Zdraví

Rakytník – Cesta ke zdraví?

Sbírání kytiček

Také už jste o něm slyšeli? A zajímá Vás, jestli je opravdu tak zázračný, jak říkala ta paní v MHD, když jste, samozřejmě čistě náhodou a nechtěně, vyslechli cizí hovor? Nebo Vám o něm říkali přátelé či rodina, ale přesto se chcete dovědět více? Pak neopouštějte tento článek, neboť vám možná pomůžeme rozšířit obzory.

Pozitivní účinky již 2500 let

Rakytník Řešetlákový je keřovitá rostlina dorůstající výšky až 6 metrů s typickými červenooranžovými bobulovitými plody. Její původ směřuje k Asii a kromě toho, si pozitivních účinků všimli již obyvatelé Starého Řecka. Ti zpozorovali, že koně pojídající plody a listy rakytníku, mají oproti jiným nádhernou, zdravou a pevnou srst a hřívu. A jelikož už tehdy o sebe hodně dbali, netrvalo dlouho a začali rakytník sami sklízet, upravovat a užívat.


Nyní je Rakytník možné pěstovat kromě Asie také po celé Evropě. Nutno podotknout, že jeho výskyt je hojný, stejně jako poptávka po něm.


Zpracování je různé – marmeláda nebo tobolka?

Rakytník kvete v období jara a proto tam, kde mají hospodyňky možnost, plody rakytníku sbírají a vyrábějí z něj další produkty, které si mohou uschovat a těžit z nich po celý rok. Setkat se můžete s rakytníkovými šťávami, sirupy, džemy i domácími rakytníkovými oleji. Ale jelikož ne každý má tu možnost si jej nasbírat, a pravdou je, že se bobulky z toho trnitého keře také nedostávají úplně snadno, můžete Rakytník sehnat ve formě doplňku stravy. Například rakytníkový olej je získáván šetrnou CO2 extrakcí, kdy jsou zachovány všechny důležité živiny, ale také typická barva i vůně. Ve formě měkkých želatinových kapslí není doslazován, ani nijak přibarvován.


V kombinaci s vitamínem D

Rakytník, jako zdroj rakytníkového oleje, je bohatý na nenasycené omega –3, – 6 a -9 mastné kyseliny. Přispívá k podpoře přirozené obranyschopnosti organismu, dále podporuje zachování zdravého stavu kůže a sliznic a posiluje kardiovaskulární a trávicí systém. Obsahuje také v přírodě velmi vzácně se vyskytující omega -7 nenasycenou mastnou kyselinu. Doplněk stravy je obohacen o vitamín D, který rovněž přispívá ke správné funkci imunitního systému. Zapomenout nesmíme ani na obsah vitamínu E, jenž přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.


Kdy je dobré rakytník užívat?

Někteří lidé jej jako doplněk pestré stravy užívají celoročně. Obecně platí, že doplňky stravy nenahrazují pestré a vyvážené stravování a je proto dobré mít na paměti, že jestliže nebudete z jídla přijímat živiny, ani doplněk stravy vás nespasí. V některých obdobích, kdy víte, že vaše strava z nějakého důvodu nebude obsahovat všechny potřebné živiny, je zařazení doplňků stravy do vaše jídelníčku na místě, právě proto, aby váš organismus o to důležité nepřišel úplně. Což může být v zimě, nebo po ní, nebo také v obdobích zvýšené námahy, či většího výskytu virových onemocnění.


A co vy? Vyzkoušíte rakytníkový olej?

Komerční prezentace
Foto: iStock
31. 5. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků