Zdraví

Průjem na dovolené? Nepříjemnost, jíž je dobré předcházet

Sbírání kytiček

V létě se většina lidí těší dobrému zdraví. Bacilům se totiž daří zejména v zimním období, a tak máme během slunečných dnů od chřipek a nachlazení pokoj.

Jenže se najdou další zdravotní obtíže, které pěkně znepříjemňují život. V souvislosti s dovolenými v cizích krajích můžeme jmenovat třeba obyčejný průjem. 

Na dovolenou byste se nikdy neměli vydávat bez základních léků, a to ať už míříte do zahraničí, nebo zůstanete v Česku. V lékárničce by vám neměly chybět prášky na bolest, kapky do očí, náplasti, obvaz a také pomoc pro případ, že by vás postihla průjmová onemocnění

Vlastně ani nemusíte sníst nic špatného 

Cestovatelský průjem je vlastně poměrně běžnou záležitostí. Stává se to zejména v přímořských státech a exotických destinacích. Často ani nemusíte sníst nic zkaženého nebo špatného, zažívací potíže se dostaví z důvodu, že jíte jiné potraviny než obvykle nebo pijete místní kontaminovanou vodu. Vyhnout se tomu dá, prevence je pochopitelně tím nejlepším, co lze udělat, abyste nestrávili dovolenou na toaletě. 

Buďte obezřetní na jídlo a pití

Ačkoliv je to dražší, kupujte si v zahraničí raději balenou vodu. Nikdy totiž nevíte, jaké kvality je ta kohoutková. Vodu z PET lahve používejte i k čištění zubů, při plavání v moři a bazénech si dávejte pozor, ať vodu nepolykáte, nedávejte si do pití kostky ledu z kohoutkové vody. 

Obezřetní buďte také na stravu. Jezte raději v restauracích, ne u pouličních prodejců. Vyhněte se syrovému masu a mořským plodům, ovoce si neumývejte pod vodou z kohoutku. 

Vypořádejte se s problémy co nejrychleji 

I při sebeopatrnějším jednání se může stát, že vás průjem stejně potká. V takovém případě nasaďte dietu. Pijte slazený čaj, dopřejte si masový vývar, je-li to možné. Případně si kupte banán, dětské piškoty, suché pečivo. Léčba průjmu bude rychlejší, když si vezmete nějaký lék. Na výběr máte kapky, prášky, rozpustné koktejly, živočišné uhlí a mnoho dalšího. Ideálně si s sebou sbalte něco, co už máte vyzkoušené. 

KP

Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků