Domácnost

Tradiční velikonoční menu

Sbírání kytiček

Svátky jara se nám pomalu ale jistě blíží. Letos je oslavíme už na začátku dubna. Stejně tak jako je proměnlivé datum oslav Velikonoc, je proměnlivé i menu, které se o Velikonocích servíruje. V každém případě by mělo symbolizovat nastupující jaro.

Na talířích by neměly chybět čerstvé bylinky, mladé maso a vajíčka. Chcete-li ohromit velikonočním menu, můžete být při jeho přípravě kreativní. K obědu na Velikonoční pondělí zvolte některý z vaječných pokrmů – vejce mohou být plněná, smažená, v omáčkách, salátech, k masu, prostě všude. Nic nezkazíte ani přípravou velikonočního kuřete. 

Jak má vypadat velikonoční menu? 

Přesto, že není velikonoční menu nijak pevně předepsané, mělo by mít podobnou strukturu jako jiná sváteční menu

Připravit byste měli polévku, hlavní jídlo i dezert. Případně můžete obohatit stůl o předkrm či salát. Během svátků by na slavnostním stole rozhodně nemělo chybět sladké pečivo. K nejtradičnějším patří sladký mazanec, jidáše, velikonoční beránek, zajíček, velikonoční koláče, perníky nebo cukroví. Hutná sladká jídla se ale hodí spíše na snídani nebo svačinu. Ta lehčí se pak hodí ke kávě. Samozřejmě poslouží i jako občerstvení pro návštěvu či hodovníky. 

Z masitých pokrmů se připravuje velikonoční sekaná na různé způsoby nebo také telecí pečeně. Velmi oblíbená je také tradiční velikonoční nádivka. 

Polévka šmigrustovka 

Už jste slyšeli o této polévce? Údajně má léčivé účinky. Prý dokáže pomoci po vydatném koledování, prázdnému žaludku i žaludku zkaženému z čokoládových pralinek. Polévka se připravuje z vajec, uzeného masa, klobás, cibule a smetany. Svůj název má podle slezského výrazu pro Velikonoce – šmigrust. Připravit si můžete také poctivý hovězí nebo drůbeží vývar. Velikonoce přicházejí na konci zimy, po delším půstu, kdy už ve většině domácností docházely zásoby. Silný vývar proto přišel všem vhod. 

Vajíčkový salát

Jako skvělá varianta odlehčeného oběda nebo lehkého předkrmu je tu vajíčkový salát s pečivem. Na vajíčkovém salátu je skvělé to, že se zbavíte vykoledovaných vajec a ještě si skvěle pochutnáte. Kromě vajec přidejte čerstvou zeleninu a bylinky. 

Velikonoční nádivka 

Znát ji můžete také pod názvem hlavička, připravuje se jako klasická nádivka, jen se do ní přidávají mladé kopřivy. Správně by měly být trhané ráno nebo dopoledne v den přípravy, aby byly opravdu čerstvé. Velikonoční nádivka se na rozdíl od klasických nádivek peče samostatně v pekáčku, žádné maso se jí nenadívá. 

Pečeně 

Přes to, že se v době našich babiček maso nejedlo tak často jako dnes, na Velikonoce se servírovalo. Nejčastěji bývalo součástí menu skopové, jehněčí nebo kůzlečí maso. Jestli vám však toto maso nevoní, můžete vzít za vděk králičím nebo drůbežím. V každém případě k pečení přidejte čerstvé bylinky, které masu dodají lahodnou chuť.

Velikonoční dobroty na sváteční stůl nemusíte vždy připravovat sami. Jestli si na přípravu skopového, jehněčího nebo jiného masa netroufáte nebo je pro vás pečení vlastních sladkostí moc velké sousto, objednejte si je v oblíbené restauraci. Na vás už zbyde jen příprava svátečního stolu a dekorací.

Komerční prezentace
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků