Desatero nejčastějších prohřešků ve výchově

Než se člověk stane rodičem, většinou ví naprosto přesně, jak (ne)bude jednou svého potomka vychovávat. Jenže když pak dojde na lámání chleba, možná překvapeně zjistí, že to zase taková legrace není.

Titulka pro: Desatero nejčastějších prohřešků ve výchově
Zobrazit fotografii v galerii

Ať už jste zastánci liberální výchovy nebo si potrpíte spíše na kázeň a disciplínu, pravděpodobně vás neminou chvíle, kdy ve výchově dětí uděláte nějakou tu chybku. Nikdo totiž není dokonalý. Buďte v klidu, je to úplně normální. Existuje dokonce celá řada prohřešků, kterých se my, rodiče, ve výchově svých ratolestí dopouštíme nejčastěji. A někdy zcela nevědomě. Které to jsou?

Neříkáte pravdu
Pamatujte si, že nemusíte dětem říkat vždycky úplně všechno. V žádném případě byste však neměli lhát! Pokud ráno ve školce slíbíte plačícímu potomkovi, že si pro něj za chvilku přijdete, i když víte, že tam bude až do večera, škodíte sami sobě. Dítě ve vás totiž ztratí důvěru a v budoucnu ho k něčemu přesvědčit bude mnohem těžší.

Nemáte dost času
Přijdete po náročném dni domů, kde se na vás okamžitě nalepí natěšené děti. I kdybyste si nejradši alespoň na chvíli sedli a jen tak odpočívali, opětujte jim jejich radost. Čas, který s dětmi strávíte, je pro ně velmi důležitý. Byť to bude třeba jen chvilka, snažte se v tu dobu věnovat dítěti naplno a neodbíhat při hře nebo čtení pohádky k telefonu či k vaření.

Chybí vám důslednost
Vydali jste zákaz sledování prostoduchého televizního seriálu, protože jeho obsah neodpovídá věku vašeho drobečka. Pak ale chcete mít jednou klid, nemáte náladu na neustálé vysvětlování, a tak podlehnete a jeden díl výjimečně povolíte. Pak se nedivte, že se této zábavy bude příště dítě dožadovat znova. Vyplatí se neporušovat pravidla, i když to není pro vás zrovna v tu chvíli pohodlné.

Dáváte úplatky
Děťátko si za žádnou cenu nechce uklidit pokojíček? Hartusení nepomáhá, a tak to zkusíte jinak. Ve snaze uchránit pocuchané nervy mu slíbíte za úklid hraček třeba něco na zub. Tohle je klasický příklad uplácení, který se vám vymstí. Hádejte, co se stane, až dojde na úklid příště? Zjistíte, že bez nějaké pozornosti vaše ratolest nehne prstem.

Jste moc nároční
Možná sníte o tom, že váš syn vyhraje Wimbledon a dcera bude uznávanou operní pěvkyní. Dopřejte dítěti, aby se věnovalo tomu, co ho baví. Ale netlačte na pilu. Je lepší, když bude mít jen jeden kroužek, na který bude chodit rádo, než aby nevědělo, co dělat dřív. Přehnané nároky mohou dítě vystresovat.

Nejste zajedno
Na některé věci máte možná jiný názor než váš partner. Je však naprosto zásadní, abyste se shodli na výchově dětí a měli jste i stejně nastavené hranice, co je ještě přípustné a za co už bude následovat trest. Nejhorší je, když dítěti něco zakážete a partner mu to vzápětí dovolí. Vaše autorita klesne a potomkovi zbytečně zamotáte hlavu.

Ztrácíte nervy
Děti dokážou mistrovsky testovat míru vaší trpělivosti. Když to přeženou a vám se zatmí před očima, ve vzteku můžete lehce udělat nebo říct něco, čeho budete později litovat. Místo výbuchu hněvu raději pošlete malého delikventa vedle do pokoje a počítejte do deseti, aby z vás vztek vyprchal. Stačí chvilka a rázem možná uvidíte problém v jiném světle.

Netrestáte hned
Když se vaše ratolest něčím proviní, napomenutí nebo trest musí přijít bezprostředně poté. Zapomeňte na věty typu: „počkej, až přijde z práce tatínek“. Nemá smysl trestat dítě několik hodin po provinění, protože malé děti si neumí v delším časovém úseku spojit příčinu a následek. Aby měl trest výchovný účinek, musí tedy následovat okamžitě.

Málo chválíte
Jaké to je, když vás někdo pochválí? Moc příjemné, že? Dopřejte tenhle pocit i svému dítěti, a to co nejčastěji. Povzbudíte je k další činnosti mnohem víc, než když mu budete říkat, jaké je nemehlo a ptát se, co z něj asi vyroste. Chvalte i v případě, že se potomkovi zrovna něco nepovedlo. Snaha se přeci také cení!

Neumíte se omluvit
Stane se, že bezdůvodně vybuchnete a zakřičíte na dítě jen proto, abyste si ulevili. Možná vám přijde nepatřičné omlouvat se dítěti a raději se tváříte, že se nic nestalo. Chyba! Omluvu neberte jako selhání a ztrátu autority. Naopak. Ukážete tím, že berete potomka jako partnera, na kterém vám záleží. Navíc děti se učí příkladem, a když vidí, že se umíte omlouvat, naučí se to také. 

Text: Zuzana
Foto: iStock
29.5. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VELMI SUCHÁ POKOŽKA

Ahoj všem, poraďte jakou kosmetiku používáte na hodně ...

ORIGINÁLNÍ DÁREK

Přítel mě nedávno potěšil krásným dárkem. Dostala ...

OVOCNÉ KAPSIČKY

Dobrý den, chtěla bych dcerce koupit ovocné kapsičky a ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz