Americký pedagog v Čechách: jaké jsou jeho názory na výchovu a vzdělání dětí?

Američan Jeffrey Zamoff (42) vystudoval pedagogiku doma, ale nyní už 14 let žije v Praze. A stále se věnuje dětem. Zajímá vás, co si myslí? Pak čtěte dál!

Titulka pro: Americký pedagog v Čechách: jaké jsou jeho názory na výchovu a vzdělání dětí?
Zobrazit fotografii v galerii

Po absolvování oboru pedagogika pro malé děti Jeffrey Zamoff učil ve Philadelphii, Washingtonu, ale také v Izraeli. V Praze pak v Montessoriho domě, ITC School of English Prague a nyní v dětském centru Výkladní skříň, které založil společně s přáteli. Sám má tři děti ve věku 8, 6 a 1 rok.

Proč jste si pro život vybral Českou republiku?

No, teď už jsem Čecho-Američan, alespoň se tak cítím. Letos to bude 15 let, co jsem ve Philadelphii potkal svou budoucí ženu. Pochází z Čech. Bylo to osudové setkání, tak jsem přijel rovnou s ní a už tady zůstal.

Jak jste zvládl češtinu?

Čeština je pro cizince dost složitá, ale asi i mé vzdělání mi pomohlo tato úskalí překonat. Velkou zásluhu na tom má především má žena, která mně od začátku, co jsem přiletěl do Prahy, brala mezi své známé.

V úvodu jsme zmínili Montessori pedagogiku, které se stále věnujete. V čem je jiná než ta běžná?

Montessori princip je založený především na budování partnerského vztahu, rodič/učitel /škola a dítě, na vzájemném respektu a úctě. Neměli bychom dětem dělat nic, co by nám bylo nepříjemné, tedy co nechceme, aby si pak ony dovolily k nám. Tento přístup k našim nejmenším umožňuje vytvářet si své ego, jsou schopné více samostatně fungovat a třeba se i vcítit do druhého. A pomoci, když to situace vyžaduje.

Je rozdíl ve výchově dětí u nás a třeba v Americe?

Budu-li porovnávat vzdělávání v Americe s klasickým vzdělávacím systémem v Čechách, pak to vnímám tak, že v Americe se dává více prostoru dětem. Učí se méně „biflovat“ a více kriticky přemýšlet, diskutovat. Pokud ale mluvíme o alternativnější vlně vzdělávání v Čechách, i tady je mnoho kvalitních škol, které mají v centru pozornosti dítě a jeho individualitu.

A kdybyste obecně porovnal přístup muže a ženy k výchově a vzdělání? V čem se liší?

Ženy svým dětem dávají lásku a ony to tak cítí. Naopak muži jsou většinou více benevolentní, ale zase dokážou zastat úlohu poradce v různých situacích. Pro dceru je táta důležitý, pro její vnímání mužské lásky, trpělivosti, laskavosti, aby jí ukázal dobrého chlapa, který ale může i brečet, omlouvat se, chybovat… U syna je to samozřejmě podobně. Kluk – táta, stejný vzor, který vnímá vztah rodičů, má u mne zastání a i když jsme chlapi, rozumí mazlení a otcovské lásce.

Posledních několik let také pozoruji, že otců na mateřské dovolené přibývá, což je fajn. Buďme ale rádi, že české prostředí umožňuje takzvanou mateřskou dovolenou. V USA jsou kojenci po třech měsících rovnou předáni do rukou ošetřovatelek jeslí.

Jak rozdíl pohlaví, z pohledu výchovy, funguje u vás doma?

Moje žena je architektka a dost precizní člověk. Všechno chce mít perfektní, dokonalé. Já jsem spíše opak. Jako muž a žena máme na spousty věcí odlišný názor, ale ve výchově našich dětí se značně shodujeme. Manželka u dětí asi více dbá na osobní hygienu a úklid domácnosti :-), já si je beru dvakrát týdně na hodiny angličtiny. Mým velkým koníčkem je shánět a prodávat knihy v angličtině z druhé ruky. Vhodných knížek pro děti mám opravdu hodně a je to baví. Dost jim to pomáhá ve výuce.

A když se děti poperou, lítají pohlavky?

Nelítají, fyzické tresty doma nepoužíváme. Když se poperou nebo si schválně ubližují, jen zvýším hlas a snažím se jim vysvětlit, že to není správné. Stejně jako není dobré malovat po zdech nebo běhat s nůžkami. Chce to jen trpělivost, kterou někdy má více žena, někdy já.

Co byste na závěr vzkázal všem rodičům?

Říká se, že co se dítě do 6 let nenaučí a co jim rodiče do té doby nepředají, bude potomek horko těžko dohánět. Proto bych rád všem rodičům doporučil trávit méně času v zábavních parcích v obchodních domech a více v přírodě. Nebo i doma, ale pěkně pospolu. A také bych na rodiče apeloval, aby dětem nekupovali tolik elektronických hraček. Každé malé dítě potřebuje svůj vnitřní klid, soustředění, které podporuje fantazii a k tomu může přispět právě čtení knih.

Chcete-li se o Jeffreyiovi a jeho práci dozvědět více, mrkněte na webovky: www.brownboxbooks.cz nebo www.vykladniskrin.com.


Připravila: mar
Foto: rodinný archiv
4. 5. 2016
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Rodič jako autorita, nebo kamarád?

Rodič jako autorita, nebo kamarád?

Na jednu stranu dnes lidé kroutí hlavou nad následky liberální výchovy a „spratkovitostí“ některých dětí,...

Titulka pro: Výchova podle babiček

Výchova podle babiček

Prázdniny jsou obdobím, kdy děti často hlídají prarodiče. Většinou děti rozmazlují, což se nám nemusí...

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak to vidí Jana: Výchova dětí v Čechách!

Někdy mi připadá výchova dětí jako ta nejtěžší vysoká škola. Nejen pro rodiče, ale...

Dana Šárková: Nedržte nefunkční vztahy kvůli dětem.

Danka Šárková: Nedržte nefunkční vztahy kvůli dětem.

Česká autorka společenských románů Danka Šárková většinu svých knih píše o vztazích. Sama si život...

Trénink empatie u dětí

Trénink empatie u dětí

Máloco potřebuje dnešní doba tak moc, jako empatii.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DETOX TĚLA

Dobrý večer, jak nejlépe detoxikovat tělo, nemáte ...

ZDRAVÉ SVAČINKY

Zdravím, máte tipy na zdravé svačinky pro dítě (1 rok). ...

NAFUKOVACÍ PANNA

Ahoj nevíte kde bych mohla svému kamarádovi koupit ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz