Zdraví

Redakční testování: co vám o sportovci prozradí CA method

Sbírání kytiček

Nedávno jsme vás seznámili s diagnostikou pomocí barev, CA method, která nám pomáhá nahlédnout do fungování našeho podvědomí.

Zajímalo nás, jak tato metoda funguje v praxi a co může přinést mladým sportovcům. Rozhodli jsme se ji vyzkoušet na příkladu desetileté tenistky Jany. Psycholožka a vedoucí vzdělávání pro diagnostiku SportMind Radka Kulhánková jí vysvětlila, ať seřadí barvy, které se jí ukáží od nejpříjemnější k té nejméně příjemné. Pak se jí ukazovala nabídka různých slov a ona ke každému seřazovala tři barvy podle vlastního pocitu. Důležité je nad ničím nepřemýšlet a neřešit, zda barvy volíte správně. Nic není špatně. Pracuje vaše podvědomí a asociační mechanismy, vysvětlila nám Radka Kulhánková. 

Druhý den už jsme seděli s Janinými rodiči a paní Kulhánkovou nad výsledky diagnostiky. A co odhalily? 

Stabilní parametry 

Díky nim zjistíte, jestli je sportovec více individuální typ, který do hry přinese své vlastní prvky a dokáže kreativně řešit situace, nebo jde spíše o sportovce, který potřebuje dril a ve všem pravidla nařízena a dána. 

Janě vyšlo, že v běžném životě dodržuje jen taková pravidla, se kterými se ztotožní. Ve sportu se dokáže pravidlům více podřídit, dodržuje je a spoluvytváří. 

Chování při hře a tréninku 

Diagnostika umí napovědět, jak jednotlivec přistupuje ke hře a tréninku. Zda má výdrž nebo jej nadšení rychle opustí. Zda se do hry položí nebo je naopak dekoncentrovaný. Ukáže také, jakým způsobem člověk potřebuje být vtažen do týmu, spolupracovat s ostatními. Při kolektivních sportech se dá zjistit vhodná role/post pro hráče či člena týmu. Je také možné se podívat na bloky a stresory, které jedince můžou brzdit ve vývoji. Stejně tak na motivátory, které jej ženou dopředu a jsou efektivním vodítkem pro motivaci dítěte. 

Janě vyšlo, že je vnímavá, má výdrž a dokáže rychle řešit nastalé situace. Pozor se musí dávat při její ochraně. Dokáže potlačit signály těla, které jí naznačují, že je toho na ní moc. Pokud nevnímáme signály těla, může to být rizikové, neboť to pak vede až ke zdravotním komplikacím či zraněním. Trenér a rodina tady musí pečlivě vážit, zda jsou její aktivity a výkon stále přiměřené. 

Diagnostika dále ukázala, že Jana je velmi spolehlivá v aktivitách, kterým se věnuje. Nosný model učení je pro Janu kontakt a komunikace s ostatními. 

Ví, co chce a jak toho dosáhnout. Věří své jedné pravdě. Někdy se však sama sobě bojí přiznat, že si s něčím neví rady a neví, jestli to nepřehání a neví, co má dělat, aby ostatním neškodila. 

V současné době Janu její sportovní aktivity nestresují ani neničí, je sama se sebou spokojená. 

A jak to vidí rodiče Jany? 

„Ve výsledcích jsme jednoznačně poznali, že to je přesný obraz naší dcery. Bylo pro nás důležitým zjištěním, že Jana v této chvíli potřebuje sounáležitost s dětmi. Účastnit se různých akcí, přespávání u kamarádek apod. Uklidnilo nás, že jsme si ověřili, že má Jana tenis ráda. Víme teď, že když se nedaří, není dobré na ní tlačit, stačí jí povzbudit, že tenis přeci umí. Ať hraje a nějak to dopadne. Také víme, že pokud si bude stěžovat na nějakou bolest, potřebuje pravděpodobně naši větší pozornost a péči.“ 

Shrnutí psycholožky Radky Kulhánkové 

Při práci se CA method a s její aplikací do oblasti sportu se snažíme rodičům popsat, jak je jejich dítě nastavené ke sportu, co cítí, co prožívá, jaké jsou jeho postoje, hodnoty atd. Nelze obecně říci, že je něco dobře – či špatně. Záleží vždy na konkrétním dítěti, jak se svým nastavením dokáže fungovat doma, ve škole a při sportovní aktivitě, které se věnuje. 

 V rámci sportovní diagnostiky zjistíme celkové nastavení dítěte a můžeme poskytnout rodičům a trenérům doporučení, jak s dítětem komunikovat, jak ho motivovat, případně jakým „bolestivým“ oblastem se věnovat. Pokud jako rodiče naše dítě více poznáme skrze SportMind diagnostiku, jsme mu pak schopni poskytnout adekvátní podporu a přístup v jeho sportovních aktivitách. Nedáváme recepty či návody, jak být úspěšný, ale hledáme společně cestu k harmonickému sportovnímu vývoji našich dětí.

Více informací najdete na dap-services.cz/methodology/#

Připravila: Katka
Foto: red

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků