Zdraví

Pročistěte svoje tělo

Sbírání kytiček

Jaro se ve většině domácností nese ve znamení velkého gruntování. Po dlouhém úsilí je náš byt potom zbaven všeho nepořádku a my do něj můžeme pustit novou a svěží energii. A úplně stejně bychom se měli chovat i ke své tělesné schránce. Jen si místo čisticích prostředků a prachovky vezmeme k ruce vhodné potraviny a metody, které nám s úklidem organizmu pomohou.

Po účinné detoxikaci volají zejména orgány, které mají za úkol pročišťování našeho těla. Nejdůležitějším jsou játra, z nichž nám pomohou odstranit jedovaté látky například kedlubny, petrželka, grapefruity, ostropestřec mariánský nebo smetanka lékařská. Pro dobrou funkci ledvin, které filtrují krev a škodliviny odvádějí močí, si dopřejte okurky, meloun, chřest, kopřivy a lopuch. Pro očistu tlustého střeva, jež zbavuje tělo zbytků potravy a zpátky propouští vodu a minerály, jsou ideální potraviny s vysokým obsahem vlákniny, lněné semínko, listy senny a lusky. Rozproudění lymfatického systému podpoří nejen speciální masáže, ale také bylinky jako jsou jetel luční a echinacea purpurea.


Možné zhoršení

Než se vrhnete na očistnou kúru, připravte se na možné komplikace. Přeci jen se dají do pohybu usazené škodliviny a na to organizmus může zareagovat negativně. Počítejte proto s tím, že vás může (ale nemusí) potkat únava, tmavá zapáchající moč, plynatost či vyrážky. Tyto příznaky jsou ale přirozeným důkazem toho, že se tělo opravdu čistí. Proto vydržte! Kúra by měla trvat alespoň měsíc, nejlépe dva, aby se tělo mohlo beze zbytku zbavit všech škodlivých látek.


Upravte režim

Je jasné, že chcete-li svoje tělo zbavit jedů, musíte mu je přestat dodávat. Proto zapomeňte během detoxikačního režimu na smažená a tučná jídla, uzeniny a polotovary. Vyloučit byste měli také alkohol, kofein a zpracovanou bílou mouku a cukr v jakékoli podobě. Jako koření používejte jen mořskou sůl, a to v omezeném množství. Na talíř si také nakládejte menší porce. Nezapomínejte ani na pitný režim! Denně musíte tělu dodat alespoň 2,5 až 3 litry tekutin. Vhodné jsou vody pramenité a pro zpestření i minerální, ale vždy neslazené a nesycené. Doplnit je můžete o bylinné a ovocné čaje.


Po čem sáhnout

Pro detoxikaci jsou ideální nejen čerstvé potraviny, ale také tinktury, zeleninové, ovocné a rostlinné šťávy, bylinné čaje, sirupy a očistné koupele. Základem tradičních očistných jarních kúr jsou čerstvé listy pampelišky, jetele, řebříčku, rdesna a samozřejmě kopřivy. Hodí se jak do salátů, tak hlavně do nápojů. Vyzkoušejte třeba kopřivový nálev, na který vám postačí tři hrsti kopřivových špiček, které rozmixujete v půl litru vody, necháte hodinku odstát, pak přecedíte a pijete třikrát denně, a to nejlépe 7 dní. Samozřejmě si vždy připravte nápoj čerstvý! Elixírem zdraví je i čerstvá šťáva z červené řepy, která detoxikuje, podporuje metabolismus, působí na snižování hladiny cholesterolu i krevního cukru a posiluje nervovou soustavu. Začněte zhruba s půl litrem šťávy denně a pak postupně dávky zvyšujte.


Nadopujte se

V zimě obvykle přijímáme méně vitaminů, než naše tělo potřebuje. Právě proto je jejich, zvýšený přísun na jaře více než žádoucí. V jídelníčku by neměl chybět vitamin A, který obsahují játra, mrkev, zelené a žluté papriky, špenát, kapusta, petrželová a kedlubnová nať, zelí, brokolice či vaječný žloutek. Nezbytný je vitamin C, jež najdeme v citrusech, kiwi, bramborách, brusinkách a zelí. Abychom tělu dodali vitaminy řady B, které jsou důležité nejen pro psychickou pohodu, ale také pro správné fungování metabolismu, nervů a svalů, je nejlepší jíst oříšky, luštěniny, brambory a vejce. Jedním z nejdůležitějších antioxidantů je vitamin E, který tělo získá z pšeničných klíčků, burských oříšků, salátů či sóji.

 

Koupele a masáže

Na jarní očistu jsou ideální také bylinné koupele. Ty by neměly trvat déle než dvacet minut a teplota vody by měla být mezi 30-37°C. Ideálními přísadami jsou rostlinné silice z jalovce, rozmarýnu, citronu a grapefruitu. Pokud nemáte vanu, dopřejte si alespoň koupel nohou. Po koupeli byste měli alespoň půl hodiny odpočívat. Na jarní očistu myslí i ájurvéda, která preferuje speciální olejové masáže, při kterých se používá sezamový či bylinný olej. Masáže jsou zaměřeny na to, aby se z těla odplavily škodlivé látky. Ájurvéda také doporučuje pít dostatečné množství vlažné vody, do které můžete přidat šťávu z citronu nebo zázvor. 

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
15. 5. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků