Děti

Látkové pleny zažívají obrovský boom. Maminky myslí ekonomicky i ekologicky

Sbírání kytiček

V posledních několika letech se dostávají látkové pleny do podvědomí maminek, a to hned z několika důvodů.

Pravděpodobně si vzpomínáte na slova svých rodičů, podle nichž jsou jednorázové pleny to nejlepší, co mladou generaci mohlo potkat, přitom si však neuvědomují, jaký dopad má jejich používání na životní prostředí naší planety. Stejně tak některé jednorázové pleny jsou vyrobené z ne příliš šetrných materiálů, a tak se u miminek v důsledku toho mohou objevit poměrně bolestivé ekzémy. Pokud jste se rozhodli vrátit se k tradici, tedy k látkovým plenám, v následujících řádcích se o nich dozvíte více informací.

Proč jsou látkové pleny opět tak oblíbené? 

Dětské pleny jsou velice skloňovaným tématem, a není se čemu divit. Spousta maminek si uvědomuje, že látkové pleny mají oproti těm jednorázovým hned několik předností. Sice dětské látkové pleny představují více práce, ale zase za ty benefity to rozhodně stojí. Vyprat, pověsit na šňůru, sundat, vyžehlit a poskládat. Samozřejmě tento proces si můžete usnadnit. Pokud totiž máte sušičku na prádlo, stačí bavlněné látkové pleny vyprat, vložit do sušičky, a potom jen poskládat. Informace pro tento článek na látkové pleny nám poskytl server mamaja

Látkové pleny z bavlny jsou pro miminka příjemná na dotek

Jednorázové plenky jsou sice jednodušší a komfortnější variantou, ale na druhou stranu obsahují chemické látky, které nejsou pro miminka vhodné. I když výrobce tvrdí, že je materiál naprosto šetrný k dětské pokožce, zjistíte, že opak je pravdou, jakmile se začne na pokožce novorozeněte objevovat vyrážka. 

Stejně tak papírové pleny pokulhávají, co se prodyšnosti týče. Obsahují gel, jenž se při absorpci tekutiny zahřívá. 

Dostáváme se také k ekologickému pohledu. Jednorázové pleny zatěžují životní prostředí. Podle odborníků jedno dítě spotřebuje za svůj život zhruba dvě tuny plen, což je vskutku obrovské množství odpadu. 

Opomenout nesmíme ani ekonomickou stránku. Papírové pleny jsou drahé. Pokud si sečtete počáteční náklady na látkové čtvercové pleny a náklady na praní a sušení, stále jste na mnohem nižší částce. Spočítejte si, kolik plenek spotřebujete za týden, a potom tento počet vynásobte 52 týdny v roce. Některé ratolesti chodí na nočník od roku, jiné až od tří let, v takovém případě se částka utracená za papírové pleny šplhá do astronomických výšin. 

Pratelné pleny z látky můžete používat opakovaně a ušetřit tak drahocenné korunky z rodinného rozpočtu.

Cestování je s látkovými plenami složitější, zejména plánujete-li několikadenní dovolenou někde, kde není k dispozici pračka. Pro takové případy je dobré sáhnout po ekologických jednorázových plenkách, které dnes seženete i běžně v obchodech. Důležité je sledovat, zda se vskutku jedná o ekologickou variantu. 


Jak s látkovými plenami začít? 

Velice důležité je složit si základní výbavu, která by měla zahrnovat čtvercové pleny (zhruba 40 až 70 kusů), svrchní kalhotky a celulózové separační pleny. Při přebalování vezmete jednu plenku, složíte ji jako novorozenecký sklad či na draka, a do ní ještě dáte separační plenku, která zachytí případnou vaječinu. Jelikož je celulózová separační plena plně rozložitelná, můžete ji vyhodit buď do koše, nebo do záchodu. Potom nahoru dáte svrchní kalhotky (2 až 4 kusy), jež bývají vyrobené z nepropustného materiálu, fleesu či vlny. Internetové obchody v současné době nabízí i výhodné sety na látkování, takže seženete kompletní výbavu za rozumnější cenu. 


Další možností jsou kalhotkové pleny, jichž vám postačí zhruba 24 kusů, a k nim si pořiďte alespoň 3 kusy svrchních kalhotek. Kalhotkové pleny se doporučují především na noc, neboť jsou velice savé a nepotřebují vkládací plenky.


KP
Foto: mamaja

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků