Bydlení

JAK SE VYPOŘÁDAT S BLECHAMI JEDNOU PROVŽDY?

Sbírání kytiček

V našich zeměpisných šířkách se stala největším problémem v populaci psů a koček blecha kočičí, méně četnou je blecha psí a blecha lidská.

V srsti krátkosrstých plemen psů a koček přežívají blechy až osm dní, v dlouhé srsti vydrží dokonce ještě o několik dní déle. Běžně blecha kočičí a psí člověka nenapadá, ovšem při masivním promoření  prostředí může potrápit také majitele psů a koček.

Bleší dospělec dosahuje délky pouze 1-3 mm. Jeho beznohá, chlupatá, špinavě bílá larva měří pouhých 0,5 mm. Během stádia larvy, které trvá 5-11 dní, konzumuje larva exkrementy vylučované dospělou blechou a organický materiál. Vyhovuje jí zejména tma a vyšší vlhkost prostředí, přežívá proto především ve vláknech koberce nebo ve spárách na podlaze. Přechodným stádiem mezi larvou a dospělcem je bělavý hedvábný kokon, ze kterého se líhne v teplém a vlhkém prostředí po jednom až dvou týdnech dospělec. Pokud jsou podmínky prostředí nepříznivé (sucho, nízké teploty),
vegetuje dospělá blecha v kokonu až 5 měsíců. Nově vylíhnutý dospělec vydrží bez nasátí 24-72 hodin. Dva dny po prvním nakrmení již blecha klade vajíčka, průměrně kolem dvaceti vajíček denně, celkem po dobu 4-9 dní. V průběhu tohoto náročného období přijme denně obrovské množství krve – až patnáctinásobek hmotnosti svého těla. 

 

CO MŮŽE PŘINÉST BLEŠÍ KOUSNUTÍ?

Mezi chovateli i veterinárními lékaři je kromě dobře známé alergické dermatitidy, která vznikne v reakci na bleší sliny, také mezihostitelství vývojového stádia tasemnice (cysticerkoida) Dipylidium caninum. Velikost dospělé tasemnice ve střevech dosahuje až kolem 50 cm, přičemž tělo tasemnice je tvořeno množstvím článků označovaných jako proglotida. Tyto články obsahující množství vajíček lze najít také na srsti zvířete nebo v jeho pelíšku, na miskách apod.

Přítomnost tasemnice psí v trávicím traktu se může projevovat průjmy a hubnutím; odcházející články tasemnice tvaru okurkového semínka vyvolávají svědění v oblasti konečníku.

Blechy přenáší také bakterii Bartonella henselae, původce nemoci z kočičího škrábnutí. Šíří infekci z infikované kočky na zdravá zvířata, především koťata, u nichž se bakterie dostane velmi rychle do krve. U koček se klinické projevy infekce nemusí projevit, ale u člověka poškrabaného kočkou – bacilonosičem- se mohou rozvinout příznaky horečky, celkovou slabostí a zvětšenými mízními uzlinami, komplikací může být zánět osrdečníku nebo kostí. Zvláště u vnímavých koťat, která člověka při hře sice drobně, ale o to častěji poraní, je prevence zablešení velmi důležitá. 

Blecha kočičí se zařadila mezi vektory přenosu bakterie Rickettsia felis, která patří do skupiny rickettsií vyvolávajících u člověka skvrnitou horečku. V populaci blech se patogen může šířit z generace na generaci vajíčky, prokázán byl přenos bakterie dokonce až ve dvanácti generacích blech. Příznaky jsou podobné symptomům skvrnitého tyfu – bolest hlavy, zimnice, horečka, zvracení, celková slabost a kožní léze objevující se zpočátku na hrudníku, průběh choroby je ovšem mírnější. U citlivých pacientů může výjimečně dojít k poškození ledvin a centrální nervové soustavy. 

 

JAK BLECHY Z PROSTŘEDÍ ÚČINNĚ ODSTRANIT?

  1. Vysáváním podlah a koberců se může odstranit pouze 30 % larev a 60 % vajíček! Nejefektivnějším způsobem eliminace bleší populace z prostředí je pravidelná aplikace antiparazitárních přípravků.
  2. K ošetření prostředí použijte účinné antiparazitární přípravky, například insekticidní přípravek BIO KILL, přípravek na hubení hmyzu.
  3. Pelíšek perte jednou týdně, antiparazitárním přípravkem ošetřete řádně i jeho okolí, kde je koncentrace blech a larev největší.
  4. Nezapomeňte vyčistit a ošetřit antiparazitikem také škrabadla, přenosky a transportní klece, boudy, prostory auta, podlahy garáží, sklepů apod., tedy místa, kde se pes nebo kočka často zdržují.
  5. Z vnějšího prostředí odstraňujte organický materiál, který představuje pro larvy blech potravu

Antiparazitikum Fipron

 

DŮVODY, PROČ SE NÁM NEDAŘÍ BLECH ZBAVIT 

  • Chybná aplikace přípravku – pes byl před nebo po aplikaci koupán, často plave nebo zmokl dříve, než se stačil přípravek vstřebat; přípravek ulpěl a zaschl spíše na srsti a nedostal se na kůži
  • Špatná dávka, méně častá aplikace – je třeba aplikovat kontinuálně, bez přerušení, každý měsíc 
  • Přípravek byl starý a/nebo špatně skladovaný
  • Nebyla ošetřena všechna zvířata v domácnosti – ošetřen byl pouze pes, ne kočky, a naopak.
  • Zdrojem blech jsou zvířata, která nebyla antiparazitikem ošetřena a žijí ve společné domácnosti nebo se dostávají do kontaktu s ostatními zvířaty při venčení, v parcích atd.
  • Pes nebo kočka se často dostávají do kontaktu s divoce žijícími kočkami, případně veverkami, ježky atd. jako zdrojem parazitů
     

Více informací najdete na www.biovetapets.cz.

 

Komerční prezentace
Foto: Bioveta
4. 9. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků