Domácnost

Jak pečovat o pracovní oděvy

Sbírání kytiček

Správný výběr a nákup pracovních oděvů tak, aby vyhovoval všem vašim požadavkům a zároveň splňoval všechny stanovené normy a zákonné požadavky, to je často velmi náročný úkol.

Pokud si na výběru svých pracovních oděvů dáváte skutečně záležet a lpíte na jejich kvalitě, pak vám jistě záleží i na tom, aby vám dostatečně dlouho vydržely a nemuseli jste výběr vhodného oděvu absolvovat příliš často. Jak tedy o pracovní oděvy pečovat, aby vámi investované finanční prostředky do kvalitního pracovního oblečení nepřišly vniveč?

Aby oblečení zůstalo jako nové co nejdéle

Životnost pracovních oděvů, ať již jde o montérky, boty, profesní oblečení či různé pracovní pomůcky, lze správnou péčí prodloužit až o několik měsíců, či dokonce o několik let. Pokud jsou pracovní oděvy skutečně kvalitní, jako je tomu například v nabídce výrobce pracovního oblečení ARDON, a jsou vyrobeny pečlivě dodržovanou technologií z vynikajících materiálů, vyžaduje péče o ně dodržování určitých pravidel. 

Pracovní oděvy jsou obvykle využívány ve velmi náročných a extrémních podmínkách. Proto je také obvykle nutné je prát mnohem častěji, než je tomu v případě běžně používaného oblečení. U některých typů materiálů však může vlivem nešetrného praní dojít ke snížení, či dokonce k úplnému zamezení funkčnosti konkrétního pracovního oděvu. 

Vždy se proto vyplatí věnovat náležitou pozornost pokynům pro údržbu oděvu, které jsou uvedeny na visačkách zakoupeného oblečení. Pokud tyto údaje již nemáte k dispozici, zvolte raději šetrnější způsob údržby – vyperte oblečení na 30 °C a vyhněte se všem procedurám, jako je bělení, sušení a žehlení, které by mohly oblečení nenávratně poškodit. 

Praní, které vašemu oblečení neublíží

Pracovní oděvy jsou často vybaveny různými sponami, suchými zipy či nejrůznějšími kapsičkami a pomůckami. Při vkládání do pračky proto věnujte pozornost tomu, zda tyto části nejsou ostré a nehrozí, že by mohly oblečení poškodit. Pokud je to možné, z oblečení je raději na čas praní odstraňte.

Některé speciální materiály, jako je například kůže, není vhodné prát v běžné pračce. V takovém případě si oděv nechejte odborně vyčistit v čistírně.

V případě termoprádla a funkčních materiálů používejte výhradně prací prostředek, který je určen pro praní sportovních oděvů. Vyhněte se také používání aviváže, která funkčnost sportovních materiálů velmi významně snižuje.

Před samotným vložením oblečení do pračky navíc nezapomeňte zkontrolovat všechny kapsy, zda v nich nezůstala nějaká ostrá pomůcka, zbytek používaného materiálu nebo jiný předmět, který jste si během práce odložili do kapsy. Vyhnete se tak nepříjemnostem v podobě poničení pracovního oděvu, či dokonce zničení pračky.

Mikiny a bundy perte vždy se zapnutými zipy. Pokud je oblečení vhodné žehlit, je lepší ho žehlit naruby. Budete-li ho navíc naruby i prát, udrží si po dlouhou dobu syté barvy a bude vypadat jako nové ještě dlouho poté, co jste ho začali používat.

Připravila: red.

KP

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků