Rodina

Jaro na zahradě: připravte ji na sezónu

Sbírání kytiček

Jaro je tu a zahrada si zaslouží po zimě řádnou péči pro její restart. Podívejte se na následující tipy a probuďte zahradu ze zimního spánku. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, rybníky a jezírka, zavlažovací systém, záhony a v neposlední řadě skleník.

Na jaře se na zahradě neobejdete bez spousty nástrojů od hrábí, zahradnických nůžek až po rýče, lopaty, košťata a motyky. Ze zahradních přístrojů se hodí mít vždy po ruce vertikutátor, sekačku, křovinořez a pilku na větve nebo akumulátorovou pilu.

Trávník

Nejprve je nutné odstranit z trávníku veškeré napadané věci, jako jsou větvě listí nebo kameny. Pokud vás trápí plevel na vašem trávníku, postříkejte ho zelenou skalicí, vyhněte se ovšem dlažbě. Po užití zelené skalice trávník potřebuje alespoň 1 – 2 týdny odpočívat. Poté můžete provést vertikutaci.

Sekání a stříhání

Při sekání trávníku si dejte pozor na nože u vaší sekačky. Měli by být dobře nabroušené jinak trávu roztřepí. Takto poškozená tráva je náchylná k houbovým chorobám. Pokud váš trávník zasáhla houbová choroba i tak, je možné, že má nízké pH.

Nejen trávník, ale také stromy, keře a živé ploty potřebují na začátku jara sestříhat. Sestříhání je individuální podle odrůdy. Keře a živé ploty se nebojte zastřihnout více, během chvíle zase vyrostou. Ideální je 10 – 20 cm.

Voda v zahradě – zavlažování, rybníky a jezírka

Důkladně také zkontrolujte zavlažovací systém, pokud je potřeba profoukněte kompresorem hadicový systém, díky tomu se vytlačí případné usazeniny. Usazeniny lze vyčistit i bez kompresoru. Stačí když budete pomalu vypouštět vodu. S tím také zároveň zkontrolujete, zda není hadice někde prasklá.

Předtím, než si do zahradního rybníku nebo jezírka nasadíte na jaře ryby, je potřeba ho pořádně vyčistit a přidat startovací jezírkové bakterie. Po 14 dnech můžete nasadit ryby. Na 4 – 6 hodin denně zapnete jezírkovou UV lampu, ne však déle.

Záhony a skleník

V záhonech si rozmyslete, jak chcete rozmístit květiny. Předtím záhon zryjte. Nezapomínejte ani na hnojivo. Ať už přírodní nebo například fosfátové sklo. Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice. Ta slouží jako celková desinfekce. Dále pokračujte umytím skel a rámu, použijte modrou skalici. Nezapomeňte vyzkoušet funkčnost větracího okna. Zkontrolujte také praskliny, lišty a gumy.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků