party vstoupily do našich kin pod názvem „Doba ledová: Mamutí drcnutí“...

Titulka pro: Proč milujeme filmové hrdiny

Proč milujeme filmové hrdiny

Sledujete zamilovaný film a vedle funí u večeře vaše drahá polovička. Což o to, život...

Titulka pro: Znáte soutěž o malé psí hrdiny? I váš pejsek může být jedním z nich.

Znáte soutěž o malé psí hrdiny? I váš pejsek může být jedním z nich.

Soutěž Malý velký hrdina, jejímž jsme mediálním partnerem, má za sebou první měsíc své existence....

Titulka pro: Příběhy pejsků ze soutěže Můj malý velký hrdina vás chytí u srdce i rozesmějí!

Příběhy pejsků ze soutěže Můj malý velký hrdina vás chytí u srdce i rozesmějí!

Soutěž Můj malý velký hrdina probíhá pátý měsíc a za tu dobu přilákala k registraci...

Titulka pro: Rumcajs

Rumcajs

Snad všichni známe pohádkové příběhy o loupežníku Rumcajsovi. Děti je dobře znají také z televize.

Titulka pro: Audioknihy pro děti

Audioknihy pro děti

Skvělým tipem na vánoční dárky pro děti jsou audioknihy. Nestárnoucí příběhy jsou přizpůsobeny dětem tak,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ORIGINÁLNÍ DÁREK

Přítel mě nedávno potěšil krásným dárkem. Dostala ...

OVOCNÉ KAPSIČKY

Dobrý den, chtěla bych dcerce koupit ovocné kapsičky a ...

IVF KLINIKA?

Dobrý den, ráda bych znala vaše názory na IVF kliniky. Kde ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz