Zdraví

Rozšířené hemoroidy, ekzém nebo obávaná rakovina? Udělejte si jasno v příznacích

Svědění, pálení nebo bolest TAM, KDE SE O TOM NEMLUVÍ, krev na toaletním papíře nebo výtoky. Může jít o ekzém, rozšířené hemoroidy nebo rakovinu. Jak je od sebe poznat?

Svědění? Ekzém i hemoroidální onemocnění 

Nejčastěji se objevuje ve spojení s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidů, trhlinek, píštělí nebo zánětu. Pokud se objeví, pozor na to, že situaci může zhoršovat jak nedostatečná hygiena, tak hygiena přehnaná. I když může jít „jen“ o ekzém, navštivte včas praktického lékaře, který určí odbornou diagnózu. 

Je zbytečné trpět příznaky, které je možné vyřešit vhodně zvolenou léčbou. V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti, u hemoroidálního onemocnění pak může praktik poradit s akutní léčbou ve formě čípků a mastí a doporučit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok (pokud chcete vědět víc, podívejte se například na www.konectabu.cz).

Krev na toaletním papíře – „jen“ snížení kvality života, nebo jeho ohrožení? 

Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ říká MUDr. Martin Kouda z kliniky Chimare v Praze. Prvními vodítky k diagnóze jsou barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. 

Jasně červená barva znamená nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku. Jednat se může i o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem. 

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti. „Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy. Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky,“ vysvětluje MUDr. Kouda. 

Jak si ulevit od příznaků hemoroidálního onemocnění, nejčastější příčiny krvácení? 

Vyhýbejte se zácpě – zařazujte do jídelníčku ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo; dbejte na příjem dostatečného množství tekutin. 

Pravidelně se hýbejte. 

Udělejte si čas na pravidelnou stolici, ale pozor na příliš dlouhé sezení na toaletě. 

Vyhněte se kořeněným jídlům, alkoholu a nadměrnému množství kávy. 

Akutní příznaky zmírňujte mastí (s aplikátorem) nebo čípky – vyberte si takové, které zmírňují příznaky a zároveň podporují samotnou léčbu hemoroidálního onemocnění. 

Hemoroidy jsou vlastně žilní pleteně, proto je důležité posílit žilní stěnu – praktický lékař či specialista vám tedy pravděpodobně předepíše venofarmaka posilující žíly.

Tip: Alfalex

Hemoroidy dokážou člověka pořádně potrápit. Nejsou vidět, ale když si sednete, připomenou se. Nové přípravky Alfalex zajišťují zmírnění příznaků a podporují samotnou léčbu hemeroidů. Vytváří na pokožce ochranou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin. Pomáhají i od svědění, pálení či ekzému. Zakoupíte v lékárně nebo na e-shopu za doporučenou cenu 165 Kč (rektální čípky) nebo 199 Kč (mast). Zdravotnický prostředek, CE2409; pro více informací si přečtěte návod k použití.

Alfalex mast a čípky Foto: Servier

Komerční prezentace
Foto: Servier


Diskuze: příspěvků