Ženy a finance

Děti, rodina, zaměstnání, vlastní život. Ženy toho v každodenním životě stíhají opravdu hodně. Tradiční model rodiny, kdy se žena stará o rodinu a muž o peníze, je sice pomalu na ústupu, ale v českých rodinách stále funguje pravidlo, že investování je především doménou mužů.

Ženy a finance
Zobrazit fotografii v galerii

Přihlaste se o své slovo a podílejte se na finančních otázkách, které vaše rodina řeší. Vždyť podle nejnovějších průzkumů mají ženy předpoklady dosahovat skvělých výsledků, když začnou investovat. Studie Barclays Wealth and Ledbury Research zjistila, že je za tím především fakt, že ženy méně riskují a jsou méně ovlivněny emocemi. 


Finanční otázky nepatří zrovna ke žhavým tématům, když se konečně potkáte s kamarádkami a chcete se na chvíli vzdálit každodenním starostem. Je to ale škoda, protože když se ženy pustí do investování, nese to často skvělé ovoce. Většina žen je ale zvyklá, že se o finanční věci stará muž a raději se do těchto věcí nepouští. „Za domácnost většinou investuje muž a všechna investiční rozhodování i správa portfolia jdou za ním,” říká Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh. 


Přitom situace, kdy se ženy neangažují ve finančních otázkách, pro ně může mít dlouhodobě negativní následky. Podle statistických údajů jsou to právě ženy, které v důchodovém věku žijí v single domácnostech a jsou navíc ovlivněny skutečností, že díky nižším platům, které měly v zaměstnání, a době, kdy se staraly o děti, mají také nižší důchod. Navíc o tom, jak budou důchody vypadat za dvacet nebo třicet let, si nikdo nedělá iluze. Podle Markéty Jelínkové, portfolio manažerky z investiční společnosti Amundi, je na čase, aby ženy vzaly finanční rozhodnutí do svých rukou a začali se v této oblasti více angažovat. S tím souhlasí i Jana Brodani a na ženy apeluje, aby si část peněz co nejdříve začaly odkládat bokem. Zde jsou čtyři věci, které vám pomohou k tomu, abyste o vašich financích rozhodovala vy a cítila se s tím komfortně. 


1. Zjistěte si informace 

Dlouhodobé investování nemusí mít náročné a namáhavé. Získat informace je v dnešní době snadné, můžete si poslechnout podcasty nebo sledovat videa na youtube, spoustu informací také naleznete na podcastu Petra Šimčáka – Investiční myšlenky. 


2. Nebojte se o penězích mluvit 

Pokud jste si o tom, jak se starat o vaše peníze, načetla a naposlouchala dostatek informací, nebojte se o tom mluvit. Ať je to partner, přátelé nebo se rozhodnete pro rozhovor s investičním poradcem, je to nejlepší cesta, jak se ve správnosti svého rozhodnutí utvrdit. Navíc svým odhodláním můžete inspirovat i další ženy ve svém okolí k tomu, aby finanční rozhodnutí vzaly do svých rukou. 


3. Udělejte si svůj finanční plán 

Zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše náklady a co všechno byste se svými penězi chtěla udělat. Může to být cokoliv, investice do vzdělání, rozjetí vlastního byznysu, založení penzijního připojištění. Vše samozřejmě musí být v souladu s vaším rodinným rozpočtem, určitě je ale dobré, abyste měla vlastní finanční cíle a podílela se na finančních rozhodnutích rodiny. 


4. Investujte 

Jak bylo řečeno již na začátku, ženy mohou být často lepšími investory než muži. Je to dáno rozdílným přístupem, podle studií věnují ženy více času získávání informací a daří se jim lépe sladit vlastní cíle a investice. Jak se rozhodnete investovat a jaká bude vaše strategie bude záležet na několika věcech: jaké máte cíle, jaký je váš časový rámec, jak moc chcete riskovat a jaké jsou vaše obecné preference. 


Obecně ženy preferují investování do podílových fondů, protože většinou nabízejí nižší míru rizika než investice do akcií jedné konkrétní firmy. „Indexové fondy zajišťují potřebnou diverzifikaci a snižují tak riziko, že jedna firma nečekaně poklesne a výrazně sníží hodnotu celého portfolia,“ vysvětluje Markéta Jelínková. Ženy jsou také často citlivější k nejrůznějším sociální a etickým tématům. „Ideální je pak investování do ESG fondů (z anglického Environment, Social, Governance), které právě tato témata celkové udržitelnosti zohledňují,“ uzavírá Jelínková.


Komerční prezentace
Foto: Amundi

DISKUZE K ČLÁNKU

4

Co je manžel nemocný, starám se o finance sama, musím se dost ohlížek a kupovat jen nutné...

ODPOVĚDĚT

5

Jsme s mužem v důchodu, máme jen menší rezervu, kdyby bylo třeba něco do domácnosti.

ODPOVĚDĚT

3

Jsme s manželem v důchodu, nějakou rezervu máme, tak zatím dobrý.

ODPOVĚDĚT

4

NŠCO NASPOŘÍNO MÁM TAK MUSÍM OPATRNĚ

ODPOVĚDĚT

2

jsme s manželem už sami já v důchodu on ještě pracuje zatím dobrý...

ODPOVĚDĚT

1

Mám rezervu, kdyby se něco stalo na domě, slušný důchod, který ani neutratím a jsem už sama, takže v pohodě, zatím.

ODPOVĚDĚT

3

Jsem již 15let v důchodu. Investovat nebudu, ale mám stavevní spoření, které po pěti letech opakuji a mimo to pravidelně spořím. Jsem již sama a zatim si nestěžuji.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jste na mateřské a potřebujete půjčku? Poradíme vám, jak na to!

Jste na mateřské a potřebujete půjčku? Poradíme vám, jak na to!

Kromě lidí bez pravidelných příjmů nebo se záznamem v registru dlužníků patří do rizikové skupiny...

Dětský účet, stavebko, vkladní knížka či spořicí účet pro děti?

Dětský účet, stavebko, vkladní knížka či spořicí účet pro děti?

Možná právě uvažujete o tom, že byste chtěli založit dětem účet nebo jim začít spořit....

Titulka pro: Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?

Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?

Dobré vzdělání je základem budoucího dobrého uplatnění. Avšak i to něco stojí, a nemyslíme tím...

Titulka pro: Tarotový výklad na měsíc březen 2016

Tarotový výklad na měsíc březen 2016

Zima už je pomalu na ústupu, a i když se to mnohdy nezdá, jaro se...

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Tarotový výklad na únor 2017

Tarotový výklad únor 2017

Únor je podle gregoriánského kalendáře druhým měsícem roku a má 28 dní. Pouze v tzv....

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz