Krása

Jak pečovat o šperky

Sbírání kytiček

Ať už máte šperk vyrobený ze zlata, stříbra, nebo je jen z „obyčejné“ bižuterie, je třeba věnovat mu patřičnou péči. Jedině tak se z jeho krásy budete těšit hodně dlouho.

Bižuterie

U bižuterie se nejčastěji stává, že takzvaně zajde. To ale není důvod k tomu ji vyhazovat. Zaručeným způsobem, který by měl pomoci u většiny materiálů, je roztok mycího prostředku na nádobí, který smícháme napůl s horkou vodou. Ponecháme v něm bižuterii asi tak hodinku a poté by se měl šperk krásně lesknout. Také se nic nepokazí, když použijeme stejné čisticí prostředky, které jsou určeny k čištění stříbra. Bižuterie není tak pevná, jako jsou šperky z drahých kovů, proto se raději vyhýbejte situacím, během kterých by se mohla poškodit.

Rozhodně si doplňky sundávejte před spaním, nekoupejte se s nimi a nevystavujte je hrubé síle. Pozor na šperky s kameny! Při čištění šperků s kameny se může stát, že kameny změní svůj povrch, lesk apod., a to hlavně při čištění chemickými přípravky. Používejte vždy hadříky ze 100% bavlny, aby se šperk při čištění nepoškrábal.

Stříbro

Nejlepším řešením je profesionální vyčištění laserem nebo ultrazvukem u klenotníka. Pokud se však odhodláte k tomu, že si šperky budete čistit sami doma, zde je jeden z návodů. Budete potřebovat alobal, jehlu, nebo jiný tenký ostrý předmět, 1 sáček kypřícího prášku a horkou vodu.

  • Šperky zabalíme do alobalu, do kterého nasypeme celé balení kypřícího prášku a vložíme do porcelánové misky a zalijeme horkou vodou. Pak uděláme jehlou do alobalu malé dírky a kocháme se nádhernou chemickou reakcí. Šperky v tomto nálevu ponecháme zhruba tak deset hodin, potom propláchneme studenou vodou a necháme usušit. Tato čistící metoda je určena pouze pro čisté stříbro!
  • Můžeme také vyzkoušet fluor např. v zubní pastě. Tu naneseme na šperk, necháme zaschnout a vyčistíme zubním kartáčkem. Nikdy však nepoužívejte pro čištění stříbra agresivní čisticí prostředky! Také je třeba počítat s tím, že výše uvedené domácí čištění nemá trvalou účinnost a brzy budete muset procedury opakovat.

Bílé zlato

V poslední době je tento materiál velmi populární. Do slitiny jsou přidávány další kovy, které zlatu dodají stříbřitou barvu. Nejčastěji se používá nikl, palladium nebo stříbro. U těchto šperků je vždy provedena povrchová úprava rhodiem. To jim zajistí lesk a ochrání je před mechanickým poškozením. Protože jde o tenkou povrchovou vrstvu, dochází časem k jejímu opotřebení a časem se může objevit až základní slitina, která je mírně nažloutlá. Při běžném nošení by rhodium mělo vydržet minimálně jeden rok, pokud se projeví opotřebení, je možno nechat šperk znovu potáhnout rhodiem. To je ovšem nejlepší přenechat profesionálům a zajít do klenotnictví.

Žluté a růžové zlato

Pokud chceme šperky vyčistit doma, můžeme si koupit speciální roztok, do kterého šperk ponoříme. Nedoporučujeme takto čistit šperky s kameny, neboť by mohlo dojít k jejich poškození. Na čištění šperků jsou určeny i speciální hadříky, musíme však dát pozor na to, abychom šperk nepoškrábali. Nejlepším řešením je nechat si šperky vyčistit profesionálně.

Platina

Šperky z platiny nebo s platinovým povrchem patří co do čištění k těm nejvděčnějším. Čas od času je dobré přetřít jejich povrch šperkařským ubrouskem. Na hrubší nečistoty se hodí zubní kartáček a gelové mýdlo (mýdlová voda). Po vyčištění je nutno nechat šperk dobře vyschnout!

  • Takovýto šperk lze také vyčistit pomocí chemikálií na bázi kyselin. Tento způsob čištění lze vyzkoušet i doma za podmínky, že si chemikálie zakoupíme ve specializovaných obchodech a jsou určeny k čištění platiny.

Nejlepším řešením je však svěřit vyčištění profesionálům. Klenotníci mají zkušenosti a k tomuto účelu k dispozici drahé přístroje.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: D.I.C.
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků