Rodina

Jak zazimovat užitkovou zahradu

Sbírání kytiček

Přestože zima je pro zahrádkáře časem relativního odpočinku, dříve než zavládne, mají před sebou ještě kus práce. Nyní je nejvyšší čas začít se zazimováním.

Co vše vás v užitkové zahrádce jako správného hospodáře čeká.

Něco domů, něco venku

Mezi poslední sklizené výpěstky ze záhonů patří kořenová zelenina – mrkev, petržel, celer a červená řepa. Zeleninu uchovávejte přes zimu nejlépe ve sklepě, ale část mrkve a petržele lze ponechat i přes zimu na záhonku, stejně tak zimní pór nebo růžičkovou kapustu. Jen počítejte s tím, že nepůjde vybrat, když bude víc mrznout. Pomoc ovšem nabízí překrytí záhonu netkanou textilií. A pokud máte zahrádku poblíž lesa, záhony ještě překryjte pletivem nebo sítí, pak se k nim nedostanou například zajíci.

Proč uklízet zahrádku

Až sklidíte poslední zbytky úrody, důkladně pozemek vyčistěte a shrabejte listí, případně ještě posekejte trávu. Listí může přijít do kompostu.

A proč vůbec myslet na důkladný úklid pozemku? Každý nepořádek a zbytky, zejména nemocných rostlin, jsou zásobárnou příštích infekcí v nové sezoně. Určitě nechcete ani poskytnout úkryt škůdcům. Také půda pro zdárnou regeneraci potřebuje nyní zrýt. Když záhon nahrubo zryjete, zaorejte do něj čerstvě vybraný kompost. Ten zarývejte bez ohledu na plodinu, kterou budete v příštím roce pěstovat. Prospěje všem. Další hnojiva doplňte až na jaře podle rozvržení pěstební plochy. Nyní můžete půdu také povápnit.

Věnujte se stromům

O záhonky je postaráno, teď se zaměřte na užitkové stromy. Letošní část podzimu, která už je za námi, je velmi teplá a právě to podporuje aktivitu škůdců. Vyplatí se kmeny obalit lepovými pásy, na které se zachytí putující hmyz. Zhruba po třech týdnech sejměte a spalte.

Máte-li na zahrádce jen jabloně a třešně, není v tuto chvíli třeba žádný postřik. Jiné je to ale například s broskvoněmi, u nichž je vhodné aplikovat první postřik proti kadeřavosti. Stromy neřežte, kromě větví, které jsou zlomené nebo suché. Ještě překontrolujte, zda na větvích nezůstal zapomenutý nemocný plod a vysbírejte i všechny spadané plody pod stromy.

Kompost se vyplatí

Vyzrálý kompost jste už vybrali, proseli a zapracovali do záhonů a ke stromům. Hrubé zbytky z prosévání, vyhrabané listí a poslední zbytky ze zahrady začněte znova ukládat. Nekompostujte nakažené plody a části rostlin. Nepřidávejte ani vápno – zpomaluje kompostování. Kompostované části lze prosypat urychlovačem a trochou půdy.

Na závěr už zbývá očistit zahradní náčiní a techniku, případně vypustit benzín ze sekačky. Podstatné je také věnovat se zazimování závlahové systému.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků