Bydlení

Jak vybrat sedací soupravu? Zkuste tipy designérek

Sbírání kytiček

Sháníte novou pohovku, nebo rovnou celou sedací soupravu do obýváku či pracovny? Když budete vybírat pečlivě, najdete sezení, které splní všechny vaše požadavky a vydrží léta krásné jako z interiérového časopisu.

Ujasněte si svou představu Ještě než se rozhodnete pro konkrétní typ sedačky, materiál, barvu a velikost, zodpovězte si následující otázky:

  • Kolik lidí bude na pohovce sedávat?
  • Máte děti nebo domácí mazlíčky, se kterými se budete o sedačku dělit?
  • Jak velký prostor můžete sedací soupravě věnovat?
  • Chcete sedací soupravu využívat jen k relaxaci, nebo na ní občas přespávat či pracovat?
  • Potřebujete úložný prostor?
  • Jaké čalounění či dekor se vám líbí?

 

Sedací souprava poutá pozornost nově příchozích dříve než ostatní druhy nábytku. Mozek a zrak automaticky vyhledávají v každém prostoru příjemná místa k odpočinku. Věnujte proto výběru sedačky náležitou pozornost. Nejde ani tak o barvu, ale hlavně o to, aby přirozeně lákala k odpočinku a posezení,“ vysvětluje designérka Lucie z Forliving.cz. 

 

Při výběru zvažte následující parametry

 

Umístění sedačky a velikost

Nejdůležitějším parametrem je velikost pokoje, kde bude sedací souprava stát. Dbejte na to, aby kolem zůstalo místo o šířce alespoň 80 cm. Jen tak budete schopní se kolem sedačky volně pohybovat a bez potíží v okolí uklízet.

 

Rozložení pohovky podle velikosti prostoru

Do menších bytů jsou ideální malé dvoumístné nebo trojmístné pohovky, případně rohové varianty, které dobře poslouží svému účelu a zároveň nezaberou celý obývák. Ve větším bytě si můžete dovolit i velkou sedací soupravu do tvaru U, která nabízí místo k sezení pro 5 i více lidí.

Forliving sedací souprava hnědá Lanza Foto: Forliving

Moderní odpočinková zóna uprostřed prostoru 

Máte pocit, že nemáte sedací soupravu kam umístit? Už dávno neplatí zažité pravidlo, že sedačka musí stát zády nebo bokem ke stěně. Sezení můžete s klidem postavit i do prostoru a využít ho jako šikovný předěl mezi obývacím pokojem a kuchyní či jídelnou. „Pro tento účel dobře poslouží rohové sedačky nebo pohovky ve tvaru U. Opět bylo prokázáno, že při sezení proti sobě se cítí lidé bezpečněji. V konverzaci pak bývají daleko otevřenější než při klasickém sezení vedle sebe,“ upozorňuje Lucie.

 

Ke spaní, uložení věcí anebo obojí? 

Nechcete si pořizovat sedací soupravu jen k sezení? Vyberte si kousek s úložným prostorem nebo rozkládací funkcí, případně zvolte sedačku nabízející obě varianty. Do vnitřního prostoru sedačky tak můžete uložit deky, polštářky nebo třeba knížky, které se vám nikam nevejdou. Díky možnosti rozložení se můžete na sedačce občas vyspat nebo nabídnout přenocování své návštěvě.

 

Potahový materiál 

Materiál potahu ovlivňuje nejen vzhled sedačky, ale také pocit při sezení, náročnost na údržbu a odolnost. Popřemýšlejte o tom, kdo bude sedačku využívat. Budou na ni sedávat kromě vás také malé děti nebo zvířecí mazlíčci? Pokud je odpověď kladná, dejte přednost potahu, který je nenáročný na údržbu. V opačném případě si můžete dovolit i choulostivější materiály.

I levné čalouněné sedačky dnes mívají slušnou povrchovou úpravu proti skvrnám a poškrábání od domácích mazlíčků. K oblíbeným materiálům patří také ekonomická a přitom velmi šikovná a elegantní ekokůže,“ doplňuje bytová designérka Petra z e-shopu Nabytekzakacku.cz. 

 

Textil 

Výhodou textilních materiálů je široká škála barev a designů. Výrobci nabízejí mnoho různých vzorů i struktur, které jdou snadno kombinovat se zbytkem interiéru. Určitou nevýhodou textilu je složitější čištění v případě zašpinění, například červeným vínem nebo colou.

 

Pravá přírodní kůže

Sedačky z přírodní kůže bývají při pravidelné péči velmi odolné. Je třeba pořídit speciální přípravky určené k ošetřování kůže a čištění potahu nezanedbávat. Pokud se stane nehoda, z kůže většinou snadno setřete rozlité tekutiny i zbytky jídla. Podmínkou je rychlé jednání, aby se nečistoty nestihly do kůže vpít.

 

Umělá kůže či ekokůže

Jestliže se vám líbí kožený vzhled, ale chcete při nákupu sedačky ušetřit, můžete zvolit levnější variantu. Moderní umělé usně se snadno čistí, nevyžadují žádnou speciální péči a jsou ideální pro alergiky. Navíc mají oproti dražší kůži i senzorické výhody – nerozpalují se tolik pod slunečními paprsky ani tolik nestudí na holou kůži. 

 

Barva a design 

Při výběru sedací soupravy je to podobné jako s partnerem: Musí se vám v první řadě líbit. Zároveň je ale dobré, aby byla vámi zvolená barva nadčasová, hodila se k ostatnímu nábytku a líbila se vám i za pár let. 

Pokud hledáte sedačku na delší dobu, volte raději jednobarevné provedení v neutrálním odstínu. Podle chuti ji můžete oživit barevnými polštářky či plédy a tyto doplňky v průběhu roku libovolně měnit,“ dodává Petra. 

Přejeme šťastnou ruku při výběru nové sedací soupravy a spoustu příjemně strávených chvil s vašimi blízkými. 

 

Komerční prezentace
Foto: Forliving

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků