Řádění viru zastaví vitaminy C, D a zinek

Imunitní systém denně zahubí obrovské množství mikroorganismů a nebezpečných buněk. Tak jako při obraně území jsou do akce povolávány jednotlivé složky a volí se nejlepší strategie, imunitní systém pracuje stejně.

Řádění viru zastaví vitaminy C, D a zinek Foto: jsemstalekost.cz
Další 2 fotografie v galerii

Identifikuje nepřítele, postaví barikády a do boje pošle množství různých imunitních buněk i protilátky. To ale dokáže, jenom když je v kondici. Jak mu pomoci, aby plnil dobře svou úlohu zejména v době virů? Imunitu výrazně podporují vitaminy C, D a zinek, a to na mnoha úrovních. 


Každý z nich je z jiného soudku a má svoje výjimečné postavení při podpoře zdraví. V období, kdy je vzduch plný respiračních virů, není nic výjimečného jeden vdechnout. Záměrem viru je dostat se do buňky, kde se snaží přežít a rozmnožovat se. Úlohou imunitního systému je všemožně mu v tom zabránit. První zábranou jsou nosní a krční sliznice a kůže. S jejich integritou pomáhá vitamin C i zinek, protože oba podporují hojení a obnovu tělních buněk. 


Céčko zrychluje reakci, déčko ji reguluje

Pokud dojde k průniku viru přes kůži či sliznici, spustí se mechanismy vrozené imunity. Aktivují se bílé krvinky NK buňky (z angl. Natural killers), makrofágy (požírači všech virů a mikrobů), slizniční protilátky a další. Za rychlostí reakce vrozené imunity stojí hlavně vitamin C, který funguje jako aktivátor a podílí se také na tvorbě prozánětlivých cytokinů, účastníků boje proti patogenům. Vitamin D také aktivuje některé nezbytné mechanismy vrozené imunity, např. NK buňky. Jeho úlohou je všechny procesy koordinovat a regulovat, aby tělo nezareagovalo přehnaně a neobrátilo obranu proti sobě. Důsledkem selhání této role mohou být v obecné rovině různá autoimunitní onemocnění. Vrozená imunita se spustí v řádech minut až hodin od napadení a nesleduje o jaký vir či mikrob se jedná, zda je známý nebo ne. 


Zinek zpomaluje množení viru 

Druhou linií v obraně je získaná imunita. Nastupuje pomaleji, ale je velmi efektivní, protože se snaží zjistit více o viru a hledá specifický způsob, jak se ho zbavit. V této fázi už virus napadl buňky a snaží se množit a postupně napadat další buňky. Zde hraje výraznou roli imunitní paměť. Ve chvíli, kdy tělo bojuje s virem, který už z minulostí zná, je jeho likvidace jednodušší než u viru, který v krvi koluje poprvé. Jejich druhé setkání má obvykle hladší průběh, protože si organismus vytvořil paměťové buňky a protilátky. Vědci objevují nové kmeny virů pomalu denně, a není možné předem říci, jak kdo zareaguje, proto je důležité mít organismus neustále dobře připravený. Do těchto bojů se zapojují bílé krvinky T-lymfocyty a B–lymfocyty, hlavní aktéři celého imunitního systému. 


Zinek tyto lymfocyty stimuluje a chrání samotné buňky před napadením. Pokud už k útoku dojde, cílem viru je buňku „překódovat“. A jak tu zasahuje zinek? Výrazně zpomalí proces, kdy se virus začíná dále množit. Tím dává imunitnímu systému více času a prostoru na vytvoření účinných protilátek, než stihne virus napáchat další škodu. Vitamin C zde funguje opět jako akcelerátor tvorby protilátek a také jako antioxidant – odstraňovač přemíry volných kyslíkových radikálů, které vznikají jako vedlejší produkt. Vitamin D se také aktivně zapojuje, má ale spíše imunomodulační vliv. Opět reguluje děje a pomáhá, aby imunitní reakce těla byla adekvátní. 


Doplněk jako prevence

Imunitní systém je komplexní a probíhá na mnoha úrovních. Vitaminy C, D a zinek do procesů vstupují opakovaně, ve všech fázích obrany a jejich role je při podpoře zdraví obrovská. V ideálním světě, kde není stres, kouř, pesticidy a všechna zvířata pocházejí z volných chovů, by stačila vyvážená strava, dostatek ovoce a zeleniny. Optimální dávka vitaminů C, D a zinku je předmětem diskusí a záleží na mnoha faktorech. Pro usnadnění překonání virových epidemií je nutné denní dávku navýšit. Vitaminové doplňky stravy nejsou analgetika na potlačení bolesti, která zaberou do pár hodin. Doporučuje se proto imunitu podporovat dlouhodobě a preventivně ještě předtím, než propukne období respiračních virů a chřipek. Organismus tak bude připravený k okamžitému zásahu a průběh případného onemocnění bude hladší a příznaky mírnější. 


Tip: IMUNO PROTECT od Biominu

BIOMIN IMUNO-PROTECT Foto: jsemstalekost.cz

BIOMIN IMUNO-PROTECT Foto: jsemstalekost.cz


Je spojením vitaminů C, D a zinku. Céčko zrychluje reakci imunitního systému. Déčko zajistí, aby odpověď organismu nebyla přehnaná a neobrátila se proti nám. Zinek podporuje růst bílých krvinek bojujících s bakteriemi a viry a chrání buňky před napadením. Balený v tobolkách, bez lepku a laktózy. Vhodný pro vegetariány. Balení na 2 měsíce koupíte na www.vitalpoint.cz za 335 Kč – 60 tobolek. 


Komerční prezentace

Zdroj: www.jsemstalekost.cz 

Foto: jsemstalekost.cz

Odborná spolupráce: MUDr. Martin Lešťan, hlavní lékař a imunoalergolog Imunocentra v Prešově

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Vitamín C, D, B, hlívu ústřičnou a omega 3, běžně užívám.

ODPOVĚDĚT

4

Bereme celá rodina.

ODPOVĚDĚT

4

Ano...užíváme...

ODPOVĚDĚT

5

POUŽÍVÁM ČERSTVÝ ZÁZVOR,NENÍ DOBRÝ ALE JSEM V POHODĚ

ODPOVĚDĚT

4

D a C jsou důležitá

ODPOVĚDĚT

2

Musím se podívat jaké složení mají moje vitamíny. D tam je určitě.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Jak si poradit s vlasovým vírem

Jak si poradit s vlasovým vírem

Máte pocit, že váš účes nedrží na některém místě požadovaný tvar? Vlasy si dělají, co...

Posilněte imunitu a buďte připraveni Foto: Pixabay

Posilněte imunitu a buďte připraveni

Některé nemoci se rychle šíří a občas s nimi i panika. Místo obav je potřeba...

Vyhrajte probiotika pro celou rodinu a posilněte imunitu

Vyhrajte probiotika pro celou rodinu a posilněte imunitu

Abyste měli dobře fungující obranyschopnost, musíte mít ve formě střeva. K tomu vám pomohou probiotika....

Vliv detoxikace na imunitu

Vliv detoxikace na imunitu

Imunita, to je pojem s velkým „P“. Jen si zkuste toto slovo zadat do interetového...

Vše, co byste měli udělat pro posílení imunity

Vše, co byste měli udělat pro posílení imunity

Každým dnem přibývá nemocných. Zákeřný virus se šíří Evropou i Českem. Nikdo si nemůže být...

Imunitní boje s virem. Co s v těle děje? Foto: Pixabay

Imunitní boje s virem. Co s v těle děje?

Víte, co se děje od okamžiku, kdy se do těla dostane respirační vir? Probíhá netušený...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz