Bydlení

Sháníte kancelářskou židli do pracovny? Poradíme vám s jejím výběrem.

Sbírání kytiček

U počítače trávíme hodně času jak v práci, tak doma. Máte klasický stolní počítač? Nebo snad notebook? To není podstatné. Podstatné však je, na čem u něj budete sedět.

Nesprávné dlouhodobé sezení u pracovního stolu vede ke svalovým dysbalancím, a z toho vznikajícím zdravotním potížím. Správně zvolená kancelářská židle vám pomůže se problémům vyhnout. 

Jak na ní sedět 

Optimální pozice je ta, když na kancelářské židli sedíte rozkročmo na šířku pánve a nohama se dotýkáte pevné plochy. Čili stehna a kolena, a stejně tak i kotník, mají svírat pravý úhel. Další pravý úhel by měly tvořit vaše ruce. Odborníci také zdůrazňují ideální postavení trupu včetně hlavy a to tak, aby se přibližoval vertikále. Přesněji – s velice jemným náklonem dozadu (jde o několik stupňů). Rovněž dbejte na přímý pohled, na obrazovku počítače se dívejte rovně, nikoliv směrem dolů. 

Ovšem ani jedna strnulá poloha tělu nesvědčí, takže průběžně byste ji, byť na chvilku, měli změnit. Stačí se jen trochu zhoupnut a protáhnout končetiny. 

Základní parametry 

Vše, co jsme si nastínili ohledně vhodného sezení, dokáže splnit vhodně vybraná kancelářská židle či kancelářské křeslo. Co to prakticky znamená? Sedák i opěrák jsou vyrobené z měkkého, a současně dostatečně pevného polstrování. Abyste židli ani neproseděli, ani si nepřipadali, že pod zadnicí máte kamennou lavici. Chcete-li se odlišovat, volte například sedák, jehož tvar kopíruje sedačku sportovních aut. 

Za samozřejmost se dnes považuje možnost nastavení výšky židle, vlastně to je minimum, které má splňovat. Další úpravy polohy můžou nabídnout bederní a hlavová opěrka a také opěráky na ruce (jak do výšky, tak do stran). U sofistikovanějších modelů je rovněž možné upravovat hloubku sedu. 

Podnož a jejích pět „p“ 

Kancelářské židle charakterizuje také podnož, zpravidla pětiramenná, a kolečka. Jsou-li kolečka vybavená automatickým brzdným systémem, znamená to, že při vstávání ze židle či při usedání takzvaně „neujedete“. S ohledem na podlahovou krytinu je dále vhodné volit kolečka tvrdá na měkký podklad, například koberec, či naopak měkká na tvrdý (dřevo, dlažba). 

Řešte také materiál 

Na výplně se používají různé pěnové materiály, povrchová úprava může být kožená či textilní, včetně různých síťovin (síťovina se používá zejména na opěrku zad). Vždy je však třeba, aby potah byl nejen pohledově, ale také pocitově příjemný. Tedy i prodyšný, a to za každého ročního období, i když doma nemáte klimatizaci. V některých případech ho lze sejmout a svěřit pračce, a pokud ne, dalším požadavkem z vaší strany by měla být jeho snadná čistitelnost.

KP
Foto: 123rf

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků