Bydlení

Vše o malování: Jakou zvolit barvu, jaké náčiní si připravit a co neopomenout

Sbírání kytiček

S jarními dny má člověk často chuť pustit se do pořádného úklidu. Někteří z nás se pustí rovnou do malování. Jakou zvolit barvu, jaké náčiní si připravit a co rozhodně neopomenout?

Jaké barvy zvolit

Jaké zvolíte do interiéru odstíny záleží čistě na vašem vkusu. Inspirovat se můžete barevnou paletou hotových odstínů. Mezi preference českého trhu patří nejen moderní odstíny neutrální šedé a béžové, ale i oblíbené pastelové. Každý si v kombinacích najde to pravé pro svůj interiér, ať už žije ve městě nebo na venkově, pro rodinný domek nebo moderní byt. Výhodou ready-to-use nátěrů je to, že je není potřeba ředit a jsou ihned připraveny k malování. Pokud si nevyberete z hotových odstínů, můžete si nechat svůj požadovaný odstín namíchat.

Omyvatelné, otěruvzdorné i čistitelné barvy

Tyto typy barev jsou vhodné hlavně pro více zatěžované místnosti, jakými jsou například kuchyně, chodby či dětské pokoje. Omyvatelné barvy stejně jako otěruvzdorné nešpiní oblečení a skvěle vypadají, navíc z nich pomocí vlhkého hadříku snadno odstraníte nečistoty. Stěny nemusejí být pouze omyvatelné, ale i skutečně čistitelné. Běžné skvrny odstraníte pouze houbičkou a saponátem.

Kolik barvy je potřeba

Zde se můžeme řídit jednoduchým pravidlem, čím hrubší povrch natírám, tím větší množství barvy budete potřebovat. Vydatnost produktu najdete vždy přímo na obale výrobku. Každý nátěr pak doporučujeme aplikovat vždy ve dvou vrstvách.

A co příprava

Věřte, že řádná příprava je mnohdy důležitější než samotné malování. Pokud se vám nábytek nechce vystěhovávat z místnosti úplně pryč, přemístěte jej do jejího středu. Usnadníte si tak přístup ke stěnám i stropu. Všechen nábytek pak překryjte zakrývací fólií. Nepodceňte ani zakrytí všech zásuvek, vypínačů či podlahových lišt, které ve většině případů postačí oblepit krycí páskou.

Jaké pomůcky budou potřeba

Pro zakrytí detailů použijte maskovací pásku, nábytek a podlahu pak zakrývací či textilní savou fólií. Pro rohy místností a prostory kolem vypínačů a zásuvek si pořiďte štětec, větší plochy pak natírejte válečkem. Na válečku se rozhodně nevyplatí šetřit, s kvalitním náčiním se vám bude pracovat lépe a spotřebujete méně barvy.

Musí se škrábat starý nátěr

V tuto chvíli přichází na řadu otázka penetrace. V zásadě bychom měli penetraci aplikovat vždy. Sjednotí nasákavost povrchu a spotřeba barvy je pak nižší. Pokud se chcete sami přesvědčit, zda je nutné penetrovat, zkuste jednoduchý test. Několikrát přejeďte jedno místo mokrým válečkem, pokud na něm ulpívá původní barva, penetraci rozhodně neopomeňte. Na stěny, na kterých je již více nátěrů, užijte hloubkovou penetraci. Na nové povrchy pak penetraci univerzální. Pokud se však i přesto rozhodnete penetraci vynechat, riskujete, že se vám nový nátěr bude loupat a budou na něm viditelné mapy.

Postup při samotném malování

Pořádně si rozmíchejte barvu. Pokud vám tento bod zní banálně, věřte, že špatně rozmíchaná barva je jedním z nejčastějších důvodů, proč výsledek malování není takový, jaký jste si představovali. Barvu je důležité rozmíchávat nejen před malováním, ale i v jeho průběhu, jelikož barevné pigmenty mají tendenci se usazovat vždy na dně. Začněte malovat strop a teprve potom až stěny. Detaily nejprve natřete štětcem a poté se vrhněte na plochy s válečkem. Pro nejlepší výsledky je vždy dobré aplikovat nátěr ve dvou vrstvách. Tu nanášejte až poté, co vám řádně zaschnula přechozí vrstva. Váleček mějte neustále rovnoměrně mokrý od barvy po celém jeho obvodu, aby na stěně nevznikali kocouři.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Dům barev
Zdroj fotografií: Primalex
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků