Domácnost

Jak zacházet s financemi

Sbírání kytiček

V dnešní době je opravdu hodně dobré vědět, jak správně hospodařit a jak zacházet s penězi, abychom se nestali jejich otroky.

Rezerva 

Vytvořit si dostatečnou rezervu je, dalo by se říct, takový základ. Uvádí se, že minimální rezerva by měla být ve výši šestinásobku našeho měsíčního příjmu. Ano, je to takový obecný návod. Počítá se v něm s dlouhodobějším výpadkem příjmu, ať už kvůli nemoci, úrazu či ztrátě zaměstnání. Přesnější a asi i důležitější je, aby rezerva byla ve výši šestinásobku měsíčních výdajů. Ne vždy totiž příjmy dokáží pokrýt výdaje. Pro spoustu lidí je toto číslo nepředstavitelné a sami neví, jak této sumy můžou dosáhnout, a tak raději nešetří vůbec a na rezervu kašlou. To ovšem není ten úplně správný přístup. Lepší je alespoň nějaká rezerva než žádná. Nemusíte hned přijít o práci nebo onemocnět na půl roku, ale může se třeba rozbít okno, lednička, auto… Pak se hodí jakákoliv rezerva. 

Jak rezervu vytvořit? 

Pro začátek je dobré zkusit si dělat pár měsíců rozpočet – seznam všech příjmů a všech výdajů. Po pár měsících se na rozpočty podívejte. Zjistíte, kolik by vám měsíčně mělo zůstávat navíc. Tyto peníze zkuste dávat bokem. Ideálně na jiný účet, třeba i pod jiným internetovým bankovnictvím. Prostě tak, abyste je na svém účtu neviděli a nepočítali s nimi. Uvádí se, že by si měl člověk odkládat 10-20 % svého měsíčního příjmu. Ale opět, pokud nemáte tolik, dejte si bokem alespoň to, co můžete. I tak se aspoň malá rezerva tvoří. Nejlépe uděláte, když si peníze bokem budete dávat ihned, jak přijde výplata. Můžete si například zřídit trvalý příkaz, aby rezerva z účtu odešla ihned, jak výplata dorazí. Vy ty peníze tedy ani nevidíte a tudíž s nimi nebudete dále počítat. 

Jak na rozpočet? 

O pár řádků výše zmiňujeme, že je dobré dělat si rozpočet. Ale jak na něj? Můžete si v Excelu udělat tabulku, kde na jedné straně budete mít příjmy, na druhé výdaje. Příjmy jsou celkem jasné – prostě se zapíše výše výplaty, důchodu či brigády. Horší je to s výdaji. Prvně si vypište ty pravidelné, jako je nájem, hypotéka, splátky, školné, pojistky atd. Pak si nechte kolonky na průběžné výdaje, jakou jsou nákupy, benzín atd. Je dobré si schovávat účtenky a každý večer údaje doplnit. Excelovská tabulka má tu výhodu, že můžete rovnou průběžně sledovat, kolik peněz ještě zbývá. Pokud ale dáváte přednost tužce a papíru, můžete si vést sešit a účtenky do něj přepisovat. Fantazii se meze nekladou. 

Když peníze chybí 

Rezerva se nevytvoří sama od sebe a ihned. Takže se může stát, že než se vytvoří, něco se pokazí, a je potřeba rychle sehnat peníze. V takovém případě existuje velké množství různých poskytovatelů půjček a jiných úvěrových produktů. Peníze tak díky rychlé půjčce můžete mít doma prakticky okamžitě. 

Jak na půjčování 

Nepůjčovat si zbytečně moc – Když už je opravdu nutné zažádat o půjčku, měli byste i v tomto případě jednat zodpovědně. Často se stává, že vám poskytovatel nabídne víc, než o kolik jste žádali. Ano, je to lákavé, můžete si konečně něco koupit, nebo konečně vyřešit něco, co jste už dlouho odkládali, až na to budou peníze… Dobře si to ale promyslete. Je to opravdu tak důležité? Teď to sice vypadá hezky, ale od příštího měsíce to budete splácet. A kvůli tomu, že teď si půjčíte víc, budete mít i vyšší splátku. Takže pozor, raději si půjčte jen tolik, kolik pravdu potřebujete. 


Hledat akce a výhody – Ne všechny nabídky na trhu jsou stejné. Proto je dobré hledat tu nejlepší. Dost často se stane, že díky akcím může být nebankovní půjčka výhodnější než nejlevnější bankovní půjčka. Výhodná tak může být i hodně rychlá nebankovní půjčka, například s akcí, kdy za první půjčku nezaplatíte nic navíc. U těch bankovních můžete mít zase jiné výhody. Je tedy dobré tomu věnovat ten čas a projít si některé srovnávače a najít tu nejlepší. Nezapomeňte si ale novou splátku zapsat do tabulky výdajů vašeho měsíčního rozpočtu.


KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků