Osm tipů pro podzimní úklid v zahradě a její zazimování

Před příchodem zimy je důležité připravit zahradu a uklidit ji. Abyste na nic nezapomněli, odborníci z Hornbachu přináší praktické tipy, jak s lehkostí zvládnout podzimní úklid zahrady.

Osm tipů pro podzimní úklid v zahradě a její zazimování
Zobrazit fotografii v galerii

Shrabejte popadané listí 

Listí na zahradě je dobré uklízet pravidelně, aby se pod nimi nevytvořila plíseň. Ta by mohla trávník poškodit a na jaře by tráva byla plná lysých a plesnivějících míst. Na shrabání listí lze použít hrabě, vysavače anebo fukary.


Ostřihejte živý plot 

Pomocí nůžek na živý plot přistřihněte živý plot. Ideálně se do této práce pusťte koncem října. Před zimou také pořádně zalijte všechny keře a stromky a kořeny stromů přikryjte kůrou. Ta ochrání půdu před mrazem a zároveň zabrání růstu plevele. 


Posekejte trávník 

Nepodceňujte přípravu trávníku na podzim a zimu. Koncem října anebo začátkem listopadu trávník naposledy posečte, ale tentokrát nechte trávu o trochu vyšší. „Před zimou byste měli trávníku věnovat speciálních péči. Pokud je přelitý, což se může stát v případě častých dešťů a automatického zavlažování, posekejte ho do výšky maximálně 5 cm. Provzdušněte ho vertikutátorem s drátky, který trávu pročeše a zbaví hub. Naopak vysušený trávník posekejte do výšky maximálně 6 cm a na provzdušnění použijte vertikutační hrábě s drátky, které vyčešou suchou trávu,“ radí David Benda z Hornbachu. V rámci podzimní péče můžete trávník postříkat proti zimním plísním a na přilepšení ho můžete poprášit trochou kompostu. Vždy to dělejte přes síto, ať nemáte na zahradě nevzhledné velké kusy. 


Ostříhejte růže 

Než přijde zima, nezapomeňte růže a jejich výhonky zastřihnout. Keříkové růže zkraťte pomocí speciálních nůžek. Odstraňte všechny výhonky, které jsou nemocné, zlomené anebo jinak poškozené. Zimu nepřežijí a rostlinu by oslabily. Po zastřihnutí zakryjte výhonky zeminou nebo kompostem až do výšky 15 – 20 cm. Nepoužívejte půdu z okolí keře, abyste nepoškodili její kořeny. Na přikrytí růží jsou ideální jehličnaté větve ze smrku či jedle, které zabrání zmrznutí keře. U stromových růží dbejte na jejich zabalení. Korunu stromu zabalte do netkané textilie anebo pytloviny, a pevně ji přivažte, aby se během zimy neodhrnula. V žádném případě nepoužívejte černou textilii nebo fólii, rostlina by se po vlivem slunečního záření zapařila a zplesnivěla. 


Zrušte a zryjte záhony 

Záhony, o které jste se během roku starali, se budou pomalu ukládat na zimní spánek. „Jako první doporučuji zrušit záhony kořenové zeleniny jako je celer a petržel. V zemi může zůstat mrkev, zelí, pórek, červená řepa anebo černý kořen. Mírné mrazy zvládne také růžičková kapusta, čínské zelí, polníček, špenát. Všechny rostliny ale chraňte vrstvou listí,“ radí David Benda z Hornbachu. Před zimou všechny záhony zryjte a zbavte plevele. Na jaře vám to ušetří práci. Hlínu můžete také jemně pohnojit, aby měla z čeho čerpat živiny. 


Postarejte se o bylinky a trvalky 

Listy bylinek můžete otrhat a vysušit. V zimě se vám budou hodit do jídla anebo do čaje. Oregano, mátu, tymián nebo šalvěj můžete nechat přes zimu venku, jen je pečlivě zahrabte do listí, aby přes zimu neomrzly. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře vám opět vykvetou. 


Kompostujte 

Pro dosažení dobrého výsledku kompostování dbejte na to, aby byl materiál při plnění kompostéru co nejpestřejší a suchý se dobře promíchal s mokrým. Tím se vytvoří vyrovnané prostředí, které kompost potřebuje k tomu, aby se stal dobrým hnojivem. Do kompostu můžete přidat biologický kuchyňský odpad, posekanou trávu, suché listí, odřezky z živého plotu a keřů, zbytky květů i odřezky ze stromů. Hodnotný humus, který vznikne kompostováním, se hodí na zkvalitnění namáhané zahradní půdy a obnovení jejího života. 


Vysazujte 

Nejdříve jsme poradili záhony zrušit a nyní máte vysazovat? Ano, opravdu to tak je. Na podzim se mnoho rostlin sklízí, ale cibuloviny a ovocné stromy se sázejí. Říjen je ideální čas pro tulipány, krokusy, narcisy a hyacinty. Od poloviny října také můžete začít vysazovat jabloně, hrušně, višně, borůvky nebo exotické kiwi a fíkovník.


Zdroj a foto: Hornbach

DISKUZE K ČLÁNKU

0

na zahradě ráda pracuji nevadí mě to

ODPOVĚDĚT

2

práce je hodně když je veliká zahrada,každý den dělám něco,jsem na to sama,manžel je týden pryč

ODPOVĚDĚT

1

Jen co přestane pršet, tak se na to vrhnu. Nastěhovat květiny domů, naposled posekat trávu a pak hrabat listí, zahrnout růže, očesat jablka, je toho hodně, ale dělám to ráda.

ODPOVĚDĚT

1

Něco už mám hotové, ale stále je přede mnou dost práce.

ODPOVĚDĚT

3

vše už dělám..ale padá listí a já hrabu a hrabu...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Také vždy obdivujete dokonale sladěné zahrady, které nabízejí nespočet útulných zákoutí a vždy vypadají, jako...

Titulka pro: OVOCNÁ ZAHRADA

OVOCNÁ ZAHRADA

Vůni čerstvého ovoce nemusíte hledat jen v letních ovocných sadech.

Titulka pro: Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Ať už patříte mezi milovníky květeny a rostlinek všeho druhu nebo si jen chcete zpestřit...

Fastfoody, třeste se! Češi už zase vaří. A zdravěji než kdy dřív!

Češi vždy milovali dobré jídlo. Skvěle vařili, tvořili vlastní recepty a po celém světě prosluli...

Titulka pro: Umělý živý plot

Umělý živý plot

Abyste nemuseli čekat řadu let, až se vysázená zeleň rozvine do potřebných rozměrů, zkuste umělý...

Titulka pro: Zahrada na jednom metru čtverečním

Zahrada na jednom metru čtverečním

Nemáte moc místa nazbyt, a přesto byste si rádi vypěstovali bohatou úrodu?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Prosím o tip a zkušenosti s inkontinenčními pomůckami.

OSTROPESTŘEC - ZKUŠENOSTI

Zdravím, zaznamenala jsem, za poslední dobu velkej bum okolo ...

SADA NOŽŮ - DÁREK

Ahoj všem! Prosím o jakékoli tipy a zkušenosti s nějakými ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz