Rodina

Proč polovina Čechů stále neovládá jazyky?

Sbírání kytiček

Ačkoli 88 % Evropanů považuje znalost cizích jazyků za velmi užitečnou, Češi jsou v ovládání řečí stále outsideři. Loňský průzkum Eurobarometru dokonce zjistil, že v rozmezí šesti let klesl podíl Čechů, kteří hovoří alespoň jedním cizím jazykem na 49 %. Proč, jestliže i naprostý začátečník zvládne angličtinu v případě nutnosti za 3 měsíce? Chybí nám talent, vůle nebo motivace, když odborníci tvrdí, že se cizí jazyk může naučit každý?

Kdo neumí cizí jazyk, často se vymlouvá na věk nebo na nedostatek talentu. Spíš je to ale tak, že se učit nechce. Kdo to s jazykem myslí opravdu vážně, zvládne ho.“ Každého zajímá, jak nejrychleji se dá jazyk naučit, ale odpověď je hodně individuální. Jsou lidé, kteří mají talent a navíc je jazyky baví, ti se učí samozřejmě rychle. Vždycky a u každého je však nejdůležitější osobní motivace“, říká Karel Klusák, ředitel cestovní kanceláře INTACT specializované na individuální jazykové kurzy v zahraničí

Podle odborníků jsou na tom s jazykovou výbavou dobře lidé ze Švýcarska, Německa a ze skandinávských zemí. Němci a Skandinávci mají kvalitní jazykovou výuku na základních
a středních školách a k tomu ještě jezdí hromadně na kurzy do zahraničí. „Němci, Švýcaři, Dánové či Švédové jezdí hodně na jazykové pobyty do zahraničí. A třeba u Švýcarů je naprosto běžné, že vyjedou studovat na 3 měsíce a složí nějakou mezinárodní zkoušku. Takhle to dělají u dvou nebo tří jazyků, proto je tak dobře ovládají,“ přibližuje ředitel CK INTACT. Jako příklad uvádí Švýcara, kterého nedávno potkal na kurzu francouzštiny na ostrově Guadeloupe v Karibiku. „Zvládl už výborně angličtinu, takže teď vyrazil na 3 měsíce studovat francouzštinu,“ popisuje Klusák.

Cizinci podle něj moc dobře vědí, že se do jazykového studia v zahraničí vyplatí investovat. Na rozdíl od Čechů, kteří hledají bezplatné způsoby, jakými se lze jazyk v cizině také naučit. Například při práci v baru, na stavbě nebo jako au-pair. Je ale otázkou, co se tak vlastně naučíme. „Pokud má člověk ambice pracovat v nějakém náročnějším prostředí, tak tyto způsoby jazykového vzdělávání působí spíš komicky. Asi málokdo si myslí, že kvalitní češtinu je možné pochytit od zedníků na stavbě nebo někde v hospodě,“ podotýká ředitel INTACTu.

Začínám opravdu od nuly…

Pokud s angličtinou nebo jinou řečí začínáte skutečně od nuly, je lepší osvojit si nejdřív základy jazyka při studiu doma. „Na kurz do zahraničí je dobré vyjet, pokud daný jazyk studujete aspoň rok a ovládáte nejmíň 600, 800 slovíček a základní gramatiku,“ doporučuje ředitel CK INTACT.

Na kurzu v zahraničí si výrazně zlepšíte poslech i mluvení a naučíte se v jazyce rychle reagovat. Rozmluvíte se, protože musíte v cizí řeči komunikovat od rána do večera. „Studenti rádi využijí každou příležitost ke konverzaci, ať už se spolužáky, s učiteli nebo s hostitelskou rodinou. Studovaný jazyk je zkrátka potřeba neustále nasávat,“ podotýká Klusák, jehož cestovní kancelář nabízí na možností výuky 12 jazyků ve více než 35 zemích.

Ušijte si kurz na míru
Pokud již máte začátky za sebou, přiznejte si, jaká tedy je skutečná úroveň vašich znalostí jazyka a jak intenzivně vlastně chcete v zahraničí studovat. Abyste pak nebyli otrávení, že máte málo času na výlety, zábavu či opalování na pláži. Nebo naopak naštvaní, že vaše lekce má 45 minut, ačkoli v jiné škole trvá celou hodinu. A opravdu dobře si rozmyslete volbu konkrétního místa pro studium. Pokud milujete ruch velkoměsta, nekupujte si kurz na malém městě jen proto, že je levnější. „Cizí jazyk se nejlépe učíme tam, kde se nám líbí,“ konstatuje Klusák.

Více informací na www.intact.cz

 

Připravila: Zuzana
Foto archiv
14. 3. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků