Rakovina prsu a komunikace: o nemoci by měly vědět i děti

Vnímání mnoha vážných chorob se naštěstí změnilo, nemocný člověk už nemusí být sám se svým trápením. Což platí také pro ženy s diagnózou rakovina prsu. Důležité? O nemoci je třeba bavit se také v rodině – kde neplatí informační tabu, tam je prostor pro naději.

Rakovina prsu a komunikace
Zobrazit fotografii v galerii

O rakovině prsu jsme si povídaly s onkopsycholožkou Marií Zemanovou, která se dlouhodobě věnuje péči o onkologické pacienty a také o jejich rodiny, byla u založení pacientské organizace Mamma HELP (školí a supervizuje terapeutky, pomáhá jim v jejich práci) a ve své soukromé praxi se specializuje i na rodinnou terapii. 

 

Jak ženy reagují na diagnózu rakoviny prsu?

Sdělení diagnózy zhoubného onemocnění je pro každého šokující zprávou, která zásadně mění jeho život. Tak je to i u onemocnění prsu. Hodně záleží na předešlé zkušenosti s nějakou formou zhoubného onemocnění a na tom, co všechno v jejich mysli slovo rakovina vyvolá. To, že se dnes o „rakovině“ otevřeně mluví, způsobuje i zřetelný posun v komunikaci. Navíc je v médiích a i jinde vidět mnoho „přeživších“, kteří se vracejí do aktivního života. To je důležitá zpráva o naději na přežití této nemoci. 


Je nemoc prsou psychicky náročnější než jiná onemocnění? 

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpověď. Každý jedinec má jinou adaptační kapacitu. Jsou ženy, které okamžitě po sdělení diagnózy mluví o tom, že je operace prsu nezbytná, a prioritou je pro ně přežití. Na druhé straně jsem potkala ženy, které operaci odmítaly, nebyly schopny akceptovat tělesnou změnu. Ano, prs je pro ženu důležitým atributem a je velmi těžké zvládnout tak „viditelnou“ tělesnou změnu. 


Jak toto onemocnění vnímají další členové rodiny – partner, děti, rodiče pacientky? 

Rodina pacienta reaguje emočně, podobně jako pacient. První reakcí je šok a zdráhání se uvěřit nové a nepříjemné skutečnosti. Nemoc vstupuje do života rodiny a zásadně jej mění v mnoha ohledech: narušuje běžný chod rodiny, žena je na čas vyřazena z některých činností, potřebuje v nich nahradit, zastoupit. Nedílnou součástí prožitku všech je strach z neznámého. Proto jsou tak důležité informace. Žena se bojí, že nezvládne léčbu, a potřebuje vědět podrobnosti, partner se obává, že nezvládne péči o nemocnou ženu a i o další členy rodiny, zároveň na něj dolehne ekonomická stránka celé situace. Všechny je třeba povzbudit a dát naději. Všechny, to znamená včetně dětí: také ty potřebují odpovědi na své otázky, ujištění, že to „spolu všechno zvládneme“. Pokud v rodině vládne informační embargo, zůstává každý se svým strachem sám, není prostor pro sdílení strachu ale ani naděje 


Mají ženy s diagnózou tendenci svou nemoc před dětmi zatajovat? 

Ano, bojí se vůbec vyslovit tuto skutečnost nahlas. Je to taková „dětská obrana“. Co neřeknu, to není. Souvisí to s potřebou celou tu nepříjemnou realitu popřít. Jde o součást adaptačního mechanismu. Postupně se učí mluvit o své nemoci a tím se identifikovat s „novou rolí“ v životě. Ne vždy ale má žena dostatek času, protože v případě zhoubného onemocnění je třeba léčbu zahájit co nejdříve. Tím pádem i tlak na to, aby své blízké seznámila s novou situací, je velký. V první řadě se to většinou dozví partner, výhodné je, když pak spolu informují děti. Není třeba se bránit vyjádření emocí, samozřejmě kontrolovaně. 


Měla by se žena o nemoci s dětmi bavit? 

Rozhodně. Bohužel stále panuje názor, že především malé děti by se měly uchránit před sdělením takové drastické skutečnosti. Z mé praxe ale vím, že už i batolata citlivě vnímají změnu atmosféry v rodině – strach, úzkost, smutek – a reagují na ni. Nejčastěji tím, že začnou zlobit, jsou lítostivá, nebo začnou být více bojácná a podobně. Tím se situace v rodině ještě zhoršuje. 


A co děti, jak na matčinu diagnózu nejčastěji reagují? 

Co by si měla žena ohlídat, aby je netraumatizovala? Každé dítě reaguje jinak. Některé v prvním okamžiku volí popření, neptá se, nechce o tom mluvit. Jiné má naopak spoustu otázek. 


Co ohlídat? 

Za prvé je podstatné vždy dítě ujistit, že se může kdykoliv na cokoliv zeptat, že může přijít. Děti totiž nejvíce traumatizuje, když se „o tom“ nemluví, když panuje nevyřčené pravidlo, že se nesmí zeptat. Za druhé je důležitá podpora naděje, že se situace vyřeší, že dojde k uzdravení. Za třetí by dospělý neměl zatížit dítě svými nepřiměřenými emocemi. Můžeme být smutní, mít strach, zlobit se a podobně, to vše naopak dítě ujistí, že tyto pocity jsou v pořádku, že není špatné, když je též prožívá. Ale nemůžeme hystericky vyvádět. A v neposlední řadě je důležité především malé dítě ujistit, že ono samo není zdrojem ani viníkem nemoci. 


Jak může komunikaci v rodině pacientky pomoci psycholog? 

Psycholog vytvoří bezpečné prostředí, vystupuje jako moderátor komunikace, zprostředkuje komunikaci mezi členy rodiny. Dětem pomůže už jen to, že se u psychologa o té situaci mluví – uklidní je to. Jinak samozřejmě pracuji častěji jen s matkou – aby se nebála o nemoci mluvit. To se následně přenese do klidnější situace v rodině. Změnit komunikaci v rodině samozřejmě nelze ze dne na den, je to dlouhý proces, ale výsledek stojí za to. P

řipravila: red 

Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

4

Píši za sebe. Dětem bych to neřekla.

ODPOVĚDĚT

2

Taky bych to odložila.

ODPOVĚDĚT

1

Při dědičné dispozici je prevence velmi důležitá.

ODPOVĚDĚT

1

přesně tak

ODPOVĚDĚT

2

s článkem souhlasím-prevence by se neměla vůbec podcenit a ani u dětí

ODPOVĚDĚT

3

Přidávám se. Zvláště, kde je dědičná možnost v rodině.

ODPOVĚDĚT

3

Já bych o nemoci s rodinou rozhodně mluvila...prevence je opravdu důležitá...

ODPOVĚDĚT

2

je to vážné a na prevenci by se mělo chodit.Prsa jsou pro ženu důležitá

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz