Domácnost

Levnější notebooky: co od nich můžete čekat

Sbírání kytiček

Stále pracujete s tradičním stolním počítačem, ale z nejrůznějších důvodů pokukujete po menším? Pro vytváření dokumentů, brouzdání po webu, chatování s kamarády nebo přehrávání filmů vám postačí levnější notebook.

Právě cena mohla být před lety důvodem, proč jste si řekli: PC mi musí stačit. Ale to se změnilo. Kromě tradičních a známých značek se i u nás prodává spousta notebooků téměř bezejmenných asijských výrobců. A díky tomu musí i zavedené firmy s cenou dolů, takže solidní notebook aktuálně seženete i pod 10 000 Kč.

Co vám nabídnou

Podle Jany Choroušové ze společnosti Datart mají značkové levné notebooky plastová šasi, slušné zpracování přístroje a dobrou výbavu, například WiFi, Bluetooth 4.0, optickou mechaniku či dostatek portů. I ten nejlevnější notebook může zvládnout rychlé načítání webovek nebo plynulé přehrávání full HD filmů. „Mohou za to nejenom novější procesory (základní součást počítače, jeho jádro) a lepší integrované grafické karty, ale i nové Windows 8, či aktualizovaná verze 8.1,“ uvádí.

Vyvracíme mýty

Tradovalo se, že obyčejnější notebooky jsou moc hlučné. Na to je snadná odpověď – poslechněte si, jak pracují. Stejně tak není pravda, že „sežerou“ příliš mnoho elektřiny.
„Levnější notebooky mají velmi často maximální spotřebu jen 17 wattů, zatímco výkonnější dokonce 35 wattů. Zpravidla tak bývají i úsporné, takže lze nalézt levné modely s výdrží okolo 4 hodin, což se hodí i na občasné cestování,“ dodává odbornice.

Jak velkou obrazovku?

Pokud víte, že s přístrojem budete pracovat nebo se bavit především doma a to po delší čas, myslete také na velikost obrazovky. „Pro domácí použití doporučujeme notebooky s úhlopříčkou 15,6″. Nabídnou vám dostatečně velký obraz a hlavně klávesnici, na které vydržíte psát dlouhé hodiny,“ upřesňuje Jana Choroušová.

A co už nezvládnou

Finančně dostupné, šikovné přístroje tedy nejsou mýtem. Ale na druhou stranu zase po nich nemůžete chtít všechno. Pokud plánujete využívat přístroj ke hraní novějších 3D her, musíte si připlatit, stejně tak i v případě, že třeba toužíte po technologii IPS, jež zaručuje obraz bez zkreslení z téměř všech možných pozorovacích úhlů.
„Kvalitní LCD panely se sytými barvami a zářivým podsvícením najdete až u dražších notebooků. Nehledejte také exkluzivní materiály, jako je třeba hliník. Ten se používá u kousků okolo dvaceti tisíc,“ říká Jana Choroušová.

Všechno chce čas; dnes si pořídíte finančně dostupnější přístroj a ten výkonnější a kvalitnější třeba za pár let.

Připravila: Marcela
Foto. Pixmac
8. 5. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků