Zdraví

Stres a homeopatie

Sbírání kytiček

Fenoménem moderní doby a homeopatie je stres. Prostřednictvím stresu nás organismus varuje, že něco není v pořádku. Homeopatie se snaží udržet rovnováhu na všech úrovních.

Při setkání těla se stresující situací začnou okamžitě probíhat chemické procesy. Nastává stresová odpověď organismu „útok nebo únik„. Začne se měnit hladina stresových hormonů adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu. Tyto hormony stoupají a potřebují nějakou vhodnou formu vybití – nejlépe tělesnou aktivitou. Pokud se tak nestane a hladina hormonů zůstane zvýšená, začne mít stres negativní dopad na náš organismus. Pokud je organismus trvale zatížený psychickým tlakem, tělo si na nepřiměřené stahování a zužování cév pomalu zvykne a pak nedokáže adekvátně reagovat.

Vnímání stresu

Stres je vnímán velmi rozdílně. Téměř každý pacient, který mě navštíví, alespoň jednou použije tento termín – stres. A pokud se jich zeptám: „Představte si, že já nevím, co je stres, vysvětlete mi to. Jak jej vnímáte, kde jej cítíte?“ Budou odpovídat každý jinak, každý jej pociťuje totiž trochu jiným způsobem.

Někdo stres definuje jako tlak v hlavě, jiný ho popíše jako sevřený žaludek či knedlík v krku. A v tomto momentě, kdy si dokážete uvědomit, jak vnímáte stres, můžeme začít pátrat po homeopatickém léku, který může jednak pomoci uvolnit stres, ale i zlepšit další doprovodné jevy: migrény, pálení žáhy, vysoký tlak a nespavost.

Homeopatické prostředky na stres

Čekáte-li teď na výčet léků, které mohou pozitivně ovlivnit stres, čekáte marně. Zde je zastoupena celá homeopatická materie medika, tedy velmi mnoho léků, protože stres má mnoho různých symptomů.

Stres se často projevuje jako neuróza žaludku se symptomy nadýmání, pálení žáhy a poruchou trávení. Jiné léky budou potřebovat pacienti trpící bolestmi hlavy, které začínají po hádce, při přetížení povinnostmi či po nevyspání. Jinou skupinu léků bude potřebovat pacient, který má pocit, že jeho stres se projevuje tlakem v krku.

Homeopatické prostředky mohou pomoci zklidnit organismus, navodit uvědomění si sebe sama. A tím pozitivně naladit člověka, který pak mnohem lépe zvládá stresové situace. Díky homeopatické léčbě často dochází k celkovému posílení organismu i imunitních reakcí. Pacient se celkově zklidní a má pocit, že lépe zvládá stres, a že má více energie a chuti do života.

Dopad stresu na organismus

Stres je součástí dnešní hektické doby, ale znali jej již naši dávní předci, kteří se s ním také museli naučit žít a bojovat. V únosné míře může mít stres i pozitivní dopad na náš organismus – trénuje jej a připravuje na vypjaté situace. Na druhou stranu dlouhodobý a stálý stres, který není jakkoli léčen, nás může nakonec i ohrožovat. Takový stres se skrývá za mnoha civilizačními nemocemi – hypertenze, diabetes, rakovina.

Příklady léků na civilizační nemoci:

  • Hypertenze – cratageus (hloh)
  • Diabetes – syzygium jambolatum
  • Zvýšený cholesterol – cholesterinum

Tato homeopatika účinkují velmi dobře. Radím vám, používejte je až po konzultaci se svým homeopatem.

Autor: Marie Valášková – homeopat

Zdroj informací: Homeopatická materia medica s repertoriem, William Boericke, Oscar E. Boericke, Alternativa 2017
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků