Rodina

Jak pečovat v zimě o zahradu: záleží na teplotách

Sbírání kytiček

Zima je pro zahrádkáře spíše odpočinkovým obdobím. Ale i tak najdeme řadu důležitých věcí, které je třeba udělat. Čerstvý vzduch nám navíc udělá dobře a k tomu se i protáhneme.

Ovocné stromy 

Pokud máme ovocné stromy, v případě mírnějšího počasí provedeme takzvaný prosvětlovací řez – aby mezi větvemi dobře pronikalo světlo a plody se netvořily jen na okrajích koruny. Nejdřív odstraníme poškozené či uhynulé dřevo a následně prořežeme větve, které jsou příliš husté. V lednu bychom měli ovocným stromům odstranit také borku, tedy odumřelou, druhotnou kůru. Mohou se pod ní totiž skrývat výtrusy hub či kokony škůdců. Odstraníme ji speciální škrabkou a potom ji spálíme. Z korun stromů odstraníme plesnivé plody, protože by mohly být zdrojem infekce. 

Zkontrolujte uskladněné zásoby 

Uskladněnou zeleninu a ovoce se vyplatí kontrolovat. Zkažené či plesnivé hned odstraníme, aby se znehodnocení nešířilo dál. Sklep je třeba pravidelně větrat – zvlášť, když teploty vystoupají nad nulu. TIP: Nejlepší způsob skladování ovoce je do jedné vrstvy stopkou dolů, protože okolo stopky jsou plody většinou nejpevnější. 

Další práce 

Máme-li okrasné jezírko, uděláme v ledu díry, aby měly ryby dostatek kyslíku a nekazila se v něm voda. 

Choulostivé květiny přikryjeme chvojím nebo slámou, suchým listím, senem či netkanou textilií, abychom je ochránili před mrazem. Při oblevě tuto pokrývku odstraníme, aby se nezapařily, a vrátíme ji zpět až po opadnutí vyšších teplot. 

V lednu vysazujeme trvalky do venkovních truhlíků – jejich semena totiž musejí projít mrazem, aby vyklíčila. 

Z krmítek přikrmíme drobné ptactvo zrním a lojem. Nezapomeňme na pítko s čerstvou vodou. 

Pokud není sníh, musíme se o závlahu neopadavých keřů, zelených trvalek, okrasných trav a také trávníku postarat my. Nezaléváme tolik jako v sezóně, ale závlahu tyto rostliny potřebují. 

Z větví stromů a keřů setřásáme sníh, aby je nepolámal. U kořenů ale stromy sníh uvítají, protože je pro ně zdrojem závlahy. 

Chceme-li, předpěstujeme si sazenice okrasných rostlin a keřů, které se déle vyvíjejí – vysejeme je do misek. 

Vyplatí se zkontrolovat oplocení. Do zahrady se nám pak nedostane divoká zvěř, která by mohla poškodit přezimující zeleninu nebo například okousat stromky. 

Pokud nemrzne a není sníh, můžeme vysít kořenovou petržel a mrkev

Právě teď je vhodná doba pro zpracování kompostu. Vše z povrchu kompostu přesuneme dovnitř a naopak. Kompost můžeme případně i doplnit.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Hecht
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků