Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Ve staré Číně znamenal velký počet zdravých dětí povinnost vůči císaři. Malé rodiny bývaly terčem posměchu a její členové neměli nijak vysoké společenské postavení. Čínští lékaři proto investovali do léčby neplodnosti spoustu času i energie a v průběhu několika tisíc let vybudovali velmi účinný léčebný systém. Jejich metody se používají dodnes a často pomáhají v případech, se kterými si západní medicína neví rady.

Titulka pro: Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku
Zobrazit fotografii v galerii

Doba jiná, princip stejný

Neplodnost žen v minulosti měla jistě zcela jiné příčiny než dnes, kdy je náš organizmus ovlivněn rychlým životním tempem a moderními medikamenty. Princip, který vede k narození zdravého dítěte, ovšem zůstává stejný - základem úspěšného otěhotnění je pravidelný menstruační cyklus. Právě ten však může být pro současné ženy značnou komplikací.

Problematická menstruace v pubertálním věku se v západním světě obvykle řeší nasazením hormonální antikoncepce. Ta však způsobí, že se místo přirozené menstruace spustí tzv. pseudo-menstruace, původní problémy se pouze překryjí a zavřené pod pokličkou se vyvíjejí dál. „ Na to, že něco není v pořádku, žena velmi často přichází dokonce až po deseti, dvaceti letech spokojeného života, když vysadí antikoncepci a chce otěhotnět. Pak trvá celé dva roky, než se organizmus vrátí do rovnováhy,“ říká MUDr. Jozef Lucký z pražské kliniky čínské medicíny TCM Clinic.

Za dveřmi ordinace čínského terapeuta

Na klinice čínské medicíny vás čeká o něco přátelštější prostředí, než znáte od doktora – tedy žádné přístroje, zkumavky, specifická vůně, která svírá žaludek... A místo vyšetření běžnými metodami absolvujete přátelské povídaní s terapeutem. Už i tento fakt může mít na úspěšný průběh léčby zásadní vliv. Rozhodně je ovšem důležité přinést s sebou výsledky „klasického“ gynekologického vyšetření, aby se mohl terapeut ve vašem stavu co nejlépe zorientovat. „My gynekologicky nevyšetřujeme. Necháváme si přečíst nálezy, případně si je sami zhodnotíme a pak to vezmeme po čínsku. Západní medicínský přístup ale nevytěsňujeme; levé oko sleduje léčbu čínsky a pravé západně,“ říká MUDr. Jozef Lucký.

Připravte se na hodinovou vstupní prohlídku, na níž vám bude terapeut klást i otázky, které možná vůbec nečekáte. Každá má ale v sofistikovaném systému čínské medicíny své místo; ve finále totiž vytvoří vaše osobní puzzle, které je hlavním východiskem pro další léčbu. Terapeut ovšem hodnotí i vaší konstituci, puls, povlak a barvu jazyka, hodně mu napoví vaše přirozená řeč těla. Na základě toho všeho určí příčinu, proč se vám nedaří otěhotnět a zvolí, kterým směrem se s vámi v cestě za dítětem vydat.


Od nedostatku k blokádě

První příčinu neplodnosti přisuzuje tradiční čínská medicína nedostatku rezerv v organizmu. Taková žena je na první pohled v pořádku, ale buď má málo energie, nebo výživy v krvi. Často se jedná o ženy s velkým fyzickým výdejem, jako jsou například sportovkyně, anebo anorektičky a vášnivé obdivovatelky nejrůznějších diet. Tuto diagnózu léčí tradiční čínská medicína především metodou fytoterapie a to velmi úspěšně. Na TCM Clinic se díky čínským bylinám narodila spousta dětí, časový rekord bylo oplodnění hned po první dávce.

Druhou příčinou je tzv. blokáda, která má původ v psychické rovině. Může jít o špatné zážitky z dětství, stres, následky náročných partnerských vztahů a podobně. Leckoho asi překvapí, že právě s psychikou souvisí diagnózy jako neprůchodnost vejcovodů a imunologická neplodnost (tělo si vytvoří protilátky vůči spermiím a ty jsou pak vnímány jako bakterie). „Blokády jsou spíše tématem pro psychology a pomoci k jejich uvolnění může i takový krok, jako pořízení si domácího mazlíčka. Velmi nápomocná zde ovšem může být i akupunktura, která dokáže energii v organizmu vhodně přeskupit,“ vysvětluje MUDr. Jozef Lucký.

Pacientka většinou otěhotní nejpozději do dvou let od začátku léčby. S některými případy si ale nedokáže poradit tradiční čínská medicína - v evropských podmínkách nedokáže léčit neprůchodnost vejcovodů (někteří odborníci v Číně jsou ovšem i tohoto schopní), opravit se nedají ani chromozomální genetické odchylky. „Velkým problémem je samozřejmě nespolupracující žena. Sice si přeje otěhotnět, ale ani v péči odborníků pro to nic neudělá,“ upozorňuje MUDr. Jozef Lucký.
 

Další informace vám rádi poskytnou na TCM Clinic – www.tcmclinic.cz.

Připravila: Katka
Foto: iStock
12. 6. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

4

já také ne jsem starší

ODPOVĚDĚT

6

budu o tom uvažovat

ODPOVĚDĚT

6

už ne jsem vychovala dceru

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Tradiční čínská medicína a její místo

Tradiční čínská medicína a její místo

Většina z nás má aspoň nějaké ponětí o tradiční čínské medicíně. Tradiční čínská i současná...

Titulka pro: Akupunktura zatočí s alergií

Akupunktura zatočí s alergií

Znáte důvěrně od jara nateklé oči, rýmu, dráždivý kašel a jiné nepříjemné projevy alergie? Musíte...

Titulka pro: Krásná podle tradiční čínské medicíny

Krásná podle tradiční čínské medicíny

Číňané vnímají lidskou tvář jako výkladní skříň, v níž je možné spatřit úplně vše, co...

Titulka pro: Zhubněte pomocí akupunktury

Zhubněte pomocí akupunktury

Trápí vás obezita nebo jen lehká nadváha a nemáte dostatek času na cvičení a pravidelnou...

Titulka pro: Vyhrajte balíček efektivního hubnutí

Vyhrajte balíček efektivního hubnutí

Trápí vás obezita nebo jen lehká nadváha a nemáte dostatek času na cvičení a pravidelnou...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz